Grant Park Music Festival-2013 з українським акцентом!

11 червня 2013
Svitlana Ivanyshyn-Ugryna

Цьогорічний чиказький фестиваль відзначиться двома зірками українського походження. Відкриття свята музики відбудеться 12 червня о 6:30 вечора! Моцарта і Чайковського цього вечора виконуватиме оркестр парку (Grant Park Orchestra), під керівництвом незмінного диригента – Карлоса Калмара та скрипаля-вундеркінда – Стефана Яцьківа (Stefan Jackiw). Прізвище музиканта одразу привернуло увагу творців проекту UA Modna, який не втомлюється пропагувати, що українцем бути - це круто! Після невеличкого дослідження виявилося наступне.

Стефан Яцьків (Джеків) 

Стефан Джеків, саме так американці вимовляють українське прізвище – відомий класичний скрипаль – народився у Бостоні, штат Массачусетс. Але, незважаючи на те, що він вважається американським виконавцем, прізвище, успадковане ним від батька – Романа Яцьківа – має українське походження. Роман Яцьків (Джеків), народжений у Польщі в українській сім’ї, є відомим на увесь світ фізиком, який прославився відкриттям так званої “аксіальної аномалії” По лінії матері Стефан є онуком покійного корейського поета Pi Chun-deuk. 
 

 

Стефан почав опановувати скрипку ще у 4 роки. На відміну від багатьох музичних вундеркіндів, які відвідують школи мистецтв або отримують домашню освіту, Яцьків пройшов академічну шкільну систему, після якої вступив до Гарвардського університету, вивчаючи спочатку психологію, а вже потім сконцентрувався на музиці. У 2007 році він отримав ступінь бакалавра мистецтв.

На його творчість особливо вплинули такі скрипалі як: Яша Хейфец, Фріц Крейслер, Артур Груміо і Натан Мільштейн. Але все ж музичним зразком для наслідування для нього залишається віолончеліст Yo-Yo Ma. 

Дебютував скрипаль у 12 років, коли директор Boston Pops запросив його виконати на прем’єрі 1997 року Концерт для скрипки з оркестром №2 Венявського. Ще через рік він виступив з оркестром Мінессоти. А у 2000 році Стефан дебютував з філармонічним оркестром у Лондоні і після того ще певний час підкорював європейську сцену. Його не раз запрошували замінити на виступах відомих скрипалів. Один такий випадок закінчився тривалими відносинами з Балтиморським симфонічним оркестром, з яким юний музикант поїхав у тур по Японії у 2002 році, а також виступив на Зимовому фестивалі мистецтв у Санкт-Петербурзі. 

Окрім цього, Стефан співпрацював з іншими американськими оркестрами: Чиказьким симфонічним оркестром, Нью-Йоркською філармонією, оркестром Клівленда, симфонічним оркестром Сан-Франциско, оркестром Пітсбурга і з багатьма іншими. За межами Америки він виступав з філармонічним оркестром Сеулу, королівським філармонічним оркестром Ліверпуля, Ольстерським оркестром та іншими.

Скрипаль виступав на різних фестивалях, серед яких варто відзначити фестиваль камерної музики у Рокпорті та сольний концерт у Луврі. Він є постійним виконавцем на літніх і зимових концертах фестивалю камерної музики у Сіетлі, а також членом Корейського камерного ансамблю Ditto. 

Стефан Яцьків отримав низку нагород, у тому числі:
Avery Fisher Career Grant (2002)
Премію Луї Садлера (Louis Sudler) у галузі мистецтва
Кращий дебют року 2004-2005, за версією Seattle Times і Seattle Post-Intelligencer
Один із двох кращих сольних виступів року, за версією Boston Globe (2002) 

Отаке чудове поєднання українського та корейського коріння породило надзвичайний музичний талант!

Валентина Лисиця

У цьому ж фестивалі братиме участь ще одна зірка класичної музики – наша неповторна Валентина Лисиця! 

Валентина Лисиця народилася у Києві і почала грати на фортепіано в три роки, щоб уже через рік виконати свій перший сольний концерт. Незважаючи на ранню схильність до музики, її дитячою мрією було стати професійною шахісткою. У дитинстві Лисиця відвідувала Київську середню спеціальну музичну школу ім. Лисенка, пізніше разом зі своїм майбутнім чоловіком, Олексієм Кузнєцовим, навчалася в Людмили Цвірко у Київській консерваторії. 
 

 

У 1984 році в дуеті зі скрипалькою Тетяною Полячок Лисиця виграла юнацький конкурс виконавців “Концертіно Прага”. У 1991 році Лисиця і Кузнєцов виграли перший приз престижного міжнародного конкурсу фортепіанних дуетів “Dranoff International Two Piano Competition”, що дозволило їм переїхати в США, щоб продовжити свої кар'єри концертних піаністів і в 1995 році дебютувати на нью-йоркському фестивалі “Mostly Mozart Festival” в Лінкольн-центрі.

У концертному сезоні 2008-2009 Лисиця дала понад вісімдесят концертів з такими іменитими складами, як Симфонічний оркестр штату Сан-Паулу, Новозеландський симфонічний оркестр, Варшавський філармонічний оркестр, Празький камерний оркестр, а також виконала кілька камерних дуетів, серед яких виступи з американським віолончелістом Лінном Харреллом, американським скрипалем Джиммі Ліном, американським альтистом Роберто Діасом, британською скрипалькою Ідою Гендель. Найважливішою співпрацею, за словами самої піаністки, був дует з американською скрипалькою Хіларі Хан. Про популярність Лисиці серед публіки свідчать виступи в таких залах, як Карнеґі-Хол і Евері Фішер Холл (Нью-Йорк, США), “Консертгебау” (Амстердам, Нідерланди) і Великий концертний зал Віденського музичного товариства (“Wiener Musikverein”). Концертний репертуар піаністки налічує понад сорок творів, у тому числі всі концерти Людвіга ван Бетховена та Сергія Васильовича Рахманінова, обидва концерти Дмитра Дмитровича Шостаковича і єдиний концерт Едварда Гріга.

Слід згадати, що Валентина та її чоловік вклали свої заощадження в записи концертів Рахманінова з Лондонським симфонічним оркестром у 2010 році. Навесні 2012 року, перед її дебютом у Royal Albert Hall, Лисиця підписала контракт з Decca Records, на якій записала свій CD Рахманінова.

До середини 2012 року у неї було майже 50 мільйонів переглядів її відео на YouTube! Вона стала найпопулярнішою класичною піаністкою на YouTube, зібравши рекордну (!) кількість переглядів.

Цікавий факт: Валентина колись виступала в Українському Інституті Модерного Мистецтва в центрі української околиці Чикаго, де її виконання почув музичний критик Джон Ван Рейн (John Van Rhein) з Chicago Tribune. 

Його бояться та поважають усі музиканти, адже від його слова залежить розвиток чи загибель кар’єри. Джон Ван Рейн понад тридцять років робить огляди усіх великих подій у світі класичної музики. Саме Джон Ван Рейн відзначив геніальність виконання української піаністки. Завдяки його похвальній рецензії кар’єра Валентини безперечно зазнала нового успішного розвитку на теренах Америки! Можна не сумніватися, що містер Рейн почує гру Валентини – піаністки із світовою славою Grant Park. Свого улюбленого Рахманінова, разом із Бородіним та Щедріним виконуватиме українка 14 серпня. Там буде не тільки Джон Ван Рейн, але й UA Modna!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше