Депресія і пам'ять

19 листопада 2015
Олена Українка
Досить давно стало відомо, що при депресії погіршується пам'ять. Точніше, із самою пам'яттю нічого не відбувається. Нам просто здаєтсья, що її можливості зменшуються. Тобто, якщо людину посадять за виконання тестів на пам'ять, то вона їх виконає дуже навіть добре. Трохи гірше, ніж здорова, але все ще в межах норми. А ось в побуті... людина все забуває, губить, не пам'ятає, про що йшлося в нещодавній розмові тощо.
Довгий час цей феномен пояснювали тим, що при депресії темп мислення сповільнюється, і людина начебто не встигає запам'ятати. Однак зараз з'ясували в чому справа.
 
Виявилося, що в усьому винні депресивні думки. Вони постійні, нав'язливі, завжди бігають по колу і емоційно насичені. Вже якщо думати про погане, так вже щоб зовсім було погано. Там і сором, і вина, й ідеї своєї нікчемності. Їх настільки багато, що ними зайняті всі потужності мозку. Буквально в голові не вистачає місця.
 
Вони, як автомобільний затор на дорозі, заважають не тільки запам'ятовуванню, але і процесу згадування подій.
 
pexels.com
 
В результаті:
 
1. Людина втрачає контроль (когнітивний) над зв'язком між внутрішнім і зовнішнім середовищем. Тобто вона завжди сама в собі, тому зовнішні умови мало затримуються і закріплюються в пам'яті. Вона може покласти ключі кудись, але цей момент пролітає мимо. І коли ключі вже потрібні, то їх місце розташування зовсім невідоме.
 
2. Людина насилу розрізняє схожий досвід. Тобто щось вже було нещодавно, десь це вже було. Наприклад, людина припаркувала машину, а потім не може її знайти на парковці. Жодні "розпізнавальні знаки" типу стовпів, будівель навпроти або приблизна віддаленість від входу на парковку їй нічого не говорять.
 
3. Людина не впізнає деталі, які вже бачила. Якщо студент вчора готувався до іспиту, то на наступний день для нього весь матеріал, який він читав напередодні, наче абсолютно новий. Ніби він ніколи його не бачив.

Ці особливості переплітаються і дають те ж зниження пам'яті. Феномен з добре виконуваними тестами пов'язаний з тим, що людина думає над завданням і голова тимчасово очищається від депресивних переживань.
 
На підставі цих фактів було встановлено, що "дурні поради психологів" "думати про хороше" мають не тільки зміст, а й реально можуть допомогти. Звичайно, лікування вони не замінюють, але як доповнення - цілком корисні.
 
Сенс - зайняти мозок чимось іншим. Дати можливість активуватися іншим зонам, які будуть віднімати "потужності" у депресивної машини. Тому "думати про хороше" і згадувати хороші та щасливі моменти - один з варіантів такого лікування. І комедії, прогулянки на свіжому повітрі, спілкування з друзями і "завести кішечку або собачку" теж дієві. І, звичайно, ще одна порада, що дратує клієнтів: "завести собі хобі". Зайняті руки - прекрасний відволікаючий маневр, який ще й дає позитивний результат.
 
І це не тільки для пам'яті. Повторні нав'язливі негативні думки в даний час вважаються одним з основних шкідливих факторів при депресії і сприяють її поглибленню.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше