Феномен "жлобства" у жорстких реаліях нашого сьогодення

22 січня 2015
Anna Riabushenko
Мабуть, кожен з нас не тільки чув, а й частенько використовував слово "жлоб" у своєму повсякденному лексиконі. Як не прикро, але жлобство - це невід’ємна складова нашого суспільства. Як соціально-культурне явище – це своєрідний мікс української ментальності та жорстких реалій життя. Жлобські ознаки повсякденного буття можна знайти чи не у кожної української людини.

Не дивно, що тематика жлобства знайшла втілення у сучасному українському мистецтві. Представники жлоб-арту (саме таку назву отримав цей жанр) намагаються естетично осмислити цей феномен, за допомогою самоіронії репрезентувати його естетичні ознаки, подекуди глузуючи з принципів "типового жлоба".

Жлоб-арт як культурний напрям зародився у середині 2000-х років. Одним із його засновників став Антін Мухарський, який почав активно проводити художні виставки та започаткував мистецько-культурний проект "Жлоб. Жлобство. Жлобізм".

Художники-жлобісти досліджують тварину у людині: інстинкти, емоції, неконтрольовані вияви агресії. Аби краще усвідомити феномен жлобства в Україні, пропонуємо ознайомитися з найяскравішими представниками жлоб-арту.

Іван Семесюк

Художник-жлобіст, в якому, за його словами, "живе трішки жлоба".
 

Андрій Єрмоленко

"...мені це і подобається – і не подобається. Це колорит в ницості"

Художник вважає, що у цих людей просто є своя мрія, "реальна українська мрія": бути ніким – стати всім, і не важливо яким чином ти цього досяг. Жлоби – це пацанчики які просто змінили свої костюми.
 

Сергій Коляда

"Зображаю жлобство з трохи містичної точки зору. Для мене жлоб – це не просто некультурна людина, це людина якою володіє якийсь злий дух. Загалом, душа людини-жлоба піддається негативній енергії".
 

Олекса Манн

"Я виводжу жлобізм не тільки як сучасне соціо-культурне явище, а ще і як якусь новітню українську релігію. Жлобізм – це теж певна філософія. Це достатньо довершене явище, яке потребує вивчення. Я не розглядаю це як хворобу – я розглядаю це як культ."
 
У 2013 р. вийшла книжка "Жлобологія: Мистецько-культурний проект", в якій феномен жлобства описаний у формі есе різними діячами української культури та мистецтва.
 
Книга є рекомендованою для читання всім, хто вважає себе "інтелігентною людиною", "елітою нації", "душой народа", "знавцем істини", відданим адептом "масковского православія" та й, зрештою, кожному, хто хоч раз ставив собі запитання: "Чому в Україні з історією і з добробутом не склалося?"

Розділяти позицію митців, мати сміливість зізнатися, що впізнали в їхніх персонажах частинку себе, чи не сприймати цього виду мистецтва – право ваше. Але той факт, що ми, українці, побачили і визнали в собі цей порок, непобоялися сміливо заявити: "Так, це наша проблема! Ми не боїмося визнати її" – уже заслуговоє на повагу!

НАСТАВ ЧАС ЗАЯВИТИ В ПОВНИЙ ГОЛОС: "ЖЛОБСТВО — СТОП! ДУХ, КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО — ПЕРЕМОЖУТЬ!!!"

Адже, чим більше людина прагне до самовдосконалення, самоосвіти, чим більше вона тяжіє до самопізнання – тим більше вона вдосконалює свої людькі якості, і тим менше вона є жлобом. Якщо ти зараз задумався, біомаса ти чи ні – то це вже гарний знак. Значить у тебе є шанс стати Людиною. Все у наших руках! Кожен з нас є обличчям української нації і лише від нас залежить яким воно буде завтра.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше