Чи замислювалися ви над створенням власного вікі-сайту?

10 березня 2016
usik64

Про що мова чи В якості вступу 

Обмовлюся одразу: цей блог пишеться не для Вікії, ShoutWiki чи будь-якої іншої вікі-ферми, оскільки чинні користувачі вікі-ферм уже відповіли собі самі на запитання, поставлене в заголовку.

Ви зайшли на Вікіпедію 

Навряд чи є користувач інтернету, який жодного разу не черпав би інформацію з Вікіпедії - того мовного порталу, якою мовою він (той самий користувач) послуговується в повсякденному житті чи в процесі навчання. Тут же ж як. Поки читаєш, все неначе прозоро і зрозуміло. Проте, настає момент, коли користувач тенет забажає створити власну статтю чи завантажити файл. От із цього моменту починаються цирки і фокуси.

У той же день, коли ви стартували свою статтю [1], ви дізнаєтеся, що ваша стаття, виявляється, нікому не потрібна. Формулювання, яке інтеліґентні вікіпедисти вигадали для звичного процесу "посилання-нах", звучить і читається як "Відсутність значимості". Обумовлюється така відсутність значимості цілим рядом факторів від відсутності "незалежних авторитетних джерел" до вузького кола осіб, яких цікавить проблема.

Те саме буде із вашим улюбленим файлом: 75% вірогідності, що файл буде запропоновано до швидкого вилучення:

 • за відсутності (чи порушення) авторських прав;
 • за відсутності (чи невідповідності) ліцензії на файл;
 • ще 100500 причин, чому саме ВАШ файл слід негайно вилучити з просторів Вікіпедії.

Кілька таких вилучень відіб'ють і в найбільш настирних поціновувачів епістолярного жанру писати взагалі та у Вікіпедію конкретно.

Куди податись?  

Не варто опускати руки і крити всих засновників вікіпедій московськими діалектичними мовними зворотами. Оскільки, "кто іщєт, тот всєгда найдьот".

Існує різновид сайтів, що з англійського сленгу отримали для своєї самоназви словосполучення вікі-ферма. Себто, конструктор сайтів, котрий для авторів є безкоштовний, а власники отримують прибуток за рахунок реклами. На базі цього сайту можна будь-кому створювати і поширювати отими вашими інтернетами купу цікавенної інформації. При чому не просто поширювати, а й дозволяти іншим [2] редагувати, змінювати і доповнювати ваш сайт.

Подібних вікі-ферм є не один десяток на просторах інтернетів. Проте, статтю цю я пишу для україномовного користувача. А, отже, рекомендації висуватиму саме з точки зору розвитку українських мовних порталів.

Тематика  

В принципі, будь-яка:
 
 • хоббі (риболовля, футбол, туризм, гра на трембіті, теквондо, боротьба тайських хлопчиків, виготовлення із лайна цукерки, квілінг, ліплення коників, збирання повітряних замків із сірників,— БУДЬ-ЩО);
 • ґеймерський портал — ваші улюблені ігри, косплей, фанарт, книги (за іграми, чи ігри за книгами), тощо;
 • кіно, фільми, серіали, мультиплікація, аніме, манґа;
 • побутові об'єднання (організації самоврядування по місцю проживання, наприклад);
 • протестні проекти (проти свавілля поліції, ДАІ, місцевого мера чи губернатора);
 • літературні чи музичні об'єднання;
 • ще over 9000 різних напрямків, тематик згідно із вашою багатою уявою.

Що заборонено 

Як і на більшості інтернет ресурсів, заборонено:
 
 • екстремізм; щось, що підтримує тероризм, насилля, злочинність (виключенням є проекти, які описують щось подібне, створене в кіно- чи ігровій індустрії; приклад: ніхто не заборонятиме вам писати про серії ігор GTA чи Mafia);
 • порн; так, порнографія заборонена; на різних вікі-фермах ступінь заборони різний [3]
 • все, що викликає расову, релігійну, етнічну неприязнь.

Вікія 

Досить зручною для україномовного користувача є Вікія.

