Джим Стеранко - легенда коміксів з українським корінням

23 жовтня 2017
Колена Харт
Часто буває так, що після імміграції зв'язок людини з землею предків обривається. Важко встигати прищеплювати дітям любов до свого коріння в умовах існування на межі виживання. І тоді єдиною ниточкою, що пов'язує людину з батьківщиною залишається прізвище. 

Чи чули ви коли-небудь про Джеймса (Джима) Ф. Стеранко? Готова побитись об заклад, що ні. А він, між іншим, доволі відома людина у медіа-індустрії Сполучених Штатів Америки — видатний художник коміксів, який зробив ім’я працюючи у Марвел Комікс (Marvel Comics), був концепт-художником кінофільмів Спілберга та Копполи, заснував власне видавництво "Суперграфіка" (Supergraphics).

Але про все по порядку. Джеймс (Джим) народився у 1938 році в невеликому місті Редінг штат Пенсильванія у сім'ї іммігрантів першого покоління. Його дід та бабуся виїхали з України у пошуках кращого життя для своїх дев'яти дітей. Батько майбутнього художника почав працювати на шахті у віці 10 років, з часом освоївши професію бляхара. 

Дитинство Джима припало на часи Великої американської депресії, сім'я ледве зводила кінці з кінцями. Однак, бідність не стала на заваді втіленню мрії хлопчика — вивчитися на архітектора або художника. Він збирав бляшанки з-під газованої води та газети, здавав їх на вторинну переробку, і за ці гроші купував художні приналежності. 

Підліткові роки Джима не можна назвати безхмарними, але вони, без сумніву, були сповнені пригод. Він встиг попрацювати магом та пожирачем вогню в цирку, серйозно зайнятися спортивною гімнастикою, згодом боксом та фехтуванням. А у віці 17 років бути арештованим за низку пограбувань та викрадення автомобілей у Пенсильванії. Біла смуга на горизонті талановитого юнака замайоріла після його повернення в царину малювання, а саме, з початком роботи у Марвел Комікс. Тут він почувався, як риба у воді — експериментував з формою подачі коміксів, додавав у свої творіння елементи сюрреалізму, поп-арту, оп-арту та графічного дизайну. У 1969 році Стеранко засновує власне видавництво під назвою "Суперграфіка" (Supergraphics). У 1970 та 1972 роках він публікує "Історію Коміксів Стеранко" (перший і другий томи відповідно).

Застосування своєму таланту Джим знайшов і в кіно, в якості концепт-художника. До найкращих відносять його роботу у двох стрічках: "У пошуках втраченого ковчега" Стівена Спілберга (1981) та "Дракула Брема Стокера" Франсіса Форда Копполи (1992).

Закономірно, що внесок у медіа індустрію такого калібру не залишився непоміченим. Джим Стеранко був удостоєний багатьох нагород, серед яких премія Сезам за "Індивідуальний видатний здобуток" та місце у Залі слави коміксів Віла Айзнера. В свій час творіння пана Стеранка можна було побачити у паризькому Луврі (Франція) 1967 року,  галереї мистецтв Вінніпегу (Канада) 1978 року та Сіднейському оперному театрі (Австралія) 1986 року.

Сьогодні легенді коміксів Джиму Стеранко 79 років — він веде активне публічне життя і, судячи з його дописів у Твіттері, чудово почувається. Недаремно у Марвел Комікс його нагородили прізвиськом "jaunty-жвавий.

Чи вважає він себе українцем, чи все ж американцем—важко сказати, однак нам можна пишатися людиною, яка сама себе зробила і в якій, до того ж, тече козацька кров. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com