Філософія чистого життя чи економіка великих прибутків: де “золота сереДина” ?

25 вересня 2019
Akme-Ukraine

Енергетична галузь України якщо і не стала чинником трансформаційних процесів, то все одно зосередила на собі стільки уваги, ресурсів, очікувань і стратегічних бачень, що лише за цим переліком посіла провідне місце в них. І справді, образ майбутнього цієї галузі вражає не тільки масштабом різноспрямованих зрушень, але й неподібними підходами.

Але цього разу ми будемо говорити не про необхідну синергію зусиль в єдиному напрямі, аби не нагадувати Лебедя, Щуку й Рака, а про відновлювальні джерела енергії. І в цьому контексті хочемо згадати про діяльність біоенергетичної асоціації України, яка впродовж вісімнадцяти років поспіль успішно реалізує власне бачення перспектив енергетичної галузі в форматі конференції.

Цьогорічна Міжнародна Конференція "ЕНЕРГІЯ З БІОМАСИ 2019" відбулася 24-25 вересня в Києві. Вона стала не тільки місцем зустрічі “великих гравців” і стейкхолдерів галузі біоенергетики та сталого розвитку. Саме на цьому заході обговорили найбільш перспективні тренди й технології, більше, ніж 200 учасникам із понад 20 країн, презентували нові досягнення лідери галузі.

Вражає проблемно-тематичне поле конференції: від законодавства — до стратегій сталого розвитку біоенергетики; від фінансування біоенергетичних проектів — до виробництва теплової і електричної енергії з біомаси та побутових відходів; від технологій та успішних кейсів до рецептури й етапів роботи з біоенергетичними культурами.

Учасники конференції отримали можливість почути аргументацію на користь “чистої енергії” ще раз і більш грунтовно, ніж сподівались. Ключовими прроблемами, про які йшла мова, опікувалися: Герус Андрій Михайлович, Голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг; Маріковський Олександр Валерійович, заст. голови Комітету ВР України з питань екологічної політики та природокористування; Уляна Супрун, Д-р, в.о. Міністра охорони здоров`я України (8/2016-8/2019); Дафіна Герчева, ПРООН, постійна представниця в Україні; Гелетуха Георгій Георгійович, Голова конференції; Домбровський Олександр Георгійович, Співголова конференції; Савчук Сергій Дмитрович, Співголова конференції; Снєжкін Юрій Федорович, директор ІТТФ НАН України; Реміґіус Лапінскас, Співголова конференції; Йенс Бо Холм-Нільсен Співголова конференції. Представники законодавчої та виконавчої влади.

Конференція забезпечила кілька секцій для обговорення найбільш актуальних і перспективних напрямів, а саме:

Секція 1 (Законодавство і стратегія розвитку біоенергетики). Модератор - Гелетуха Г.Г. Було обговорено такі питання: Державна політика України щодо розвитку біоенергетики. Доп. Савчук С.Д. (Голова Держенергоефективності України, Київ, Україна); Світовий розвиток біоенергетики. Доп. Реміґіус Лапінскас (Президент Всесвітньої Біоенергетичної Асоціації). Як досягти 100% відновлюваної енергії на прикладі Данії та Північної Європи. Доп. Йенс Бо Холм-Нільсен (Керівник Центру Біоенергетики і зелених технологій Ольборзького університету, Данія); Стан та перспективи розвитку біоенергетики в Україні. Доп. Гелетуха Г.Г. (Біоенергетична асоціація України, Інститут технічної теплофізики НАНУ, Київ, Україна).

В роботі цієї секції була й Церемонія публічного представлення громадської спілки«Global 100RE Ukraine». Модератор: Руслана, Домбровський О.Г. Чиста енергія робить нас вільними і відкриває світу безмежні можливості! Доп. Руслана (Міжнародний Амбасадор Відновлюваної Енергії). Цілі та задачі ГС «Global 100RE Ukraine». Доп. Домбровський О.Г. (Голова правління ГС «100RE UA»).

Секція 2 “Фінансування біоенергетичних проектів”. Модератори секції: Паата Джанелідзе, Реміґіус Лапінскас: Результати виконання проекту ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні», 2015-2019 рр. Доп. Паата Джанелідзе (Проект ПРООН, Київ, Україна); Розробка ТЕО та технічної документації для проектів, що використовують аграрну біомасу, в рамках проекту ПРООН. Доп. Олійник Євген (Проект ПРООН, Київ, Україна); "Зелена" електроенергія - рішення для електростанцій під ключ з Хорватії. Доп. Хрвой Унгварі (Đuro Đaković TEP d.o.o., Славонські Брод, Хорватія). Досвід ЕБРР в фінансуванні біоенергетичних проектів в Україні. Доп. Тетяна Маркута (ЄБРР, Україна). PFAN - сприяння інвестиціям в ВДЕ проекти. Доп. Ростислав Марайкін (PFAN Регіональний Координатор в Східній Європі і Середній Азії) та ін.

Секція 3 “Виробництво теплової і електричної енергії з твердої біомаси”. Модератори секції: Володимир Майстришин, Володимир  Куковальський: Гнучке виробництво електроенергії на біо -ТЕЦ для балансування мереж, досвід Фінляндії. Доп. Пекка Руохонен (Pöyry Finland Oy, Фінляндія). Виробництво холоду з тепла - гарантія 100% завантаження біомасового котла. Досвід впровадження. Доп. Майстришин В.Я. (ТОВ «Енерстена Україна», Київ, Україна). Унікальний проект - твердопаливна котельня потужністю 6 МВт для виробництва енергії з пелет з лушпиння соняшника. Доп. Мартиненко Оксана, Піскарьов Олександр (ПрАТ «Філіп Морріс Україна», Харків, Україна). Досвід експлуатації ТЕС на біомасі в м. Переяслав-Хмельницький. Доп. Куковальський В.О. (ТОВ Енерго-промислова група ”Югенергопромтранс”, Київ, Україна). Рішення Siemens для біомасової енергетики. Доп. Балаба О.П. (ДП «Сіменс Україна», Біоенергетична асоціація України, Київ, Україна) та ін.

Секція 4 “Законодавство і стратегія розвитку біоенергетики”. Модератори секції: Йенс Бо Холм-Нільсен, Максим Сисоєв: Біогаз - це сектор, що розвивається. Біогаз для децентралізованого використання та в якості транспортного палива. Біометан в європейській газовій мережі - до 60-80 млн т н.e. до 2030 року. Доп. Йенс Бо Холм-Нільсен (Керівник Центру Біоенергетики і зелених технологій Ольборзького університету, Данія); Боротьба зі зміною клімату за допомогою відновлюваних моторних палив. Доп. Аста Соінінен (Neste Corporation, Фінляндія); Отримання енергії та матеріалів з міських та сільськогосподарських відходів як альтернатива відкритому спалюванню. Доп. Алекс Гіттелсон (WTERT Eastern Europe, Нью-Йорк, США); Виклики та можливості для біоенергетичних проектів у зв’язку з запровадженням нового ринку електричної енергії. Доп. Максим Сисоєв (юридична фірма Dentons, Київ, Україна) та ін.

Секція 5 "Біогаз, біометан". Модератори секції: Петро Кучерук, Юрій Епштейн: МХП лідер виробництва біогазу в Україні. Досвід переробки складних відходів. Доп. Тракслер І.С. (МХП Еко Енерджи, Київ, Україна); Особливості створення біогазового проекту в Україні на конкретному прикладі - досвід компаній Ecodevelop і "Галс Агро". Доп. Лободін М.О., Рябов О.В. (Ecodevelop, агрокомпанія "Галс Агро", Україна); Екологічні аспекти утилізації органічних відходів методом анаеробної ферментації. Виробництво органічних добрив з дігестата біогазових комплексів. Доп. Епштейн Ю.М. (Аккорд Лтд., Харків, Україна); Шляхи та механізми підтримки розвитку ринку біометану в Україні. Доп. Матвєєв Ю.Б. (Біоенергетична асоціація України, Інститут технічної теплофізики НАН України, Київ, Україна); Економічні передумови виробництва та використання біометану в Україні. Доп. Кучерук П.П. (НТЦ «Біомаса», ІТТФ НАН України, Київ, Україна); Вплив анаеробного зброджування на органічну речовину ґрунту. Доп. Віллем Ян Остеркамп (Oosterkamp Oosterbeek, Нідерланди); Підготовка біогазу до використання і його аналіз. Доп. Слєпих О.О., Бишок А.М. (ТОВ Біогаз-Консалт, м. Волноваха, Україна).

