Чи справді аборигени з'їли Джеймса Кука?

Чи справді аборигени з'їли Кука? Якщо так, то за що? Капітан міг домовитися з будь-якою людиною і ніколи не шкодив жителям відкритих ним земель.


 

Проте, не дивлячись на всю свою ввічливість і доброзичливість, мореплавець все-таки позбувся життя. Так що ж сталося з Джеймсом Куком в його останній експедиції?

Райський острів

У 1776 році Джеймс Кук на кораблі «Резолюшн» вирушив у свою третю кругосвітню експедицію. Шлях його пролягав уздовж берегів островів Нової Зеландії і Таїті. Через два роки після початку експедиції через сильний вітер кораблі Кука причалили до найближчого острова. Ним виявився острів Каваї Гавайського архіпелагу.

Практично відразу ж до капітана Джеймса Кука прибули поважні вожді місцевого племені. Вони були вражені зовнішнім виглядом незнайомців і достатком на їхньому кораблі. Кук швидко знайшов спільну мову з одним із вождів і навіть подарував йому свій кинджал. Добрий капітан швидко здобув повагу і серед аборигенів, і навіть відвідав їхнє поселення. Проте з часом місцеві жителі так знахабніли, що почали красти залізо з кораблів Кука.

Капітан бачив, але йти на конфлікт не наважувався — аборигени забезпечували його команду їжею. Нарешті в лютому 1779 «Резолюшн» і «Дискавері» покинули бухту Кеалакекуа. Але практично відразу ж повернулися, оскільки у флагманського корабля зламалася щогла. І поверненню капітана гавайці зовсім не були раді.

«Гостинні» аборигени

Хоча Джеймс Кук завоював повагу жителів Каваї, вони не були задоволені його поверненням. Справа була в тому, що поважний вождь наклав табу на бухту, куди увійшли «Резолюшн» і «Дискавері». За час свого попереднього перебування там корабельна команда сильно виснажила запаси продуктів і матеріалів місцевих жителів. Але щогла флагмана відчайдушно потребувала ремонту, тому Кук все-таки вирішив висадитися в бухті Каваї. Капітана в цей раз зустрів сам король Гаваї.

Спочатку переговори йшли мирно, король був налаштований дружелюбно, а Кук і зовсім не бажав з ним сваритися. Але в справу втрутилися ворожі настрої, що ходили серед простих жителів. Вони не стали допомагати команді Джеймса Кука, вирушила на острів за водою. Тоді Кук висадився на берег разом зі своїм помічником, щоб залагодити конфлікт. Але в нього нічого не вийшло. Капітан побачив, що від «Діскавері» до острова пливе каное з аборигенами. Слідом почулися постріли з корабля. Стало зрозуміло, що гаїтяни щось вкрали. А вже наступної ночі трапилася ще одна крадіжка — місцеві викрали кращу шлюпку Кука. Тоді капітан вирішив діяти хитрістю.

Фатальна помилка

Кук покликав на свій корабель короля Каланіопу. Він збирався утримувати його, поки його піддані не повернуть шлюпку. Але король навідріз відмовився йти на корабель, і Джейсу Куку довелося висаджуватися на острів. Ледве він ступив на землю, щоб привітати Каланіопу, як з боку кораблів пролунали постріли. Одразу почулися крики спостерігачів, що іноземці вбили іншого вищого вождя, який спробував проплисти повз їхні кораблі. Це було схоже  на оголошення війни. Але Кук війни не хотів.

Капітан зібрався було все пояснити, але на нього налетів розлючений натовп. Хтось підступно вдарив Кука кийком по голові, а після всадив у нього ніж. Від ран мореплавець швидко помер. Дізнавшись про це, його помічник попросив повернути тіло капітана на корабель. Ті погодилися. Під покровом ночі на «Резолюшн» аборигени принесли пакунок. Розгорнувши його, матроси Кука побачили лише закривавлені шматки плоті і людську голову. Жахнувшись, всі прийшли до висновку, що Джеймса Кука з'їли аборигени. Тільки насправді все було не так.

Правда, що аборигени з'їли Кука?

Не дивлячись на конфлікт, що трапився, гавайці все-таки поважали капітана Кука. На корабель вони повернули те, що залишилося після ритуального обряду поховання.

За стародавньою гавайською традицією високих вождів і шанованих людей ховали за спеціальним обрядом. Тіло загиблого відокремлювали від кісток, а ці кістки пов'язували і ховали окремо. Робили так, щоб ніхто не міг поглумитися над рештками шанованої людини. Плоть, що залишилася після ритуалу, ніколи не їли. Тому аборигени погодилися повернути те, що залишилося від Джеймса Кука, його команді. Але непорозуміння, різна культура і мовний бар'єр зіграли свою роль. Помічники вирішили, що кровожерливі аборигени з'їли капітана. За його смерть команда жорстоко помстилася місцевим жителям.
Здійснено переклад.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Ігри для дітей англійською: користь чи шкода
Безліч досліджень присвятили тому, як відеоігри впливають на розвиток дітей. Існує багато різновидів ігор. Деякі просто розважального характеру, інші ж є складним викликом, змушуючи мозок працювати.
Читати більше
Вага стоїть на місці: у чому причина і як виправити ситуацію
Схуднення — тривалий процес. Спочатку вага йде швидко, але рано чи пізно з'являється проблема: на вагах, попри дієту та інтервальні тренування, тримається одна і та ж цифра. Нижче пропонуємо вивчити, як подолати цю проблему.
Читати більше