Елізабет Ґілберт і її Велика Магія

12 жовтня 2015
Oleksandra Orlova

6-го жовтня в Сіетлі (штат Вашингтон) в рамках проекту Seattle Arts & Lectures відбулася зустріч читачів зі всесвітньо відомою письменницею Елізабет Ґілберт. Концертна зала Benaroya Hall зібрала сотні прихильників творчості Елізабет, які мали можливість познайомитися з новою книжкою авторки "Big Magic: Creative Living Beyond Fear". Серед щасливчиків, що мали змогу побачити і почути одну з найвідоміших письменниць сучастності була і я.


"Big Magic: Creative Living Beyond Fear" — восьма книжка Елізабет, яка, судячи з відгуків критиків та рейтингів продажів, стане черговим бестселером після "Їсти, молитися, кохати", але вона суттєво відрізняється від попередніх творів письменниці й взагалі вже має славу незвичайної, просто таки чарівної, книги, що розкриває секрети творчості, як діяльності та світобачення, пояснює сутність виникнення ідей та натхнення, й навчає як з усім цим жити, аби бути щасливим.
 


Так, нова книжка Елізабет Ґілберт унікальна в своєму роді. Незмінна лише сама Елізабет: відверта, винахідлива, щедра на мудрі поради і неперевершені жарти.

Зустріч Елізабет з сіетлітами фактично складалася з двох частин: виступ авторки за кафедрою, під час якого вона розповіла про задум книжки "Big Magic" та приділила увагу основним її меседжам, приправивши їх кількома напрочуд душевними та кумедними історіями. У другій частині Елізабет відповідала на питання глядачів про майбутні плани, улюблені книжки, як боротися із браком часу і навіть про особисте життя.

Почала авторка з подяки всім присутнім, з гумором згадавши свою першу в житті презентацію книжки, яка проходила в Чикаго у маленькій книгарні у лютому 1997-го. Адміністрація книгарні підготувалася до візиту читачів, "оптимістично" поставивши для них аж десять стільців. В результаті зайнятий був лише один… робітником тієї самої книгарні. Чи спинило це молоду авторку? — Ні. Наклад у три тисячі екземплярів був її маленькою перемогою, а книга, яка зробила її дійсно знаменитою, взагалі писалася у досить складний момент життя Елізабет, хоча саме відвертість, безпосередність і щирість роману "Їсти, молитися, кохати" знайшли відгук у серцях мільйонів людей. Не обходиться, звичайно, без критики, до якої Елізабет ставиться з легкою іронією: "Думаєте, я не знаю, що саме не так з моїми книжками? Звісно, я бачу свої помилки, але, ні, любі, я не владна над часом аби повернутися назад і не допустити їх".
 


З особливим натхненням Елізабет розповіла про свого духовного наставника, маловідомого поета Джона Ґілберта (ні, вони не родичі), якого не стало у 2005-му році. Вони ніколи не зустрічалися, але у різний час працювали на одній кафедрі Університету Тенесі (Ноксвіль).
 


Зацікавленність тезкою, який, за словами студентів, був екстраординарною людиною і захопливо викладав літературний курс, привела Елізабет до вивчення його творчості та біографії. Джон Ґілберт писав дивовижно талановиті вірші, але завжди відмовлявся від слави і переховувався від популярності у невтомних мандрах світом. Його слова: "We must risk delight. We must have the stubbornness to accept our gladness in the ruthless furnace of this world…" (Ми повинні ризикувати заради насолоди. Ми повинні вперто отримувати радість у безжальній печі цього світу…) назавжди закарбувалися на правому зап'ястку Елізабет у вигляді татуювання. А ще вона має історію про Джона та одну з його студенток, яка записалася на курс літератури лише для розваги, але коли одного разу пан Ґілберт зробив комплімент її літературним спробам і запитав ким вона планує стати, студентка без роздумів з подивом для себе і з щирою вірою відповіла: "Письменницею. Я хочу писати." На що Джон Ґілберт з усмішкою запитав: "А вам вистачить сміливості?"

Елізабет підкреслює, що саме долання страхів — найбільша робота, для того, хто має творчий задум (будь-якого напрямку). Щойно в житті людини з’являється ідея та натхнення здійснити її, поруч із нею виникає страх. Страхи бувають різні, іноді вони схожі на виправдання чи просто смішні, але їх не уникнути, і тому потрібно навчитися з ними жити. Як, "професійна", "досвідчена" боягузка з дитинства, Елізабет має свою спеціальну пораду для тих, хто стикається зі страхами у творчому процесі.
 


"Щойно у мене з’являється задум (а поруч з ним і страх), — поянює Елізабет, — я подумки складаю своєрідну домовленність. Яка звучить якось так:

Любий мій страх! Ми разом з Творчістю збираємося у захопливу подорож. Я розумію, що ти обов’язково приєнаєшся до нас, бо від тебе нікуди не дінешся. Ти щиро віриш, що твоя робота — панікувати і намагатися спинити мене — дуже важлива. Тож, добре, працюй, і залишайся поруч, але зауваж, що Творчість виконує свою роботу: надихає і підтримує мої дії. Ми з Творчістю самі прийматимемо рішення, хоч і зважатимемо на тебе, як на члена нашої родини. Ти маєш право сидіти поруч, маєш право на голос, але ти не торкатимешся моїх дорожніх мап чи радіо. І найголовніше, дорогий мій старий друже, ти ні в якому разі не візьмешся за кермо!"

Елізабет пояснює, що ігнорувати страх чи пригнічувати його, плекаючи, так звану, безстрашність — тимчасове і безрезультатне рішення, але домовленність зі своїми страхами, тверезе сприйняття їх присутності навіть допомагає рухатися у вірному напрямку і приймати зважені рішення.

Творчість в очах Елізабет — це дещо абсолютно нераціональне з точки зору прогресу чи користі для суспільства, і тим не менш, це одне з найвагоміших явищ в житті людини, це магія. Магія робити щось, що дарує тобі натхнення, дивує чи тішить твоє оточення, робить тебе щасливим. Іноді творчість — це відстояти те, у що ти віриш, як було з романом Елізабет "The Signature of All Things" про жінку-ботаніка, яка подорожує світом та робить свої відкриття на межі 18-19 століть (на мою скромну думку, найкраща книжка авторки на сьогодні). Видавець вважав, що книжка надто довга, надто складна і взагалі надто несхожа на попередні твори Ґілберт, тобто не має її характерного почерку, але Елізабет вірила у свій задум і, в результаті, читачі його зрозуміли. Навіть найскептичніші критики, які твердли, що "Eat Pray Love" та "Committed: A Love Story" — це не література, врешті віддали належне письменницькому таланту Елізабет Ґілберт.
 


Відповідаючи на питання про брак часу, а точніше, яким чином вона встигає так плідно працювати у різних напрямках, Елізабет пожартувала: "Заради бога! У мене немає дітей і є чоловік, що готує вечерю, звичайно у мене купа часу!" А ще додала, що коли ще молодим дівчиськом поскаржилася на брак часу своїй старшій подрузі, виник такий діалог:

— Яке у тебе улюблене ТБ-шоу?

— "Сопрано"

— Більше ні. — була відповідь. — Як щодо журналів чи улюбленого кафе?

— Ні, ти не можеш цього зробити! — протестувала Елізабет.

— Так, люба, можу. Якщо маєш зробити щось дійсно важливе доводиться жертвувати задоволенням, але час можна знайти завжди.
 


На логічне питання про те, що саме готує коханий чоловік Елізабет їй на вечерю, вона відповіла: "Мій чоловік Філіпе завжди каже, що місце жінки на кухні… розслабленою… з келихом вина… аби спостерігати, як її чоловік куховарить". І додала, що він зазвичай тішить її стравами бразильської кухні.

На питання про наступну книжку Елізабет розкрила секрет, що це буде роман про танцівниць Нью-Йоркського кабаре, дія якого відбувається в 40-х роках минулого століття. Це має бути дійсно захоплива чуттєва історія з відповідною атмосферою, і, знаючи здібності Елізабет Ґілберт до творчого пошуку і глибокої проникливості у події та відчуття, я впевнена, що на читачів чекає нова неймовірна книжка, а поки що можна насолоджуватися чарівною і мотивуючою "Big Magic".
 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Olena Kolyada Olena Kolyada 8 листопада 2015
Олександро, Ви щаслива! Сподіваюся колись почитаю Big Magic :)
Maria Ivanus Maria Ivanus 12 жовтня 2015
Чудовий репортаж! Шкодую що не змоглa потрапити на зустріч з Елізабет Гілберт. Вона справді заряджає позитивом!
Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше