Едвард Мунк: історія одного (не)людського крику

5 лютого 2020
Ліля Колісник

Знаменитий художник Едвард Мунк, що народився в 1863 році в Лютені, Норвегія, створив свій власний психологічний стиль. Його картина "Крик" (1893) — одна з найбільш впізнаваних творів в історії мистецтва. Його пізніші роботи виявилися менш вдалими, але його більш ранні химерні картини забезпечили йому гідну мистецьку спадщину. Доказ його важливості — "The Scream" — продано за понад 119 мільйонів доларів у 2012 році, встановивши новий рекорд.

Наприкінці 20-го століття він відіграв велику роль у німецькому експресіонізмі, а також формуванні мистецтва. Мова про сильну душевну агонію, яка була відображена у багатьох творах, які він створив.

"Меланхолія"

Він був пов'язаний з відомими художниками Якобом Мунком (художником) і Пітером Мунком (істориком). Через кілька років після того, як він народився, мати померла від туберкульозу в 1868 році, і його виховував батько.

"Тривога"

Коротке життя прожили і його рідні: сестра Софі також померла від туберкульозу, у 1877 році у віці 15 років; ще одна з його сестер провела більшу частину свого життя в закладі, де лікують психічні захворювання, а його єдиний брат помер від пневмонії у віці 30 років. 

У 1879 році Мунк почав відвідувати технічний коледж, щоб вивчати інженерну діяльність, але провчився лише на рік, коли його захоплення мистецтвом стало набагато сильнішим, ніж інтерес до техніки. У 1881 році він навчався в Королівській школі мистецтв і дизайну. У наступному році орендував студію із шістьма іншими художниками та відкрив першу виставку "Промисловість і мистецтво".

"Вампір"

У 1885 році Мунк поїхав до Парижа, отримавши стипендію. Будучи там, художник надзвичайно вплинув на імпресіоністів, як-от Клода Моне, Едуарда Мане, а потім і художників постімпресіонізму — Вінсента ван Ґоґа, Поля Сезанна та Поля Ґоґена. Насправді основний стиль, у якому працював Мунк, — постімпресіонізм. 

"Сонце"

 Повернувшись до Осло, він почав працювати над новими картинами, однією з яких була «Хвора дитина», яку він закінчив у 1886 році. Першою роботою після паузи від реалістичного стилю стала картина, яка символічно показувала інтенсивні емоції на полотні, конкретно зображуючи його почуття від смерті своєї сестри майже дев'ять років тому.

Починаючи з 1889 року (коли помер батько) і до 1892 року, Мунк жив переважно у Франції, отримуючи кошти від державних стипендій. Це був найбільш продуктивний, проте так само важкий період його життя як художника. Саме протягом цього періоду Мунк написав серію картин, яку назвав "Frieze of Life", що в кінцевому підсумку охоплювала 22 роботи для виставки 1902 року в Берліні.

Серед них картини, які отримали назви "Відчай" (1892), "Меланхолія" (1892-93), "Тривога" (1894), "Ревнощі" (1894-95) і "Крик" (також відома як "The Cry "), написана в 1893 році. Психічний стан Мунка був зовсім непередбачуваним, а його стиль дуже різнився, залежно від того, яка емоція захопила його в певний момент. Колекція картин мала величезний успіх, і Мунк незабаром став відомий у світі мистецтва. Згодом він знайшов короткотривале щастя в житті, забарвлене надмірним питтям, сімейним нещастям і психічним розладом.

"Ревнощі"

Успіху було недостатньо, щоб довго вгамовувати внутрішніх демонів Мунка: починаючи з 1900-х років, його пиятика вирвалася з-під контролю. У 1908 році, чуючи голоси й страждаючи від паралічу, він знепритомнів, незабаром перевівся у приватний санаторій, де вже менше пив і відновив певний психічний спокій. Навесні 1909 року після перевірки прагнув повернутися до роботи, але, як покаже історія, його дні величі була вже позаду.
Після виходу з клініки Мунк змінює стиль на грубу і різку манеру: мазки великі — кольори яскраві.
Коли художникові було близько 60 років, у нього стався крововилив у праве око, що вкрай негативно вплинуло на його роботу.
Визнання його творчості і слава почала осягати Едварда Мунка в віці 70 років.
Помер художник на 80 році життя в Норвегії, неподалік від Осло.

Фото — edvardmunch.org, pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com