Десять відомих чоловіків, які психічно нездужали

19 червня 2019
Ліля Колісник

Світ завжди був переповнений божевільними людьми. Психічно хворі або просто ексцентричні божевільні змінювали світ.

Напади люті чи депресії, та й просто інший спосіб мислення, породили математичні теорії, дивовижні винаходи, чудову поезію, а також музичні та художні творіння, діляться "Тут цікаво".


"Люди часто називали мене божевільним, але досі не зрозуміло, чи не є божевілля вищою гранню інтелекту, чи не з'являється все глибоке і велике з хвороби розуму, що з'явилася завдяки інтелекту". Едґар Аллан По


10. Король Франції Карл VI

Король Карл Шостий був також відомий як Карл Божевільний. Він керував Францією з 1380 до 1422 року. Його божевілля почалося через 12 років після коронації. Він страждав безліччю нападів божевілля, під час яких не міг навіть згадати своє ім'я або те, що він є королем.

Іноді він не впізнавав свою дружину і дітей. Протягом п'яти місяців, у 1405 році, він відмовлявся митися і переодягатися. Згідно з писаннями Папи Пія Другого, Король Карл вважав, що він зроблений зі скла (психічне захворювання, під назвою «скляна помилка») і мав вживати заходів, як-от носіння міцного одягу і заборона дотику до нього, щоб він не розбився.

9. Авраам Лінкольн

Авраам Лінкольн відомий як 16-й президент Сполучених Штатів Америки. Попри свої досягнення, президент Лінкольн страждав від «тенденції до меланхолії». Багато хто іноді сумує, але Лінкольн відчував найсильнішу виснажливу депресію.


Один з його біографів вважає, що Лінкольн подумував про самогубство. Згідно із журналом Ability, президент часто ридав над своїм тяжким становищем і використовував гумор, щоб хоч якось уникнути свого смутку. Він також знаходив вихід з депресії в роботі та в релігійних почуттях.

8. Вінсент ван Ґоґ.

Ви, гайімовірніше, чули про Вінсента ван Ґоґа — відомого божевільного художника, який відрізав своє вухо і пізніше вчинив самогубство. Вважається, що в нього траплялися напади епілепсії, викликані ураженням головного мозку від довгого вживання абсенту (напою з високим вмістом алкоголю). Його любов до творчості та релігії в поєднанні з його швидкою технікою малювання, а також періоди глибокої депресії доводять широко поширену думку, що ван Ґоґ страждав від біполярного афективного розладу. Вінсент був також гарним письменником, який написав за своє життя сотні листів. Вважається, що він страждав і гіперграфією — станом, пов'язаним з епілепсією, через який людина відчуває непереборне бажання писати.

7. Ернест Гемінґвей.

Ернест Гемінґвей, лауреат Нобелівської та Пулітцерівської премій, страждав від депресії та алкоголізму. Як і ван Ґоґ, він покінчив життя самогубством. Батько, брат, сестра і внучка Ернеста також самостійно обривали свої життя. Його схильність до самогубства, напевно, передалася генетично, але його психічний стан був обумовлений прийняттям алкоголю і ліків, у побічні ефекти яких входив вплив на психіку. Шокова терапія, яку він проходив у лікарні, призвела до втрати пам'яті і посилення депресії.

6. Теннессі Вільямс

Лауреат Пулітцерівської премії Теннессі Вільямс (Tennessee Williams), відомий за своїми п'єсами «Скляний звіринець» (The Glass Menagerie), «Трамвай "Бажання"» (A Streetcar Named Desire), «Кішка на розпеченому даху» (Cat on a Hot Tin Roof), страждав від депресії ще до двох травматичних подій у його житті, після яких він почав захоплюватися наркотиками і алкоголем.


Вільямс народився в сім'ї з історією психічних хвороб. У 1940-х роках його сестра, яка страждала шизофренією, була пройшла лоботомію. У 1961 році його коханець помер. Обидві події сильно вплинули на психічний стан письменника, підсиливши його депресію, в результаті якої він почав вживати наркотики. Незважаючи на спроби позбутися залежності, він страждав на депресію та був наркоманом все життя.

5. Едґар Аллан По

Відомий своїми "похмурими" історіями, Едґар Аллан По сильно цікавився психологією. Його зацікавленість виявлялася в психологічних трилерах про божевільних. Чи був він сам божевільним? Його суперник, Руфус Ґрізвольд (Rufus Griswold), стверджував, що Едґар був божевільним, у наклепницькому некролозі, написаному в помсту за те, що По писав і говорив про нього. Хоча думка Ґрізвольда була неправдивою, По міг страждати від біполярного афективного розладу. Едґар По вживав багато алкоголю і в одному з листів розповідав про свої думки про самогубство. Автор написав сенсаційну новину про подорож через океан на повітряній кулі, яка згодом виявилася не правдивою.

4. Говард Г'юз

Говард Г'юз (Howard Hughes) був новатором американської авіації, кінопродюсером і підприємцем, загальний його статок оцінювався в мільярди доларів. Він страждав від фобії мікробів. У статті «Фобія мікробів Г'юза, знайдена в результаті психологічної аутопсії», опублікованій Американською асоціаціэю психологів у 2005 році, указується, що його фобія була настільки сильна, що породила за собою кодеїнову залежність і самітництво. Г'юз часто віддавав перевагу самотності під час стресу.
 


У підлітковому віці його паралізувало на кілька місяців без будь-яких причин. Його страх мікробів привів до обсесивно-компульсивної поведінки (нав'язливий невроз), що включав дивні вимоги до прислуги (наприклад, їм доводилося обертати руки паперовими рушниками, коли вони подавали йому їжу). Іноді Г'юз лежав голим у темних приміщеннях «без мікробів», а також одягав коробки від серветок на ноги, щоб захистити їх.

3. Джон Неш

Пам'ятаєте фільм «Ігри розуму»? Справжній Джон Неш (John Nash) — це математичний геній і лауреат Нобелівської премії з економіки 1994 року. Він розробив теорію «Рівноваги Неша» в Принстонському Університеті під час своєї докторантури. Він страждав на параноїдальну шизофренію та галюцинації. Його примушували лікуватися в декількох психіатричних клініках, де його лікували медикаментами проти психозів та інсуліновою шоковою терапією. Ознаки хвороби Неша трохи відступили, і він повернувся викладати математику в Університеті Принстона.

2. Людвіґ ван Бетховен
Один з найвідоміших композиторів світу, Людвіґ ван Бетховен, страждав від біполярного афективного розладу. Бетховен був обдарованою дитиною, якого бив і використовував батько. Саме побої могли призвести до втрати слуху. Як і інші генії творчості, які страждають розладом, періоди шаленої енергії та творчості в нього змінювалися періодами самотності і депресії. Як і інші, що страждають цим розладом, він намагався себе «лікувати» опіумом і алкоголем.

1. Ісаак Ньютон

Без всякого сумніву, сер Ісаак Ньютон був одним з найбільш великих мислителів людства: він винайшов математичне числення, розробив три головних закони механіки, виклав закон всесвітнього тяжіння і створив перший телескоп-рефлектор. А ще він страждав від психічного захворювання. З ним було дуже складно розмовляти, у нього часто траплялися перепади настрою. Деякі дослідники вважають, що він страждав від шизофренії та біполярного розладу.

Утім, хоч вони й не були ідеальними, ці люди сильно вплинули на наш світ. Вони змушували думати, надихали, але також показали, наскільки крихкі наші уми.  

Фото — pinterest.com.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Творчий інтенсив від Space One, або Як стати письменником
Наразі важко здивувати чи то набором маркетингових секретів, а чи мозаїкою щасливих лайфхаків, хоч би від кого ми їх почули. Адже велике значення має не лише популярність того чи іншого автора, але також його шлях до успіху, втілений у власних книжках, про який він завжди готовий розповісти.
Читати більше