ЯКИМ МАЄ БУТИ Партнерство заради сталого розвитку В НОВІЙ РЕАЛЬНОСТІ

7 жовтня 2022
Akme-Ukraine

Про відновлення України останнім часом говорять все більше і більше. І це зрозуміло, бо все те, що зруйновано, знищено, вкрадено, зпоплюжено має бути не просто відбудовано й повернено, але покращено й збільшено. Вже в липні цього року було оприлюднено проєкт Плану відновлення України, в якому уточнено цілі визначення збитків, запропоновано загальну рамку щодо застосування уніфікованого підходу до інвентаризації, фіксації збитків, а також представлено звіт про прямі збитки інфраструктури, непрямі втрати економіки та попередню оцінку потреб України у фінансовому відновленні (https://recovery.gov.ua/). 

Звісно, втрати вимірюються не лише фінансовими й матеріальними збитками. Але й вони вражають. Так, на вересень цього року збитки України  сягають понад 340 мільярдів доларів і левова частка з них - це прямі збитки бізнесу, який формував основу економічної стабільності громад та забезпечував робочі місця (дані з: https://bc-club.org.ua/events/invest_forum.html). 

Серед актуальних для стейкхолдерів малого с середнього бізнесу (далі - МСБ) питань наразі є такі:

  • Які перспективи у малого і середнього бізнесів?
  • Як управляти бізнесом в осінньо-зимовий період 20022-2023 років?
  • Яких помилок можна і треба уникнути?
  • На які лайфхаки звертати увагу, а які - ігнорувати?
  • Масштабування бізнесу в реаліях війни - це міф чи можливість?
  • Якими фінансовими інструментами скористатись, аби збільшити прибуток?

Але справа відновлення бізнесу - це не тільки про зусилля їх керівників і працівників. Це про кроки, які мають бути зроблені громадами, на території яких бізнес працює. І тому до наведених вище питань треба додати такі:

  • Що наразі може зробити громада для підвищення своєї  інвестиційної привабливості?
  • На які актуальні інвестиційні тренди треба робити ставку?

Пошуку відповідей на них та обговоренню, пов'язаних з ними проблем, і був присвячений International Sustainability Forum 2022. Він став публічною площадкою для фахового обміну думками в контексті поглибленого розуміння шляхів майбутнього зростання МСБ.

Для довідки: International Sustainability Forum - щорічний міжнародний форум зі сталого розвитку, метою якого є формування культури сталості в суспільстві. Його мета - створення регіональної стійкої бізнес-екосистеми для відновлення та розвитку економіки на принципах сталості задля трансформації до зеленої економіки та стійкого громадянського суспільства.

Відкривачи форум, Олександр Ярема, державний секретар Кабінету Міністрів України, підкреслив:

"Україна щодня бореться не лише за свої території, а й демонструє світу перехід на шлях до сталого розвитку. Те, що сьогодні, в умовах війни, зібралися тут представники різних галузей та сфер діяльності й думають про те, як лишити ресурсний потенціал наступному поколінню завтра, це вже крок до перемоги... Зі свого боку, як державна влада, ми працюємо над політиками, в основі яких закладаються принципи сталості".

Міжнародні та українські експерти,  серед яких представники КМУ, Мінекології, НБУ, UNDP, UNIDO, IFC, EBRD, FMO, NEFCO, GIZ, the Covenant of Mayors, міжнародних інвесторів та донорів, а також представники приватних та державних компаній, обговорювали відновлення України крізь призму формування дієвої бізнес екосистеми. Що означає "дієва бізнес система"? Насамперед, те, що така система буде стійка до викликів сьогодення, серед яких :

  • відновлення економіки України на принципах сталості,
  • кризове управління,
  • вихід на міжнародні ринки, фінанси та інвестиції.

Про що йшлося на форумі? Про те, як державні регулятори можуть забезпечити відновлення. Фахова дискусія як пріоритетний спосіб пошуку шляхів відновлення України на принципах сталості та формування екосистеми партнерства задля переходу до зеленої економіки та стійкого громадянського суспільства - ось ключові меседжі для державних регуляторів.

По-друге,    робота форуму була зосереджена навколо того, яким має бути корпоративне управління під час криз. Також увага учасників була зосереджена на тому, як український бізнес може перетворити екологічні та соціальні ризики, пов’язані з війною, на нові можливості фінансування. Практика переходу банківської системи до зеленої економіки та презентація фінансових можливостей в умовах війни від інвесторів та міжнародних донорів стали змістовною відповіддю на це питання.

Екслюзивна панель «Чи є шанси на перехід до зеленої економіки шляхом стійкого відновлення в новій геополітичній реальності?» стала т.зв. вишенькою на торті.

Фото з: https://www.facebook.com/ASDEcommunity

Варто зазначити кредо спікерів форуму:

  • Поєднання інноваційних технологій у фінансах із новітніми розробками у сфері корпоративної соціальної відповідальності позитивно впливає на суспільство.
  • Збереження «Зеленого серця Європи», включаючи глобально важливі ліси, водно-болотні угіддя та дику природу.
  • Сприяння довгостроковому сталому місцевому розвитку.
  • Впровадження реформи управління відходами в Україні, побудова національної системи хімічної безпеки, сталого надрокористування, а також реалізація проєктів міжнародної технічної допомоги у довкіллєвій сфері.
  • Фокус на підтримці громад у розробці інвестиційних планів\проектів та оцінці внутрішньої спроможності громад (як фінансової так і інституційної) щодо залучення зовнішнього фінансування в реалізацію Планів дій щодо клімату та енергії і рамках Європейської ініціативи «Угода мерів».
  • Спроможність  утримувати лідерство компанії  на ринку у спосіб залучення інвестицій міжнародних інституцій.
  • Просування амбітної мети переходу на 100% ВДЕ. 
  • Розширена відповідальність виробника, або перетворення відходів - на доходи.

Отже. дискусійні панелі із міжнародними та українськими експертами у сфері сталості та інвестицій прояснили та уточнили перспективи для МСБ. Такою перспективою є:

  • підтримання його сталості в умовах війни;
  • пошук фінансування та ресурсів для його відновлення та перезапуску.

Серед актуальних зусиль такі:

  • надбання контактів з представниками міжнародних банків розвитку та залучення міжнародних партнерів;
  • навчання та підтримка в застосуванні новітніх технологій, пошуки можливостей та контактів для вирішення найактуальніших фінансових проблем розвитку бізнесу під час війни та післявоєнний період;

Ця подія ще до свого початку отримала від фахівців статус знакової, а від бізнесменів як великого й середнього, так і малого бізнесу - етапної для виведення економіки країни на новий, більш адаптований до умов війни, рівень. 

Обговорення потенціалу України, її ресурсів та готовності до відбудови фахівцями не тільки висвітлили складну проблему різноаспнктно й всебічно. Було репрезентовано нові підходи й напрями до стабільного розвитку економіки в умовах війни. З чого розпочати бізнесу модернізацію? В якій системі координат сучасний бізнес існує та в який спосіб увійти до гравців міжнародного бізнесового середовища вищого рангу? Зрозуміти, де наше місце та в якому напрямі рухатися - це перший крок. Для бізнесу має сенс не тільки модернізація як самоціль, бо не всі мають фахівців високого рівня через війну. Важливо бачити дальні перспективи й не звертати зі свого шляху.

Для довідки: Генеральними партнерами Форуму стали Ukrsibbank BNP Paribas Group, Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО).

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com