Діти бездержавної України

16 вересня 2015
Ганна Черкаська
"15 вересня 1764 р. у Петербурзі на Ситнинській площі за вироком Сенату стратили 24-річного Василя Мировича," – читаємо й махаємо рукою: "Дідько з вами, москалями", не віддаючи шани нащадку козацько-старшинського роду.
 

wikipedia.org

Прадід Василя – козацький полковник Іван Мирович, чий загін розбив на річці Кодимі удесятеро більшу білгородську орду. Прабабця Василя Мировича – Пелагея Захарівна.

Дід Василя, переяславський полковник Федір Мирович, мазепинець із найвищим військовим званням генерального бунчужного. Малий Федір починав із домашньої школи, далі Києво-Могилянська академія. Вільне володіння грецькою, італійською, латиною, німецькою, польською, російською, українською, французькою мовами; ґрунтовні знання зробили з Федора найближчого помічника гетьмана Івана Мазепи.
Федір Мирович мав надійну, гідну родину: дружина Тетяна Леонтіївна Полуботок і трійко дітей: сини Петро, Яків та дочка Анастасія.

Завдяки таланту переговірника Мировича 8-тисячний загін запорожців на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком приєднався до українсько-шведського війська. Після поразки Карла XII втік до Польщі. Пізніше, Мирович став генеральним осавулом при гетьманові Пилипу Орлику. Об’їздив майже всю Європу з таємними дипломатичними місіями для створення антимосковської коаліції. Довго жив у Швеції, Туреччині й Польщі, помер у Криму.

На вигнанні опинився не тільки Федір, а й його сестра Ганна, дружина Войнаровського, небожа Мазепи. Після смерті гетьмана Мазепи король Карл ХІІ, який ще 1709 року позичив у Мазепи 200 тисяч талярів, став фінансовим боржником сестри Ганни Войнаровської-Мирович. Король загинув у бою в Норвегії, і не повернув Ганні гроші, тому вона звернулася до шведського уряду з вимогою сплатити борги короля. І хоч уряду Швеції було явно не до того (точилася чергова війна з Росією), та закон є закон для всіх у нормальній країні – Ганні Мирович-Войнаровській було передано в рахунок сплати боргу королівський замок Тіннельсе і кам’яницю у Стокгольмі.

Після еміграції Генерального бунчужного Федора Мировича всі його маєтності в Україні московська влада конфіскувала. Решта сім’ї Мировичів: їхня мати Пелагея, троє їхніх братів і сестер, були вивезені до Москви, а 1716 р. вислані Петром І до Тобольська (Сибір), де й померли. Їхня мати, після 30 років заслання, 80-річною повернулася з Сибіру на Полтавщину.

Сини Федора Мировича, Яків і Петро, були вивезені до Петербурга. Звідти вони тихцем з’їздили до Польщі зустрітися з батьком, за що цар звинуватив їх у підтримці гетьмана України Павла Полуботка (їхнього родича по лінії матері) і 1732 р заслав до Сибіру. Там і народився в 1740 році Василь Якович Мирович, якого Катерина ІІ називала "сином і внуком бунтівників".

Василь Мирович був бойовим офіцером, героєм Семирічної війни, прибічником справи батька й діда у визволенні України. Намагаючись добитися розширення політичної автономії України, офіцер караульної команди в Шліссельбурзькій фортеці зробив спробу перевороту, щоби посадити на престол Івана VI, який був ув’язнений у фортеці.
 

wikipedia.org

У ніч проти 5 липня 1764 року група солдатів на чолі з Мировичем захопила фортецю, але Іван VI, відповідно до інструкції Катерини II вже був убитий офіцерами внутрішньої стражі.

Українець Григорій Данилевський описав бунт у романі "Мирович".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше