День Гідності та Свободи: як це було

21 листопада 2018
Олена Українка

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, що об’єднав дві знакові події у новітній історії країни – Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію Гідності 2013 року, повідомляють ФАКТИ.

День Гідності та Свободи встановлений Указом Президента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року.

Метою запровадження пам’ятної дати стало донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

З чого все почалося

22 листопада 2004 року – початок Помаранчевої революції в Україні, загальнонаціональних протестів, мітингів та інших акцій громадянської непокори. Останньою краплею стало оголошення Центральною виборчою комісією результатів другого туру президентських виборів. Через фальсифікації під час голосування і підрахунку голосів Віктор Янукович випередив Віктора Ющенка. Українці тоді вперше вийшли на Майдан і добилися повторних виборів.

Через рік, у листопаді 2005 року, Ющенко заснував свято – День Свободи.

Однак влада, встановлена в Україні на той момент, так і не змогла реалізувати більшості очікувань, покладених на неї народом.

Згодом наступним Президентом України став Віктор Янукович. Він скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності Указом від 30 грудня 2011 року.

У листопаді 2013 року українці знову вийшли на Майдан. П’ять років тому, увечері 21 листопада, на майдані Незалежності почали збиратися учасники мітингу, незабаром їх було вже 1500, а 24 листопада – понад 100 тисяч прихильників євроінтеграції. Протести відбулися також у Львові та Харкові.

Потім відбувся загальностудентський страйк, а 29 листопада на Євромайдані влаштували великий мітинг із закликами до відставки уряду та дострокових виборів у парламент.

Кривавою стала ніч на 30 листопада. Тоді для розгону майданівців злочинна влада застосувала силу. І це був тільки початок. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.

18-20 лютого – пік Революції гідності. Відбулися криваві сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок та вбито багатьох євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.

У ніч з 21 на 22 лютого Янукович втік з України, а Росія незабаром анексувала Крим та без оголошення війни вторглася на Донбас.

День Гідності та Свободи 2018

Традиційно в цей день люди поминають загиблих під час революції, приносять квіти і лампадки до пам’ятних місць, організовують виставки та акції.

У Києві біля каплиці на алеї Героїв Небесної Сотні пройде молебень та урочисте покладання квітів.

Також до меморіалу Небесної Сотні відбудеться хода студентів.

У Будинку профспілок пройде виставка Назустріч свободі, а в колонній залі КМДА відбудеться фотовиставка фотокореспондента й учасника Євромайдана Олександра Тимошенка.

Фото з інтернету.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Любов СЕРДУНИЧ Любов СЕРДУНИЧ 22 листопада 2018
НЕ РАБИ!
Справдилося! Сталося! Збулося!
Більше ми – не «бидло», не раби!
Колір сонця, теплоти, колосся
В душах наших ці дива зробив.

Хай цвіте жовтогарячо завжди,
Сила правди хай не знає меж.
Чуєте, ви, фарисеї-зайди
І місцеві прокучмісти теж.

Думали ви вічно панувати.
Клан державу, наче гад, обвив.
Тільки правда наша – в нашій хаті,
Де народ господар, а не ви.

Так що не тягніться до корита,
Не перефарбовуйтеся в лад.
Не поможуть – ваша карта бита! –
Ні хабар, ані зв’язки, ні блат.

Як це ж гідно: голову підняти,
Випрямити ноги і хребта!
ТІЛЬКИ СТІЙМО СТОРОЖКО НА ЧАТАХ:
РЕВОЛЮЦІЇ ЩЕ ДУХ ВИТА!

Ще до мрії – повсякденна праця,
Не віддаймо птаха волі з рук.
Бо добробут не внесуть на таці.
Освятімо ж боротьби пору!

Справдилося! Сталося! Навíки б!
Не ослабмо ж віжки боротьби.
Націю відроджують великі,
А народом звуться – НЕ РАБИ!
(Любов СЕРДУНИЧ, 2004)
Золочівський замок
Усім без винятку відоме висловлювання: краще один раз побачити, аніж десятки разів почути. І це саме той випадок, коли мова йде про величну архітектурну пам'ятку Львівщини та України в цілому, яка дійсно вражає своїми масштабами, неперевершеною красою та історичністю.
Читати більше