Джим Стеранко - легенда коміксів з українським корінням

23 жовтня 2017
Колена Харт
Часто буває так, що після імміграції зв'язок людини з землею предків обривається. Важко встигати прищеплювати дітям любов до свого коріння в умовах існування на межі виживання. І тоді єдиною ниточкою, що пов'язує людину з батьківщиною залишається прізвище. 

Чи чули ви коли-небудь про Джеймса (Джима) Ф. Стеранко? Готова побитись об заклад, що ні. А він, між іншим, доволі відома людина у медіа-індустрії Сполучених Штатів Америки — видатний художник коміксів, який зробив ім’я працюючи у Марвел Комікс (Marvel Comics), був концепт-художником кінофільмів Спілберга та Копполи, заснував власне видавництво "Суперграфіка" (Supergraphics).

Але про все по порядку. Джеймс (Джим) народився у 1938 році в невеликому місті Редінг штат Пенсильванія у сім'ї іммігрантів першого покоління. Його дід та бабуся виїхали з України у пошуках кращого життя для своїх дев'яти дітей. Батько майбутнього художника почав працювати на шахті у віці 10 років, з часом освоївши професію бляхара. 

Дитинство Джима припало на часи Великої американської депресії, сім'я ледве зводила кінці з кінцями. Однак, бідність не стала на заваді втіленню мрії хлопчика — вивчитися на архітектора або художника. Він збирав бляшанки з-під газованої води та газети, здавав їх на вторинну переробку, і за ці гроші купував художні приналежності. 

Підліткові роки Джима не можна назвати безхмарними, але вони, без сумніву, були сповнені пригод. Він встиг попрацювати магом та пожирачем вогню в цирку, серйозно зайнятися спортивною гімнастикою, згодом боксом та фехтуванням. А у віці 17 років бути арештованим за низку пограбувань та викрадення автомобілей у Пенсильванії. Біла смуга на горизонті талановитого юнака замайоріла після його повернення в царину малювання, а саме, з початком роботи у Марвел Комікс. Тут він почувався, як риба у воді — експериментував з формою подачі коміксів, додавав у свої творіння елементи сюрреалізму, поп-арту, оп-арту та графічного дизайну. У 1969 році Стеранко засновує власне видавництво під назвою "Суперграфіка" (Supergraphics). У 1970 та 1972 роках він публікує "Історію Коміксів Стеранко" (перший і другий томи відповідно).

Застосування своєму таланту Джим знайшов і в кіно, в якості концепт-художника. До найкращих відносять його роботу у двох стрічках: "У пошуках втраченого ковчега" Стівена Спілберга (1981) та "Дракула Брема Стокера" Франсіса Форда Копполи (1992).

Закономірно, що внесок у медіа індустрію такого калібру не залишився непоміченим. Джим Стеранко був удостоєний багатьох нагород, серед яких премія Сезам за "Індивідуальний видатний здобуток" та місце у Залі слави коміксів Віла Айзнера. В свій час творіння пана Стеранка можна було побачити у паризькому Луврі (Франція) 1967 року,  галереї мистецтв Вінніпегу (Канада) 1978 року та Сіднейському оперному театрі (Австралія) 1986 року.

Сьогодні легенді коміксів Джиму Стеранко 79 років — він веде активне публічне життя і, судячи з його дописів у Твіттері, чудово почувається. Недаремно у Марвел Комікс його нагородили прізвиськом "jaunty-жвавий.

Чи вважає він себе українцем, чи все ж американцем—важко сказати, однак нам можна пишатися людиною, яка сама себе зробила і в якій, до того ж, тече козацька кров. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

На що звертати уваги при виборі чоловічого гаманця
Банкноти, кредитки, візитні картки, посвідчення водія та сезонні квитки — це все наші щоденні супутники, які повинні бути легко доступними і, бажано, організованими. Для цих цілей ми купуємо гаманці, які б вигідно перегукувалися з нашим стилем життя.
Читати більше
15 отруйних рослин, які швидше за все є у вашому домі
Не варто забувати, що не всі домашні рослини такі безпечні, як ми звикли про них думати. Ми зібрали для вас найпоширеніші кімнатні квіти, які можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю.
Читати більше