Експеримент 1: Маленький злий чоловічок

14 травня 2015
Редакція
Чому ми робимо те, що робимо? Незважаючи на наші наполегливі поривання пізнати самого себе, вся істина в тому, що ми знаємо зовсім мало про те, як працює наша свідомість, і навіть ще менше про думки та світосприйняття інших людей. Чарльз Дікенс одного разу сказав: "Дивовижний факт – те, що ми є найбільшою загадкою та ніколи не розгаданою таємницею один для одного". І він мав рацію.

Психологи постійно намагалися і намагаються зрозуміти, як ми – прості люди, сприймаємо світ і що мотивує нашу поведінку. Мусимо таки визнати, що їм трохи вдалося привідкрити завісу таємниці. Те, що їм вдалося виявити - це зовсім не ще одна тема для розмов на коктейльних вечірках, а дійсно вражаючі теорії про людську натуру. На прикладі п'яти класичних психологічних експериментів та досліджень, кожне з яких ми розглядатимемо окремо, ми з вами спробуємо змінити наше бачення себе. Сьогоднішній експеримент буде присвячений нашій темній половині. Тож - чи живе у вас містер Хайд?
 

Експеримент 1: У кожого з нас всередині живе маленький злий чоловічок...

Мабуть, одним з найбільш відомих та суперечливих експериментів в історії психології є Стенфордський тюремий експеримент 1971 року, що показує як соціальні взаємодії впливають на поведінку людей. Американські дослідники, головним з яких був Філіп Зімбардо, спробували штучно відтворити всі умови в’язниці у Стенфордській психіатричній лікарні та обрали 24-х випускників коледжу (які ніколи не мали проблем із законом та були психічно врівноваженими), що мали грати ролі "в’язнів" та "охоронців". А потім почалося найцікавіше і найстрашніше водночас, бо учасники швидко адаптувалися до своїх ролей...

Експеримент, запланований на два тижні, довелося припинити вже через шість днів, бо ті студенти, що грали роль наглядачів, так увійшли в роль, що почали отримувати задоволення від знущань та психологічного терору над тими бідолахами, які грали роль в’язнів. При цьому самі "в’язні" були настільки морально травмовані, що покірно витримували знущання і називали не своє і'мя, а номер, написаний у них на тюремних сорочках.
 
Незважаючи на очевидну втрату контролю над ходом експерименту, лише один із спостерігачів, Крістіна Маслач, висловилася за необхідість припинення досліду. Зімбардо згодом прокоментував цей страшний експеримент: "Наглядачі роздягали в’язнів, били їх та знущалися над ними будь-якими можливими способами, тому через 6 днів ми змушені були припинити експеримент, оскільки вже не могли його контролювати. Я навіть не міг спокійно спати вночі, бо хвилювався, що там наглядачі роблять з в’язнями".  
 
Дивовижним фактом є те, що в реальному житті всі учасники експерименту могли бути друзями чи одногрупниками, а от в певних умовах, граючи конкретно визначену для них роль, вони ставали зовсім іншими людьми. Результати експерименту настільки вплинули на Філіпа Зімбардо, що він декілька років не міг спокійно спати, а всі подальші експерименти психологів у сфері соціальної взаємодії здійснювалися лише через опитування.

Тож уявіть собі, що психолог запитує вас: "Якби ви були наглядачем, як би ви поводилися?". Неважко здогадатися, що ви люто хитаєте головою і кажете, що вас цей експеримент не стосується і ви б так точно не зробили, але ж всі учасники проведеного експерименту казали те саме...

Вся правда в тому, що у кожному з нас живе маленький монстр, про якого ми навіть не підозрюємо і вся наша людська суть "випливає на світло" лише за певних обставин та ситуацій... їх може ніколи і не бути у нашому житті, але якщо колись вас хтось спитає: "Якби ви були наглядачем, як би ви поводилися?" -  не поспішайте відповідати... не провокуйте містера Хайда ;)

У наступній статті ми познайомимось з експериментом "Що лежить у вас під носом?"
 

Матеріал підготовано для Редколегії Ua Modna
Автор - Наталя Сеник
В підготовці статті використовувалися матеріали з

http://www.huffingtonpost.com/2013/10/18/20-psychological-studies-_n_4098779.html
 
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше