До ювілею Шевченка воскресили!

10 березня 2015
Maryana Sokha

У світлі теперішніх подій українці часто вдаються до фантазій на тему живого Шевченка, бо трохи так виглядає, ніби ми тільки недавно почали виконувати його заповіти, які він писав для нащадків більше 150 років тому. Його революційні гасла, нетерпимість та рішучість дуже добре пасували до минулорічних барикад. Анатолій Крим - знаний сучасний письменник теж пофантазував про "друге пришестя" Шевченка, передбачивши багато халеп і казусів, в які той може потрапити. Але навіть він не зміг передбачити, що подарунок у вигляді виконання заповітів українці зроблять ще за кілька місяців до 200-го ювілею.

"Украинская каб(б)ала" - сатиричний роман Анатолія Крима, що розповідає історію повернення до життя Тараса Шевченка, яке відбулося незадовго до його 200-річчя – в лютому 2014 року. Чи викликала ця подія інтерес? Так, працівники спецслужб та владна верхівка одразу взялися стежити за кожним кроком "потенційного лідера нації" і намагалися схилити його у свій бік, іншими словами – максимально знешкодити. Письменник вибрав дуже вдалий спосіб розкриття сюжету. Оскільки Шевченко і сучасні українські спецслужби належать до абсолютно різних світоглядних та культурних галактик, то відтворити ці всі події за допомогою одного художнього стилю було б нереально. Саме тому події в романі передаються через різноманітні протоколи, службові записки та розшифровки з прослуховування спецслужбами та особистого щоденника Шевченка, а також листування із сім'єю Семена Лібермана, який власне повернув Шевченка до життя.

Отже, основне питання, яке ми собі ставимо зараз: якою була б реакція Шевченка на сьогоднішню Україну? Інше питання, навколо якого письменник розвиває сюжет роману: якою була б реакція українців на живого Шевченка? З чим у людей асоціюється Тарас Григорович – з його письменницькою і художньою спадщиною чи з кам'яним пам'ятником? Чи може зі стогривневою купюрою?

В Анатолія Крима усе трохи песимістично – Шевченка не приймають в Спілку літераторів України, не дозволяють продавати свої картини, не пускають у Лавру, арештовують за екстремізм та видають довідку "бомжа" через відсутність прописки. Цинізм та абсурдність ситуації полягає також в тому, що паралельно відбувається підготовка до помпезного офіційного святкування 200-річного ювілею від дня його народження. Сам Шевченко ніяк не може зрозуміти цих контрастів: Україна незалежна, але люди поневолені; в кожному селі йому стоїть пам'ятник, а до самої його персони ставляться байдуже і ще багато абсурдних реалій, які можна помітити хіба свіжим оком, бо ми самі давно сприймаємо їх як належне.

В  романі Анатолія Крима багато і реалістичного, хоча ще більше року тому, коли письменник закінчив роман, ці реалії не були такими очевидними. Екстремізм, фашизм, провокації, беркут, фальшування кримінальних справ – тоді це все ще не було нашою щоденною реальністю, але Крим про це писав, як і про те, що "вот-вот начнется новая революция, но уже не "оранжевая", а настоящая, с мордобоями и погромами".

Звичайно, не може бути такого, щоб у пригодах Шевченка у XXI столітті не було чогось оптимістичного і "гражданин, похожий на памятник" просто розчинився у натовпі. Про присутність Шевченка у нашому сучасному житті можемо фантазувати кожен по-своєму, а можна разом з романом Анатолія Крима "Украинская каб(б)ала".

Ілюстрації Аркадія Косяка.

Роман доступний за наступним посиланням www.store.kassiopeya.com
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Світське життя, секс і гарне тіло: 3 книги, які змінять ваше самосприйняття
Автори цих книжок намагаються завдяки своїм вишуканим, стильним і красивим історіям, втіленим у не менш гарні ті цікаві книжки, додати гармонії і тепла у наше трагічне сьогодення.
Читати більше
Що почитати: 5 книг про дива і дивацтва
Дива, які стаються у цих книжках, мають різний характер. Утім, від економічного дива в Америці минулого до пригод у книжці сучасної української авторки – не така вже велика відстань. Оскільки захоплюючий сюжет і бажання прочитати історію до кінця – ось основні критерії, за якими можна оцінювати будь-яке диво в сучасній літературі.
Читати більше