Гердани - аксесуари українських жінок

5 березня 2018
Three Snails

Гердани або драбинки – національні прикраси з бісеру зі строкатими орнаментами та різноманітними відтінками. Здавна в Україні жінки прикрашали такими ажурними кільцями голову та шию, а чоловіки – капелюхи. Найбільш поширеними вони були в Галичині, Буковині та Закарпатті, в той час як на сході України така прикраса була маловідомою.

Вважається, що силянки (інша назва гердан) походять з Угорщини та Румунії. В цих країнах були популярні маржеле – прикраси, дуже схожі на українські гердани.

Здавна бісер виконував дві функції – декоративну та захисну, а орнамент та колорит прикрас виступали промовистими ознаками віку та свідчили про соціальний стан власника. Ось чому до нього ставилися дуже шанобливо і прикрашали ним не лише повсякденний одяг, але й народні вбрання.

Як виглядають гердани різних регіонів України?

Геометричний орнамент є характерним для всіх гердан, незалежно від того, де їх виготовляють. Землю зображують за допомогою горизонтальної лінії, хвиляста символізує воду, хрест нагадує вогонь, а ромб – сонце. 

На Гуцульщині люди віддають перевагу яскравим та різнобарвним прикрасам червоного та синього кольорів, які чудово підкреслюють менталітет тутешніх мешканців.

В селі Шешори блакитні прикраси нагадують водоспади, які там називаються "гуки". 

Темно-сині та фіолетові гердани, що уособлюють образ карпатської ночі, можна зустріти у селах Верховинського району

Якщо завітаєте до Косівського району, будете приємно вражені чіткістю композицій і дизайном білих гердан.

Рослинний орнамент був найбільш популярним на Буковині. Здається, що місцеві мешканці просто зачаровані красою природи, а тому створюють вироби з любов'ю та натхненням.

З давніх-давен і до сьогодні аксесуари з бісеру залишаються національними оберегами. За виготовлення таких прикрас не беруться в поганому настрої, щоб не передати свої переживання у намистинки.

Деякі люди вважають, що гердани варто вдягати разом з вишиванкою, але чому б не спробувати поекспериментувати та додати їх до свого унікального образу? Наприклад, носити із сукнею або класичною блузою. Або ж просто до однотонного одягу. Таким чином ви урізноманітните свій вигляд та додасте "незвичайної родзинки". А як щодо гердан у стилі бохо? Цього літа цей тренд підкорив серця багатьох жінок і не лише українок.

Сучасні прикраси з бісеру продовжують набувати популярності та зачаровувати своєю красою. Вони роблять будь-який образ довершенним, а людей щасливішими. Українські майстри створюють вироби з турботою та вкладають свою душу та серце в них. Вони запозичують ідеї в інших народів, але придумують власні композиції для неповторного витвору мистецтва.

Якщо ви мрієте про українське етнічне намисто - гердан, можете обрати і придбати його тут.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чоловіча білизна: на що звернути увагу при виборі
Практичність давно стала ознакою комфорту в носінні одягу. Ми часто пишемо про тренди на одяг та взуття в різні сезони. Та сьогодні поговоримо про невід’ємну частину чоловічого гардеробу — чоловіча білизну. Розберемо найзручніші варіанти для носіння та чому варто віддати їм перевагу.
Читати більше
Іван Богун: таємниці українського минулого
Величний герой та державний діяч українських визвольних змагань 17 століття Іван Богун є фігурою загадковою та історично маловивченою. Свідчень про його діяльність надто мало. Чому так? Спробуємо з'ясувати.
Читати більше