Європейський постімпресіоніст Завадо родом з Волині

16 квітня 2018
Маша Пилипчук

Восени 2014 року в Історичному музеї міста Санок (Польща) відбулася урочиста презентація книги "Завадо", що належить перу спеціаліста Ліонської школи мистецтв, літературознавця, мистецтвознавця, арт-куратора Шарля Ґурдена (Charles Gourdin). Книга, видана польською і французькою мовами, розповідає про життя і творчість видатного європейського художника Яна Вацлава Завадовські. В багатій колекції цього Історичного музею знаходиться 13 робіт цього художника – це пейзажі та натюрморти, які становлять цінну частину музейного фонду.

Знаний у Європі мистець народився в селі Скобелка Волинської губернії у 1891 році. 14 квітня минула 127-а річниця з дня народження Яна Вацлава Завадовські. 

Майбутній художник народився у сім'ї польського поміщика. Ще в юні роки величезне враження справили на нього творчість видатної письменниці Габліелі Запольської, а також картини Вінсента ван Гога та Поля Гогена. Молодий Ян Вацлав навчався живопису у Краківській Академії мистецтв у видатного польського графіка, педагога Йозефа Панкевича

З 1912 року Ян Вацлав мешкав у Парижі – на легендарному Монпарнасі серед всесвітньовідомих художників, письменників, інтелектуалів: Жан Кокто, Гійом Аполлінер, Єрнест Гемінґвей, Джеймс Джойс, Марк Шагал та ін. Особливо дружні стосунки пов'язували Яна Вацлава з Амедео Модільяні, який навіть написав портрет свого гарного приятеля. Після смерті Амедео Ян Вацлав почав працювати в його майстерні. 

Саме з цього часу в творчому житті Яна Вацлава Завадовські розпочинається особливо плідний період з огляду на те потужне мистецьке оточення, в якому формувався його авторський почерк. Тоді народжується творчий псевдонім Завадо, під яким художник знаходить визнання у колах критиків, дослідників та шанувальників мистецтва. Шарль Ґурден, аналізуючи доробок Завадо, відзначає вплив постімпресіоністів П'єра Боннара, а особливо Поля Сезанна, якого сам Ян Вацлав "обожнював до сліз". Як пише в книзі "Завадо" французький дослідник, живописній манері Завадовські притаманні приглушена кольорова гама у ранній період творчості, та більш яскрава і насичена у пізніших роботах, гра фактур на полотні.

Улюбленими жанрами Завадо були пейзажі й натюрморти, художник також створив виразні живописні портрети своїх сучасників. 

Мандрівки та нові враження завжди були джерелом натхнення для художника. Ян Вацлав відвідав Відень і Венецію, а в період І світової війни протягом певного часу жив в Іспанії. Потім повернувся до Парижу, де провадив активну виставкову діяльність. У 1934 році відбулася його персональна виставка у Парижі, яка зібрала схвальні відгуки в культурному середовищі французької столиці.

Відомо, що у Франції Вацлав одружився з Тамарою да Маса (Франковською). В подружжя народилось четверо дітей. 

Ознакою визнання його авторитету стала діяльність Завадовські керівником Паризького відділення Краківської Академії мистецтв з 1937 по 1940 рр. В той же час полотна мистця займали достойне місце на виставках Паризького салону та інших живописних імпрезах у Франції. Численні виставки художника збирали шанувальників у Варшаві, Кракові, Познані, Лодзі (Польща), а також у Берліні, Дюссельдорфі, Мюнхені та Кельні (Німеччина). Він був членом Товариства польських художників у Парижі, а також мистецької групи "Єдиноріг", яка об'єднувала польських художників і діяла у Кракові в 1925-1935 рр.

Одна з останніх персональних виставок при житті художника відбулася у Краківському Палаці мистецтв в 1975 році. Останні роки Ян Вацлав провів у містечку Орсель неподалік Ез-ен-Прованс (місто і провінція у Франції).

Художник помер 15 листопада 1982 року та похований в Ез-ен-Прованс у Франції. 

Про художника писали "Волинські новини"
Більше про роботи та біографію мистця Завадо - на сайті Галереї мистецтв

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

УКРАЇНСЬКІ РОБІН ГУДИ
В історії України відомо чимало славетних імен народних месників та благородних розбійників, які намагались відновити соціальну справедливість, грабуючи багатих та роздаючи награбоване бідним. То чиї це імена та що відомо про цих персон?
Читати більше