Європейський постімпресіоніст Завадо родом з Волині

16 квітня 2018
Маша Пилипчук

Восени 2014 року в Історичному музеї міста Санок (Польща) відбулася урочиста презентація книги "Завадо", що належить перу спеціаліста Ліонської школи мистецтв, літературознавця, мистецтвознавця, арт-куратора Шарля Ґурдена (Charles Gourdin). Книга, видана польською і французькою мовами, розповідає про життя і творчість видатного європейського художника Яна Вацлава Завадовські. В багатій колекції цього Історичного музею знаходиться 13 робіт цього художника – це пейзажі та натюрморти, які становлять цінну частину музейного фонду.

Знаний у Європі мистець народився в селі Скобелка Волинської губернії у 1891 році. 14 квітня минула 127-а річниця з дня народження Яна Вацлава Завадовські. 

Майбутній художник народився у сім'ї польського поміщика. Ще в юні роки величезне враження справили на нього творчість видатної письменниці Габліелі Запольської, а також картини Вінсента ван Гога та Поля Гогена. Молодий Ян Вацлав навчався живопису у Краківській Академії мистецтв у видатного польського графіка, педагога Йозефа Панкевича

З 1912 року Ян Вацлав мешкав у Парижі – на легендарному Монпарнасі серед всесвітньовідомих художників, письменників, інтелектуалів: Жан Кокто, Гійом Аполлінер, Єрнест Гемінґвей, Джеймс Джойс, Марк Шагал та ін. Особливо дружні стосунки пов'язували Яна Вацлава з Амедео Модільяні, який навіть написав портрет свого гарного приятеля. Після смерті Амедео Ян Вацлав почав працювати в його майстерні. 

Саме з цього часу в творчому житті Яна Вацлава Завадовські розпочинається особливо плідний період з огляду на те потужне мистецьке оточення, в якому формувався його авторський почерк. Тоді народжується творчий псевдонім Завадо, під яким художник знаходить визнання у колах критиків, дослідників та шанувальників мистецтва. Шарль Ґурден, аналізуючи доробок Завадо, відзначає вплив постімпресіоністів П'єра Боннара, а особливо Поля Сезанна, якого сам Ян Вацлав "обожнював до сліз". Як пише в книзі "Завадо" французький дослідник, живописній манері Завадовські притаманні приглушена кольорова гама у ранній період творчості, та більш яскрава і насичена у пізніших роботах, гра фактур на полотні.

Улюбленими жанрами Завадо були пейзажі й натюрморти, художник також створив виразні живописні портрети своїх сучасників. 

Мандрівки та нові враження завжди були джерелом натхнення для художника. Ян Вацлав відвідав Відень і Венецію, а в період І світової війни протягом певного часу жив в Іспанії. Потім повернувся до Парижу, де провадив активну виставкову діяльність. У 1934 році відбулася його персональна виставка у Парижі, яка зібрала схвальні відгуки в культурному середовищі французької столиці.

Відомо, що у Франції Вацлав одружився з Тамарою да Маса (Франковською). В подружжя народилось четверо дітей. 

Ознакою визнання його авторитету стала діяльність Завадовські керівником Паризького відділення Краківської Академії мистецтв з 1937 по 1940 рр. В той же час полотна мистця займали достойне місце на виставках Паризького салону та інших живописних імпрезах у Франції. Численні виставки художника збирали шанувальників у Варшаві, Кракові, Познані, Лодзі (Польща), а також у Берліні, Дюссельдорфі, Мюнхені та Кельні (Німеччина). Він був членом Товариства польських художників у Парижі, а також мистецької групи "Єдиноріг", яка об'єднувала польських художників і діяла у Кракові в 1925-1935 рр.

Одна з останніх персональних виставок при житті художника відбулася у Краківському Палаці мистецтв в 1975 році. Останні роки Ян Вацлав провів у містечку Орсель неподалік Ез-ен-Прованс (місто і провінція у Франції).

Художник помер 15 листопада 1982 року та похований в Ез-ен-Прованс у Франції. 

Про художника писали "Волинські новини"
Більше про роботи та біографію мистця Завадо - на сайті Галереї мистецтв

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

20 всесвітньо відомих будівель і статуй під час будівництва
Статуя Свободи, Бурдж Халіфа, Ейфелева вежа — всі хочуть їх побачити. Адже вони — дивовижні. Але скільки потрібно було зусиль і часу, щоб їх побудувати. Ми відшукали рідкісні фото цих статуй і будівель на етапі будівництва.
Читати більше
Як стати письменником? — 5 книг, в яких про це можна дізнатися
У цих книжках — майже все про письменництво: від щоденної праці до кохання класиків. При цьому, що саме для нього означає "література", кожен з авторів розуміє по-своєму, тож на відміну від "офіційних" часів можемо вибирати.
Читати більше