Секція 6 "Використання побутових відходів для виробництва теплової і електричної енергії”. Модератори секції: Світлана Коломієць, Юрій Матвєєв: Умови комплексного перероблення ТПВ з використанням їх енергетичного потенціалу на прикладі проекту в м. Києві. Доп. Коломієць С.Л., Савчук С.Д. (Київська міська державна адміністрація, Держенергоефективності); Роздільний збір і стимулююча тарифна політика - умови глибокої переробки ТПВ у м. Київ. Доп. Попенко О.І. (Голова правління Центру сприяння реалізації енергоефективних та екологічних проектів); Оцінка технологій для переробки ТПВ в Україні. (проект Technology Need Assessment). Енергетична утилізація ТПВ. Доп. Матвєєв Ю.Б. (Біоенергетична асоціація України, Інститут технічної теплофізики НАН України, Київ, Україна); Механіко-біологічне оброблення відходів з виробництвом альтернативного палива (SRF) для цементної промисловості. Доп. Бондарев П.В. (Асоціація Укрцемент, Київ, Україна) та ін.

Секція 7 "Ресурси біомаси: використання та перспективи”. Модератори секції: Тетяна Желєзна, Райнер Янссен: BIOPLAT-EU – Сприяння сталому використанню малопродуктивних земель для біоенергії через європейську веб-платформу. Доп. Райнер Янссен (WIP Renewable Energies, Мюнхен, Німеччина); Стратегічна роль біомаси в контексті європейської кліматичної та енергетичної політики та Директиви RED II. Можливості для сільського господарства Італії та платформи BIOPLAT-EU. Доп. Гвідо Бонаті, Стефано Фабіані, Джузеппе Пуліге, Тіціана Піреллі (CREA, Рим, Італія); Сільськогосподарська біомаса як можливість для замкненої економіки Хорватії. Доп. Іванка Нетінгер Грубеша, Івана Баришич, Марія Тркміч, Давор Любас (Факультет будівництва та архітектури Осієк, Осієк, Хорватія); Лояльна енергетична політика та стимулювання біоенергетики в Україні. Доп. Олександра Гуменюк (ЄУЕА, Київ, Україна); Перспективи вирощування і використання енергетичних культур в Україні. Доп. Трибой О.В. (НТЦ Біомаса, Інститут технічної теплофізики НАН України, Київ, Україна); Модель використання енергетичних культур. ВЕРБА. Доп. Ірина Гнап (ТОВ «Салікс Енерджі», Україна) та ін.

Навіть цього було б досить, аби зробити висновок про обсяги й якість діяльності галузі. Між тим, в кулуарах порушували питання про запрошення до дискусії тих представників компаній, які поки що не планують “чисте життя”. Думаємо, це слушне зауваження. Як відомо: гуртом легше й батька бити.

Кому маємо завдячувати? Конференцію організовано в рамках проекту ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні», що реалізується за підтримки Глобального екологічного фонду (ГЕФ).

Організатори заходу — це Біоенергетична асоціація України, Державне агентство з енергоефективності і енергозбереження Україні, ГО "Агентство з відновлюваної енергетики", Науково-технічний центр "Біомаса", Інститут технічної теплофізики НАН України.

Зарубіжні й вітчизняні партнери організаторів високо оцінили конференцію. Зокрема, підтримку здійснили Світова біоенергетична асоціація (WBA), Європейська біоенергетична асоціація (Bioenergy Europe), Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Міністерство екології та природних ресурсів України.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше
Добірка рецептів смачних літніх страв
​Літо — чудова пора, коли нашвидкоруч можна приготувати максимально корисні страви із сезонних овочів та фруктів за мінімум часу. Тому підготували для вас добірку легких рецептів прохолодних літніх страв від професійних шеф-кухарів.
Читати більше