Чи насправді Ван Гог відрізав собі вухо: розбираємо головні версії

21 лютого 2019
Олена Українка

Мабуть, найзнаменитіше вухо в історії — вухо голандського художника-імпресіоніста Вінсента Ван Гога, яке він закарбував на автопортреті. Але ось що трапилося з цим вухом — відрізав він собі його сам або йому хтось допоміг це зробити — досі невідомо. Є кілька версій, кожна з яких по-своєму романтизує подію, але так чи інакше пов'язана з божевіллям відомого художника.

Дуель з Гогеном

 Ідеєю Ван Гога було створення «Майстерні Півдня», в якій би художники черпали натхнення один у одного і творили в атмосфері одностайності. Ван Гог жив у французькому містечку Арль, і в жовтні 1888 року до нього в гості приїхав його давній друг і кумир Поль Гоген, з яким вони обговорювали ідею-фікс.

Примітно, що будинок, в якому жили художники, був жовтого кольору... Вони прекрасно відпочивали, відвідуючи виставки і музеї, були частими гостями борделів і шинків. Гоген, до слова, перебуваючи в такій умовній відпустці, продавав свої роботи, але при цьому анітрохи не соромився брати гроші у Ван Гога, який перебував під опікою у свого молодшого брата Тео. Саме родинне меценатство дозволило Вінсенту повністю присвятити себе живопису, проте воно могло і спровокувати також глибоку депресію у художника.

Отже, за однією з версій, своє вухо Вінсент Ван Гог втратив під час дуелі на шпагах з Полем Гогеном, що там гостював. Але тоді виникає запитання: чому на обличчі потерпілого немає більше ніяких шрамів? Невже Гоген наніс удар настільки філігранно, що позбавив Ван Гога тільки мочки вуха?

Небезпечне гоління

 Інші версії пошкодження пов'язані з небезпечною бритвою. Ван Гог голився, а оскільки він багато пиячив і мав проблеми зі стійкістю психіки, у нього тремтіли руки, і ненавмисно він відрізав собі мочку вуха під час гоління.

Проте як мають тремтіти руки, щоб таке сталося? Як мінімум, для здійснення такої дії потрібно відтягнути мочку вуха і провести по ній гострою бритвою. І, судячи з автопортрету, Ван Гог голився зовсім нечасто. Третя і, мабуть, найбільш переконлива версія пов'язана знову ж таки з бритвою, яка виявилася в руках психічно неврівноваженої людини. Загострене сприйняття дійсності посилювалося проблемами: залежність від молодшого брата Тео, нереалізована ідея з будинком для художників, заздрість Гогену, що провокує часті конфлікти ...

Скарб для путани

Одного разу Ван Гог вистрибнув перед Гогеном на вулицю з бритвою в руці. Вони кілька секунд дивилися один одному в очі, Ван Гог не витримав погляду товариша і втік в будинку. Буря емоцій зобов'язувала застосувати вибрану заздалегідь зброю.

Художник думає про суїцид, але малодушність не дозволяє цього зробити. І Ван Гог знаходить компромісний варіант — відрізати собі частину вуха. Цікаво, що він зробив з ним далі. І навіть якщо цього насправді не писали французькі газети, то автору цієї історії необхідно віддати належне: «У неділю, вночі, громадянин Вінсент Ван Гог, з'явився в локальному борделі, попросив підійти до нього якусь Рашель, він простягнув їй мочку свого вуха, при цьому сказав: "Бережи це скарб". І мовчки пішов, не бажаючи нічого пояснювати.

Поліція, яка відразу ж дізналася про інцидент, вийшла на слід божевільного художника. Його знайшли в будинку, який він орендував, ця людина лежала у своєму ліжку в непритомному стані». Після такого Ван Гог, зрозуміло, мав потребу в лікуванні, і він особисто прибув до лікарні для душевнохворих. Брат Тео, користуючись зв'язками, домовився про те, щоб Вінсенту було дозволено займатися творчістю. Саме тут Ван Гог написав ряд своїх найвідоміших робіт: «Зоряна ніч», «Іриси», «Пшеничне поле з кипарисами», «Квітучий мигдаль», а також один з найзнаменитіших автопортретів з перебинтованим вухом і люлькою в роті.

Через рік Вінсент Ван Гог відправився на пленер, який став для нього останнім: він вистрілив собі в ділянку серця з пістолета, купленого для відлякування птахів, що заважали під час роботи над картинами. Знову невдале самогубство: куля пройшла трохи нижче. Художник самостійно дістався до свого номера, від медичної допомоги він відмовився. Біля ліжка вмираючого від втрати крові брата сидів Тео, який помер рівно через півроку від нервового розладу. Останніми словами художника були: «Печаль триватиме вічно». Що хотів сказати цією фразою художник — невідомо, і кожен може трактувати її по-своєму, але себе і своє вухо Ван Гог, крім іншого, увічнив і в довідниках по психіатрії. Існує так званий «синдром Ван Гога», який характеризується бажанням хворого прооперувати себе самому або ж коли пацієнт наполягає на певній операції.

Здійснено переклад.

Обкладинка - pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Золочівський замок
Усім без винятку відоме висловлювання: краще один раз побачити, аніж десятки разів почути. І це саме той випадок, коли мова йде про величну архітектурну пам'ятку Львівщини та України в цілому, яка дійсно вражає своїми масштабами, неперевершеною красою та історичністю.
Читати більше