Експеримент 3: Зефір і сила волі

18 травня 2015
Редакція
Коли я була молодшою, то часто запитувала себе, чому одні люди є більш успішнішими, щасливішими та наполегливішими, ніж інші. Мені завжди здавалося, що все залежить від виховання, оточення чи певних генів, а нещодавно натрапила на експеримент, де у всьому винен зефір. Він насправді й вирішує вашу подальшу долю. Звичайно, не треба сприймати це надто серйозно, але якась крихта істини у цьому є.
 
Місцем проведення експерименту став знову ж таки той самий Стенфорд, про який згадувалося у першому дослідженні. Видно, вченим там не сидиться спокійно і вони знов і знов дивують світ своїми вражаючи спостереженнями.
 
Для експерименту було відібрано 600 чотирирічних дітлахів, кожного з яких по черзі замикали в кімнаті і ставили перед ними тарілку із зефіркою. Потім дорослий дядько казав, що повернеться через 15 хвилин і якщо вони не з’їдять смаколик за той час, то отримають ще один зефір. Дитину залишали саму в кімнаті, де, звичайно, було декілька камер, щоби прослідкували за дитячою поведінкою.
 
Більшість дітлахів казали, що слухняно чекатимуть, коли повернеться дорослий дядько, щоб дати їм ще один зефір. Однак, як тільки за ним закривалися двері, багато хто хапав смаколик і зразу ж з’їдав. Були і такі, що намагалися закривати очі чи дивитися в інший бік, щоби не піддатися спокусі, але 15 хвилин було для них занадто довго.

Декілька малих таки витримало 15 хвилин і отримали винагороду – ще одну зефірку.

Але який вплив цей експеримент мав на майбутнє дітей? Вже по самій реакції та витримці дитини, вчені намагалися спрогнозувати, яким буде її шлях до успіху та чого вона зможе доcягнути в житті.
 
Експериментаторам довелося чекати більше 10-ти років, щоби перевірити свої теорії, але результати були справді переконливими. Ті діти, які з’їли зефір одразу ж, були набагато менш успішними та старанними, ніж малеча, що згодилась чекати 15 хвилин. Більше того - ті, що не могли відмовити собі в задоволенні з’їсти зефір одразу, були більш схильні до шкідливих звичок у підлітковому віці, ніж діти, що чемно чекали на другу зефірку.
 
Коли учасникам експерименту виповнилося 40 років, вчені знову спробували порівняти дві групи і тут той самий зефір відіграв вирішальну роль. Більшість тих, що не витримали і одразу ж ним поласували, не досягли особливих кар’єрних успіхів і їм не вистачало наполегливості. Інша половина проявила себе як успішні люди, які добилися того, до чого прагнули і вдало вкладали гроші. Вони вміли дочекатися правильного моменту і не поспішали отриматив все і зразу.
 
Що нас вчить сьогоднішній експеримент? Не їсти зефір? Не поспішати? Чекати на винагороду? Мабуть, можемо сформулювати для cебе таке універсальне правило: "Не треба одразу ж їсти зефір, якщо незабаром дадуть ще один". Вмінню чекати іноді треба вчитися, особливо, якщо ви є нетерплячими та непосидючими, але ж саме воно формує нашу силу волі і веде до успіху. Головне, не чекати занадто довго...
 
 
Матеріал підготовано для Редколегії Ua Modna
Автор - Наталя Сеник

В підготовці статті використовувалися матеріали з
http://www.huffingtonpost.com/2013/10/18/20-psychological-studies-_n_4098779.html
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com