Ганна Крушельницька - талановита співачка, якій так і не судилося "розкрити своїх крил"

Вісім діточок: двох синів і шість дочок подарувала доля Крушельницьким. Звісно, найвідоміша – Соломія, але не менш талановитою була й Ганна. 

Ганна Амвросіївна Крушельницька народилася 18 серпня 1887, с. Біла, тепер передмістя Тернополя. Молодша на 15 років за Соломію, Ганна (по-домашньому Нуся) мала сопрано красивого "віолончельного" тембру та чудову вокальну школу. За порадою старшої сестри вона закінчила Вищий музичний інститут у Львові (клас Софії Козловської) та Міланську консерваторію (клас професора Данте Ларі). 
 
wikipedia.org
 
У 1904 р. Ганна співала в опері "Чорноморці" Миколи Лисенка. Рецензент писав: "Ясним променем побіч того був спів Нусі Крушельницької. Голосовий матеріал у цієї молоденької співачки пишний, пребагатий… Голос її нагадує вірно голос сестри Соломії…".

У 1907–1914 роках співала на оперних сценах Варшави, Львова, Мілана, Венеції, Рима та ін. 
На італійській сцені дебютувала 1912 року в опері "Кармен" у театрі "Лірико" у Мілані. В її репертуарі було вісім опер. Знаменита італійська фірма "Фонотипія" здійснила запис ряду арій з класичних опер західноєвропейських композиторів у виконанні Г. Крушельницької.

На жаль, "Нуся не змогла на всю ширину розкрити своїх крил". У часи Першої світової війни єдиним працюючим театром в Італії був театр у Римі, до якого з’їхалася ціла армія безробітних співаків. Ганна Крушельницька, згідно з чергою, лише раз на місяць могла виходити на сцену. Щоб перебути час розрухи, співачка переїхала у провінційне містечко Віареджо до сестри Соломії. Там мером міста був чоловік Крушельницької-старшої.Не маючи повноцінного завантаження улюбленою роботою, дівчина записалася на курси модних тоді танців, закохалася в учителя танців, мріяла про дитину від обранця. Дізнавшись, що сестра заради чоловіка ладна покинути навчання і оперну сцену, Соломія з’ясувала усе про її обранця. Вона виявила, що вчитель танців одружений і має дітей і розповіла все Ганні, що призвело до нервово-психічного захворювання. Після лікування у найдорожчих професіоналів, Ганна трохи відійшла, але почала багато палити. 1921 року Ганна повернулася до Львова. Кілька років вона викладала у Музичному інституті імені Миколи Лисенка; брала участь у концертах. Згодом відійшла від активного музичного і світського життя. У 1928 році Ганна Крушельницька залишила сцену. Хвороба прогресувала. Коли сестра втратила розум, Соломія все життя себе винуватила. І, відчуваючи свою провину, вона по смерті чоловіка доживала вік із божевільною сестрою.

Страждаючи від раку горла, перемагаючи біль, Соломія не кричала, щоб не спровокувати нападів у Ганни. Так і померла сильна 80 річна жінка з кулаком у роті, щоб не налякати сестру. 

Ганна Крушельницька була під опікою лікаря-психіатра Катерини Гаврилової. Померла співачка 13 травня 1965 року. Похована на Личаківському цвинтарі…
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Співак Дмитро Оленич презентував відеороботу "Солодко спи"
Прийшла осінь, а це ще один привід слухати теплу музику. До вашої уваги нова відеоробота молодого виконавця Дмитра Оленича, яка дістала назву "Солодко спи". Про що вона та який зміст має, - читайте далі.
Читати більше