Душа восьминога і вільний секс: 5 книг про дива нашої свідомості

Сай Монтгомері. Душа восьминога. Неймовірне дослідження див свідомості. – Х.: Фабула, 2021

«Одного на рідкість теплого дня в середині березня, коли в Нью-Гемпширі саме танув сніг, я поїхала до Бостона, - розпочинає свою оповідь авторка цієї дивовижної книжки. - Люди в місті неквапливо прогулювалися набережною в порту, а хтось просто сидів собі на лавці, лижучи морозиво. Натомість я втекла від благословенних сонячних променів у вогке, тьмяне святилище океанаріума «Нью-Інгленд». Там у мене було призначене побачення з гігантським Восьминогом». Далі сталося так, що авторка таки погладила в океанаріумі восьминога — і до нестями закохалась у цих тварин. Восьминоги розумні та допитливі, а їхня нервова система настільки не схожа на нашу, що ми й досі не знаємо, як саме вона працює. Авторка розказує про різні етапи життя восьминогів, спираючись на спеціальну літературу, розмови з дослідниками і власний досвід спілкування з цими унікальними тваринами — спочатку в океанаріумі, а потім і в природному середовищі. Зрештою, авторка змушує зовсім під новим кутом поглянути й на інших водних мешканців, бо ж і вони мають якусь свою, особливу свідомість. Ця книжка сповнена любові до всіх істот на Землі, нагадуючи, що людина — просто ще одна форма життя, до того ж, можливо, не найрозумніша. Цю першість авторка без вагань готова віддати восьминогам.

Майкл Льюїс. Неймовірний проект. Дружба, що трансформувала наше уявлення про людську свідомість. – К.: КМ-Букс, 2020

У 1960-х рр. двоє молодих ізраїльських вчених розпочали серію експериментів, результати яких перевернули уявлення науки про раціональність людини і її розуму. Такі, здавалося б, різні за зовнішністю, темпераментом, уподобаннями Амос Тверські та Даніел Канеман співпрацювали настільки тісно, що й самі не могли визначити, хто з них більшою мірою генерував ідеї, а хто відшліфовував і реалізував їх на практиці. Науковці по праву належать до когорти засновників так званої поведінкової економіки - теорії, що змінила ставлення до впливу психологічних факторів на ухвалення рішень в усіх сферах людської діяльності. Автор розповідає, як складалися стосунки і співпраця геніальних вчених, популярно викладає суть розробленої ними теорії. Майкл Льюїс - автор низки бестселерів, зокрема книги «Людина, що змінила все», за якою було знято однойменний фільм із Бредом Піттом у головній ролі.

Дарка Озерна. Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я. – К.: Yakaboo Publishing, 2020

Сьогодні усім нам важливо «бути окей», як недаремно вважають у цій книжці. Адже від психічного здоров’я залежить наш фізичний стан, здатність про себе подбати, бути успішними в своїй професії та задоволеність життям загалом. Про психічне здоров’я в Україні досі говорити соромно, думати лячно, звернутися до лікаря дорого – і не відомо навіть, як його знайти. Тож у цій книжці ми знайдемо не лише базову інформацію про психічне здоров’я із посиланнями на медичні протоколи, але й певну систему орієнтирів. Авторка орієнтується на український контекст: що у нас про що кажуть, які існують стереотипи, які виникають проблеми, що їх спричиняє та які їхні можливі наслідки. У першій частині зібрана загальна інформація про психічний стан людини, його зв’язок із фізичним станом, а також описані принципи роботи мозку і прояви емоцій. У другій – розглянуто найпоширеніші психічні розлади. Завершується книжка розглядом історичної травми як чинника, що впливає на колективне психічне здоров’я.

Леонард Млодінов. Підсвідомість. Як інтуїтивний розум людини керує її поведінкою. – К.: КМ-Букс, 2020

Автор цієї книжки - фізик і популяризатор науки - розкриває таємниці формування нашою підсвідомістю уявлення про буття, пояснюючи, чому ми іноді хибно сприймаємо ставлення до нас рідних, друзів і колег, помиляємося щодо причин власних рішень і спотворено запам'ятовуємо важливі події. Упродовж двох останніх десятиріч дослідження в галузі нейрофізіології дедалі переконливіше демонструють, що наше сприйняття світу - чуття, поведінка, спогади і погляди на суспільство - значною мірою визначається підсвідомими мозковими процесами, а не свідомим аналізом, як тривалий час вважалося. Тож автор з притаманним йому гумором описує складну картину підсвідомого розуму. Зокрема, він доступно пояснює, чому підсвідомість нерідко функціонує так, що ми хибно сприймаємо свої стосунки з сім'єю, друзями і бізнес-партнерами, неправильно розуміємо мотивацію власних рішень, помилково тлумачимо важливі події, і водночас змінює наші погляди на самих себе та довколишній світ.

Ошо. Сексуальні питання. Від сексу до надсвідомості. – К.: Terra Incognita, 2020

Відомо, що завдяки сексу ми з’явилися на світ, завдяки сексу передаємо естафету життя нащадкам, завдяки сексу переживаємо хвилі найвищої насолоди. Чому ж нам ніяково говорити про секс, чому він досі для нас — заборонений плід, — чому ми його соромимось? Автор цієї книжки, не соромлячись, пропонує подивитися на секс під іншим кутом і зрозуміти, в чому причина нашого несприйняття. А разом з тим — усвідомити секс як дар природи, який ми досі не вміємо прийняти, як унікальну сполучну ланку між тілесною насолодою і святістю, як шлях до найвищого розвитку духовності. Тож головна ідея цієї книжки: люди, навчіться любити! Секс має бути вільний, не затьмарений почуттям провини, не спотворений постійним запереченням, не притлумлений. Адже йдеться не лише про задоволення тілесної потреби, але й про психологічний та духовний вимір людських стосунків. І коли ми приймемо свою сексуальність і навчимося розкошувати нею, нам відкриються доти недоступні обшири нашої душі та самоусвідомлення.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com