Вікія ( англ. Wikia ) - це безкоштовний сервіс вікі-хостингу, що надає можливість будь-кому охочому створити свій власний тематичний вікі-проект або взяти участь в колективній роботі над вже існуючими проектами.

Сервіс Вікія підтримується комерційною компанією Wikia, Inc. (США), заснованою Анжелою Біслі (англ. Angela Beesley) і Джиммі Уейлсом (англ. Jimmy Wales) в жовтні 2004. Спочатку проект отримав назву "Wikicities" (Вікі_Міста). 27 березня 2006 Wikia, Inc. повідомила про те, що компанією отримані венчурні інвестиції в розмірі 4 млн дол США. Тоді ж проект був перейменований у "Wikia" (Вікія), так як його творці побоювалися, що люди будуть вважати його путівником по містах, а не сервісом для створення енциклопедій на будь-яку тему. Дев'ять місяців потому Amazon.com інвестувала в Wikia, Inc 10 млн дол США, а Джефф Блекбарн (англ. Jeff Blackburn), Старший віце-президент з розвитку бізнесу, увійшов до ради директорів Wikia, Inc.

У листопаді 2006, Wikia, Inc стверджувала, що витратила 5740000 дол США на маркетинг при 40-50 млн. відвідувань сторінок.

Переваги:

 • оригінальний дизайн;
 • ніхто не заважатиме вам освоювати вікі-розмітку і вивчати оформлення вікі-сторінок;
 • наявність значної кількості адміністраторів україномовних проектів, які допоможуть вам не загубитися в українському сегменті

З чого почати

Якщо ви бажаєте познайомитися із Вікією поближче, почитайте статті
 

Тут, на Вікії, буду радий допомогти зі всім. Моя сторінка Usik64 обговорення

ShoutWiki 

Друга, значна за величиною вікі-ферма, що є досить привабливою для україномовного користувача і майбутнього автора, є ShoutWiki.

Якщо у Вікії вся адміністрація та офіс у Cан-Франциско, США, то у ShoutWiki офісу як такого не існує. Адміністрація працює на волонтерських засадах і користувачі-адміністратори проживають більшість у країнах Європи, кілька чоловік в Америці.

Переваги

 • оригінальний дизайн;
 • ніхто не заважатиме вам освоювати вікі-розмітку і вивчати оформлення вікі-сторінок.

Особливості в порівнянні з Вікією

 • відсутність не лише україномовних, а й російськомовних хелперів; основна мова спілкування із саппортом — англійська;
 • дизайн оригінальний, зовсім не подібний до Вікії;
 • є можливість вибору до 7 скінів оформлення; при цьому можна у власних налаштуваннях обрати будь-який із цих скінів на ваш розсуд.
 • на один акаунт (чи нікнейм) можна створити максимум 5 (п'ять) вікі-проектів

Що почитати 

В будь-якому разі, якщо потрібно зорієнтувати чи певна допомога, я вам допоможу.

Мої вікі там:

Деякі ідеологічні питання 

 • Не варто редагувати російськомовні проекти. Якщо вам подобається тематика, створіть краще власний україномовний проект. Чому? По-перше, Росія веде неоголошену війну. По-друге, російський мовний сегмент має набагато більше користувачів. А редагувати українські проекти москалі точно не будуть. Себто, наші юзери розвивають РуНет, а московські лише займаються тролінгом на кшалт Сало-Уронілі-Гєроям-Сала.
 • Ваш україномовний вікі-проект — внесок в УкрНет в цілому. Додаючи статті до свого проекту, створюючи і розширюючи спільноту, ви створюєте український контент. А це дуже позитивні моменти в умовах засилля низькосортної московської інфи на теренах інтернетів.

Виноски  

 1.  Чи на наступний, чи за 2-3 дні; це залежить від того, наскільки швидко опрацює вашу нову статтю один з ботів адміністрації проекту.
 2.  Чи не найосновніша цікава особливість вікі-проектів.
 3.  Скажімо, на Вікії Сара Манлі видаляла фото оголених цицьок. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше