Де проходить Гринвіцький Меридіан?

Сьогодні відлік географічної широти ведеться від Гринвічу, де знаходиться найстарша астрономічна обсерваторія Англії. Однак таке правило існувало далеко не завжди. Кожна велика країна довгий час мала свій власний нульовий меридіан. На російських картах відлік вівся від Пулкова, на французьких - від Парижу. Пропонували навіть провести нульовий меридіан через піраміду Хеопса або через пік Тенериф. І все-таки переміг Гринвіч - англійський флот був тоді найбільшим у світі, а карти англійського адміралтейства, які набули поширення серед моряків усіх країн, вели відлік саме від Гринвічу. Тому наприкінці XIX століття міжнародне співтовариство прийшло до згоди вважати нульовим саме Гринвіцький меридіан.

До речі, мало хто знає, що Королівська Гринвіцька обсерваторія знаходиться сьогодні зовсім не в Гринвічі. Заснована у 1675 році в передмісті Лондона, вона змушена була переїхати у 1957-му південніше, до замку Херстмонсо поблизу Істборну, тому що з ростом столиці тихий колись Гринвіч опинився серед вуличних вогнів і смогу, що заважало спостереженням. Незабаром і замок став тісним для обсерваторії, тож згодом вона перебралася до традиційного міста науки - Кембриджу. Проте у 1998 році обсерваторію взагалі було закрито, а наукові дослідження перенесені до Астрономічного технологічного центру Великобританії в Единбурзі.

Сьогодні в будівлях Гринвіцької обсерваторії розташований музей астрономічних і навігаційних інструментів, який є частиною Національного морського музею. Там можна побачити експонати, що представляють історію розвитку засобів вимірювання точного часу, необхідного в астрономії та в морській навігації, серед яких представлений і астрономічний годинник, винайдений у середині XX століття українським вченим Ф. М. Федченко - найточніший серед серійно випущених маятникових годинників.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Коти, яких спіймали на гарячому (фото)
Цікавість котів безмежна. Їм завжди цікаво, що ви робите, куди пішли, що принесли і, звичайно, що їсте. Навіть якщо ви будете їсти огірок, кішка буде сидіти поруч і всім сумним виглядом показувати, що совісті у вас немає, якщо не ділитеся... Тому-у-у... всім котиків:)
Читати більше
Як з'явився восьмигодинний сон, якщо наші предки спали двічі за ніч?
У 18 столітті люди спали двічі за ніч, вставали на кілька годин серед ночі, а потім йшли назад до ліжка, вже до світанку. Що з того часу змінилося та чому люди сплять 8 годин — досліджуємо далі.
Читати більше