Євген Коновалець

Коновалець Євген народився 14 червня 1891 р. у с. Зашкові на Львівщині в сім’ї вчителя. Учився на правничому факультеті Львівського університету, але був засуджений у політичному процесі ста одного студента.
 

uahistory.com
 

У 1913 р. митрополит Андрей Шептицький і бізнесмен Степан Федак провели конференцію про санаторне товариство для хворих на сухоти з представниками академічних товариств. Серед учасників від УСС був Євген Коновалець. З того часу тривали гарні стосунки трикутника: Є. Коновалець, С. Федак, А. Шептицький. Відомий адвокат Степан Федак-старший і митрополит Андрей Шептицький були приятелями з дитинства, завжди співпрацювали. Федак був управителем Галицької митрополії, радником із правових питань.

У 1915 р. хорунжий австрійської армії Коновалець потрапив у російський полон у Царицині. У таборі Євген познайомився з Андрієм Мельником, разом вони втекли з табору до Києва. Там сформували Галицько-Буковинський курінь, згодом перетворений на курінь Українських Січових Стрільців, потім — полк, дивізію і корпус. Коновалець і Мельник брали активну участь у звільненні заводу "Арсенал" від більшовицьких військ, у протигетьманському повстанні. Разом вони склали міцний тандем: амбіційність вождя у Є. Коновальця та логічність мислення А.Мельника, його вміння бути заступником доповнювали дует.У 1918 році Степан Федак був державним секретарем харчових справ уряду ЗУНР і УНР, організатором Комітету допомоги політичним в’язням. Син Степана Федака (теж Степан) був ад’ютантом Симона Петлюри. Усі інші семеро дітей С. Федака очолювали різні українські організації, фінансування допомогових фондів. З 1920 р. полковник Є. Коновалець очолив таємну УВО, а С. Федак – її фінансування.

У 1922 р. ніжна, найгарніша з дочок С.Федака Ольга вийшла заміж за Є. Коновальця. Чоловік величав дружину "мручок" за її слабкість, безпорадність, відсутність усмішки. Улюблений зять С. Федака Є.Коновалець (підданий Литви) разом із дружиною і сином Юрком жили у Римі.
 

uahistory.com
 

Родина мала свої правила: гроші сім’ї були у дружини, Ольга часто позичала на партійні справи. Ні поганенького револьвера, ні собаки-охоронця на подвір’ї; тільки садок і багато квітів.
 

uahistory.com
 

Їв Є.Коновалець дуже мало: 1-2 яблучка ранком, потім скоро, нервово споживав сніданок. Алкоголю не поважав. По обіді спочивав, читав історичні мемуари, біографії; довго читав увечері. Рідко відвідували кіно, театр, любив "богему" Пуччіні.

Євген Коновалець та Андрій Мельник були родичами, адже останній одружився з Софією, дочкою Степана Федака. З лютого 1929 р. Є.Коновалець – дожиттєвий провідник ОУН. А. Мельник виконував спеціальні завдання Голови Проводу Українських Націоналістів Є.Коновальця. На Святвечір, 6 січня 1937 р., д-р С. Федак помер, тому обов’язки скарбника ОУН лягли на плечі А. Мельника.

23 травня 1938 р. у Роттердамі 47-річний Євген Коновалець поспішав до Ольги та Юрка. У руках Провідника коробка з цукерками. Враз пакет вибухнув. Полковник упав на стійці:

Вони злились в єдину гаму,
Єдиний витворили гуд –
Гук з-під Базару і з-під Крут
Гук із Парижу й Роттердаму.


На похороні був присутній посол Литви.
 

uahistory.com
 

Після загибелі Є.Коновальця 23 травня 1938 року А.Мельник виїхав за кордон та очолив Провід Українських Націоналістів. На II Великому Зборі Українських Націоналістів у Римі А.Мельник, за підтримки А Шептицького, оголосив усний заповіт Є.Коновальця. Зал слухав стоячи і підтвердив промовця на посаді Голови ПУН і ОУН.

Ольга Коновалець із сином жили в Римі. Вона отримала атестат бібліотекаря, право на роботу за фахом у бібліотеці Йосипа Сліпого. На 20 років пережила сина. Самотня, сумна. Жоден із нащадків Степана Федака та їхні родини не залишилися в Україні.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як обрати кондитерські товари для випічки
Готувати різноманітні десерти, які потребують випікання, набагато простіше при наявності спеціального інвентарю. Щоб процес був доволі простий та приємний, рекомендуємо заздалегідь запастись основним кондитерським приладдям.
Читати більше
Новітні технології на службі краси та здоров’я
Сучасна косметологія пропонує вирішувати свої проблеми за допомогою лазерних технологій. Вони допомагають назавжди забути про необхідність регулярного проведення епіляції, небажані татуювання, пігментні плями, судинні сіточки та зірочки.
Читати більше
Види тростин для ходьби
Хронічні патології опорно-рухового апарату, реабілітація після травми або операції, вікова фізична ослабленість тіла - все це перелік показань до того, щоб купити тростину для ходьби, спеціальний реабілітаційний пристрій, який надає підтримку під час руху.
Читати більше