Дивлюся на Дюка з другого люка

15 вересня 2016
Ганна Черкаська
– От хочу у тебе запитати: одеський Дюк Ришельє і кардинал у "Трьох мушкетерах" – часом не родичі? – дістає мене Хомівна.
– Так, кардинал, права рука короля "Перший Ришельє" і Дюк – родичі, при чому Дюк був останнім п’ятим паростком на дереві цього роду.
– Ага, значить дітей у нього не було. А чому у нього таке смішне ім’я "Дюк"?
– Взагалі-то ім’я п’ятого герцога де Ришельє – Арман Еммануїл Софія-Септимані де Віньєро дю Плессі, граф де Шинон, або, як казали в Одесі, – Еммануїл Йосипович. Слово ж "дука" в італійській - герцог, "дюк" – у французькій - герцог. Від цього слова утворилася назва найбільш шанованої козаками золотої монети – дукат.
– А чому кажуть: "Дивись на Дюка з другого люка"?
– Ну, так кажуть тільки сексуал-демократи, бо фото Дюка, зроблене з другого люка, дійсно двозначне…
– Ходоком, мабуть, був?
– Як тобі сказати...
 
uahistory.com
 
Арман народився 14 вересня 1766 р. у дуже багатій родині в Бордо. У хлопчини рано померла мати, батько ставився до сина дуже зимно, майже байдуже. Спартанцем Армана виховував дід-маршал. Юний герцог був дуже схожим на засновника роду: високий, тонкий, загартований; темні блискучі очі, горбатенький ніс. Улюблений учень абата Ніколя прекрасно фехтував, гарцював на коні, спілкувався п’ятьма мовами.

Ришельє рано став чоловіком. Йому йшов 15-ий рік, коли довелося повести під вінець 13-річну герцогиню Розалію де Рошенуар. І справа не в ранньому сексі, просто тоді був закон: кінчив учитися, давай женитися. От і одружився красень Арман із бідною калічкою: горб у неї був на спині й грудях, обличчя викликало жалість і бажання відвернутися. Увечері після весілля молоді попрощалися і роз’їхалися: Розалія додому, а Арман разом із абатом – мандрувати Європою. Через півтора роки Арман повернувся, наніс візит дружині – і зник. Все життя Арман і Розалія вели ввічливе листування.

Здається, все змінила революція: 37-річний герцог став "громадянином", усе майно було націоналізовано. Розалія де Ришельє була арештована, але дивом врятувалася. Доля занесла Ришельє в Росію. Він брав участь у суворівському штурмі Ізмаїла, будував Одеський порт, з березня 1803 р. генерал-майор був першим градоначальником Одеси. Як писав Марко Алданов: "Градоначальник был. Города не было". Скарбниця була пустісінька, бо (знайома картина!) усі гроші йшли до кишень місцевої мафії та податкової. Довелося меру засукати рукава: запросити "братків" на круту профілактичну бесіду. Він палив люльку і такими крутими словами умовив повернути накрадене, що повернули таки.

– Слухай, чому француз зумів знайти слова, щоб укоськати республіку шахраїв, а наші англомовно-блямовні не вмовлять?
– Далі був цикл реформ... 

Одеса розбагатіла, розбудувалася, час її уквітчати, але що може вирости на камені без дощу, без води? Ришельє у себе вдома спробував виростити кущі й дерева. Виявилося, що найкраще приживається біла акація (От звідки "в цветущих акациях город!"). За наказом мера хазяїнам будинків завезли деревинки акацій – висаджуйте, доглядайте. Кожного дня Дюк об’їздив місто, оглядав рослинки-хворостинки. Якщо деревинка починала хиріти, мер йшов до хазяїна і пропонував свою допомогу: "Я буду сам поливати Ваші акації!". Виховувалися миттєво!

А коли зацвіла акація, прийшло повідомлення про війну Наполеона. Всі жертвували на війну: не тільки голота віддавала останнє, Ришельє віддав, що мав – 40 тисяч рублів.

Здолали Наполеона, почав косити тиф. Ришельє рівно о 9-ій ранку був біля собору й починав порятунок. Допомагали не геполизи, а сам герцог. Кажуть, коли сусіди боялися ховати померлого, Ришельє брався за лопату.

12 років був Дюк градоначальником: усі роки ходив у тій же старій шинельці, сам не крав й іншим не давав. Жив у найменшому будиночку міста, але спромігся побудувати дачу у Гурзуфі.

Коли ж король Людовик ХVІІІ повернувся до Франції і покликав Ришельє, той поїхав додому. Цей день став трауром для Одеси. Якщо приїздив герцог до Одеси в "республіку шахраїв", то від’їздив він у тій же шинельці, але з пристойного європейського міста. Ришельє плакав.
 
uahistory.com
 
У 1814 році герцог Ришельє став міністром іноземних справ, потім прем’єр-міністром уряду короля Людовика ХVІІІ у Франції; академіком. В ті часи про Ришельє частенько говорили: "У його особі Франція здобула те, чого давно не мала – чесного міністра".

У 1821 році на о. Святої Олени помер Наполеон Бонапарт і його коханка 44-річна Дезире Кларі (Дезидерія), королева Швеції обрала останнім коханням Армана Ришельє.
 
uahistory.com
 
Він їй відповів взаємністю, але чоловік, який жодного разу не хворів, помер у віці 55 р. від крововиливу в мозок.

1828 року над Потьомкінськими сходами постав пам`ятник Дюку роботи українця Івана Мартоса.

– От мене цікавить: чи буде мати Одеса ще такого градоначальника? Чи двічі щастя не буває?
– Буває, ще як буває. Одесі пощастило: вона мала Михайла Воронцова та мера Григорія Маразлі.

Отже, далі буде…
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше