Драма звичайної людини

18 листопада 2015
Andrey Zlotnikov

Що робити, коли болить душа?

Пам'ятаєте персонажів мультфільму "Троє з Простоквашино"? Матроскіну добре: у нього Корівка є, пічка, господарство. Він наповнений побутом, в якому себе успішно реалізує. А у Шарика в душі спокою немає. Вдома не сидиться. Полювання йому потрібне, кеди красиві - взимку. Шукає себе.

У цього явища є різні назви - криза середнього віку, втрата сенсу життя, що супроводжується тривогою перед майбутнім і виною за втрачений час.

І ось на терапію приходять люди, у яких болить душа від їхніх соціальних ролей.
 

Симптоми душевного болю

Вперся (лась) у свою кар'єрну "стелю" 

У 80-і, 90-і роки людина отримала професію - інженер-будівельник. Отримала диплом. Працює у великій організації. Зарплата хороша, але вистачає її на поїсти, розважитися, одягнутися. Квартиру не купиш, будинок не побудуєш. А час іде. Сім'ю заводити страшно. Жити з батьками, тулитися, крики, сварки і т.д. Шансів стати керівником немає. Вкрасти ніде. А хочеться красивого життя.

Страх

Приїхала до столиці, закінчила ВНЗ. Пішла працювати секретарем, потім бухгалтером. І так працюю п'ятнадцять років. Квартиру знімаю. Можливо, скоро залишуся без роботи. Заощаджень мало. Що робити? Я - хороший співробітник, все роблю якісно, ​​добре. Чоловік - водій. Ставати головним бухгалтером не хочеться. Керувати не моє. І відповідальності боюся.

Хочу грошей

Хочу грошей, але не можу, не знаю, як їх багато заробити. Очевидно, хочеться кращого життя - подорожувати, модно одягатися, цікавитись мистецтвом, їхати в Париж, а не в Кацапетівку на відпочинок. Дай інструмент, навчи, покажи, розкажи. Що мені робити?

Рутина

День за днем ​​- одне і те ж. Люди навколо. Робота. Цифри. Дебет, кредит. Сорок різних фінансових звітів - мінімум творчості. Напам'ять знаю, у кого які "блохи". Хто що пришле, з якою помилкою. День за днем. А навіщо я тут? На цій планеті? Люблю чоловіка і сина. Але навіщо я своє життя проводжу в звітах? Я порахувала - за десять років я провела 20 000 годин на роботі, пишучи звіти. Навіщо?

Чужий план

Зустріч випускників школи. Десять років я на них не ходила і тут прийшла. Іван, о боже мій! Лисий. Худий, як тріска. Цей хлопчик з величезним бутербродом, повний і кучерявий. Зате на Мерседесі приїхав. Приніс дорогого алкоголю. Красиво одягнений. Танці. Підійшов впевнено і покликав на танець. Я трохи розповніла після народження двох своїх малюків і сукня у мене не дуже. Пристойна, але не нова і не така класна як у Таньки. Ну з нею все зрозуміло - батьки підприємці, а тепер і зовсім багатії. Потанцювали й Іван запитує - ким ти працюєш, що робиш в житті? А мені соромно зізнатися, що я домогосподарка і вже давно присвячую себе тільки дітям. Чоловік теж зірок з неба не хапає - живу звичайним життям.

Так стало соромно, що вибачилася, сказала, що погано себе почуваю, встала і пішла. Ревіла всю дорогу. Думала, я ж таки відмінницею була. Школа, інститут - з відзнакою. Але заміж вискочила, потім діти і так сиджу вдома. А могла би стати кращою вчителькою. Але платять там копійки. Чоловік сказав, що дешевше вдома сидіти, я погодилася. А зараз думаю - даремно.

Будь успішним

Жив я зі своєю коханою три роки разом. Вона мене пиляла - мало грошей. Навчалася заочно. Грошей багато я не заробляв, вона взяла і пішла від мене до однокурсника. А я відчуваю себе недолюдиною. Чому я начитаний, освічений, інтелігентний, чесний - не потрібен їй. А взагалі, якщо у мене буде рівно стільки грошей, скільки зараз, і надалі - чи буду я комусь потрібен?

Атрофовані бажання і цілі

Я не знаю, хто я. Чого хочу. Куди йду. Навіщо живу. Я роблю все, що потрібно від мене день у день для нормального функціонування в рамках соціуму. Але навіщо, не знаю. Думав про те, щоб виїхати на Балі й жити там. Квартиру здавати або продати і жити біля океану. Медитації і йога. Алкоголь, секс, наркотики. Блаженне забуття. Тоді та порожнеча і безглуздість, посередність, яка мене оточує, розтане в наркотичному угарі волі.

За законами друкованого жанру - психолог починає радити. Роби раз, два, три - і буде тобі щастя. На жаль, універсальні поради схожі на ритуали для зняття порчі, хоча в останніх більше шансів бути ефективними.

Але давайте подумаємо разом, що є у цих історій спільного, і про що варто задуматися, тим, хто розгледів у них себе.
 

Перша особливість, відсутність перспективи. Немає картинки майбутнього.

Чому немає картинки? Страх, який блокує фантазію, відсутність досвіду. Людина сама себе позбавляє права вибору і ще більш очевидного права бути собою. Причому бути собою такою, якою вона є.

Друга. Безглуздість.

У цій темі дві грані. Перша, власне, - відсутність сенсу нашого перебування на планеті, відбитого на лобі у новонародженого і вже дорослого індивіда. Друга - набратися хоробрості та самотужки знайти екзистенційніий сенс перебування тут.

Третє. Грошей немає.

На жаль, в мене друкарського верстата немає. Навчити більше заробляти можу, але це вже не терапія, а щось інше. Можемо розглянути з клієнтом, яку роль відіграють гроші в його житті. Чи грають гроші роль у його житті? Можлива така ситуація, що мені та клієнтові доведеться зіткнутися зі своєю безпорадністю щодо залучення грошей. Тут настає така точка, де фантазії можуть розбиватися об реальність.

На завершення

Казка-фільм "Форрест Гамп" показує, як розумово відстала людина стає мільйонером. Його спосіб переживання та проживання у світі дозволив йому задовольнятися тим, що є, і бути собою. Здається, що у нього атрофований страх. Він ні за що не чіплявся і йому нічого було втрачати. Саме так йому вдавалось здобувати - заняття, друзів, любов.

Коли клієнти на терапії просять мене вирішити драму їхнього існування, все, що я можу зробити в більшості випадків, це бути поруч. Можу допомогти побачити не тільки драму, а ще й водевіль, фарс, комедію. Пошукати енергію в простих радощах життя. І те, що дійсно сумно для мене, книгу з рецептами щастя після закінчення навчання мені не видали. Кожному доведеться старатись самотужки. Не раз і не два, а все життя.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як біоритми впливають на продуктивність впродовж дня
Якщо правильно вибудувати графік активності та відпочинку, можна значно підвищити свою продуктивність впродовж дня. Для цього достатньо прислухатися до власних потреб і ритмів сну.
Читати більше
7 порад, як вибратися з депресії
Мабуть, у кожного з нас були часи, коли робота не йшла, самопочуття було погане, а настрій тільки нагнітав. Коли справа доходить до депресії, потрібно оговтатись! Адже життя прекрасне. А весь час, коли жалієте себе, витрачаєте сили на смуток, можна провести, як мінімум, із користю. Давайте розбиремо 7 пунктів, як можна вибратися з депресії, якщо вона таки прийшла.
Читати більше