Чорний коваль

2 жовтня 2017
Maksym Fedorchenko
Розповідають, що колись дуже давно стояло на межі Лісу і Степу село - зовсім невелике, не більше двадцяти садиб. Але на ті небезпечні часи й на ту дику місцину це було чимало, адже будь-якої миті зі Степу або з Лісу могли завітати некликані гості, лихі кочовики-розбійники, попалити хати та забрати людей і худобу полоном.
 
Та попри всі небезпеки, село вижило та, навіть, розрослося. Край той був дикий, незайманий; ліси, трави, води, ґрунт, полювання, риболовля – все винагороджувало працю й старання людини стократ. А для некликаних гостей можна й шаблю гостру, й списа влучного приготувати! – а для того в селі Коваль був.
 
Щоправда, Коваль той був не зовсім у селі. Колись він разом зі всіма іншими прийшов у ці краї, а з ним і його дружина з синочком малим. Та налетіли одного дня зі Степу мовчазні люди на швидких конях, і Коваль лишився сам-один. Від горя й туги він аж почорнів – власне, так він і отримав своє прізвисько "Чорний Коваль".
 
Відтоді він оселився окремо, у дубовому гаю, і селяни їздили до його Чорної кузні, як виникала така потреба. Згодом до кузні прибився помічник - такий же осамітнений прикордонним життям, як і сам Коваль.
 
Одного дня завітав зі Степу до села небачений гість. Він був заввишки з березу та кремезний, як дуб; мечем своїм торкався верхівок дерев, а списом міг би штрикати хмари, якби спало йому на думку так себе розважати. А ще про велета легенда зберегла таку згадку: він був страховидний, а погляд мав моторошний. Приїхало це страховидло верхи на коняці, що виглядом і розмірами нагадувала дракона, тільки без крил.
 
Доки селяни збирали докупи свою мужність і міркували, як дати раду такому ворогу, якщо велет виявиться ворогом, той звернувся до них. Голос його лунав над селом, як грім:

- Я не торкнуся ваших хат, ваших статків і ваших дітей, якщо ви дасте мені коваля, здатного підкувати мого коня. - Коли страховидний велет вимовив "кінь", той заіржав так, що всі аж поприсідали, а з дерев посипалося листя.
 
Селяни почали радитися:

- Скажемо йому, де коваль, і хай собі їде далі, аби нас це чудовисько не чіпало, ми з ним не впораємося!
- Як можна казати? Ясна річ, на злу справу йому коня треба підкувати. А час прийде, це страховисько за нас візьметься. Треба битися, а про Коваля не казати!
- Та Коваль же не в селі? Він сам собі, десь там у лісі, ми й не знаємо, де, а ми самі собі... От і скажемо, що нема в нас у селі коваля – нема, тай годі!
 
Так і сказали: нема. А велет засміявся у відповідь та долонями себе по стегнах заплескав так, що селянам аж вуха позакладало:

- Я через ваше пасовище їхав, ваших коней бачив, вони майстерно підковані! Не вмієте брехати, будуть з вас добрі раби для мого коша! А ну, брехуни, ведіть мене до вашого коваля, доки ви живі, а ваші діти не смажаться мені на обід!
 
І налякані селяни відвели страховидного велета до Чорного Коваля. Коваль вислухав того мовчки, а тоді тільки очима кліпнув: згоден.
 
Селяни, які спостерігали за розмовою з-під тину Чорної Кузні, почали штурхати одне одного ліктями та сварити між собою Коваля:

- Зрадник! Ворогу нашому допомагає! А він же нас усіх, і дітей наших, і худобу полоном взяти погрожував! - і домовилися між собою будь-що помститися Ковалеві.
 
А тоді чують, Коваль таке велету каже:

- Ти могутній воїн, і кінь тобі під стать. Для такого коня звичайна підкова - ганьба. Я зроблю гідні підкови, але це забере певний час. Мені треба послати людину по чортове залізо. Це днів зо три-чотири. Тоді треба з того заліза викувати підкови та вухналі. Це ще днів два-три. А тоді ще підкувати, - тут Коваль ухопив коня за передню ногу, оглянув копито і додав: - це ще чотири дні.



А Велет відповів Ковалеві:

- Добре, ковалю, роби свою справу. Якщо твої підкови будуть гідні мого коня, ти отримаєш щедру винагороду з моєї здобичі, коли я вертатиму додому. Якщо збрехав мені - життям власним заплатиш, сам мученицьку смерть приймеш і все своє село приречеш. Людей на полон, садиби на попіл, худобу на харч.
 
І вони вдарили по руках, а селяни під тином аж почорніли від почутого не гірше за Чорного Коваля та почали сварити його ще лютіше.
 
Велет отаборився неподалік від Чорної кузні, бо не довіряв Ковалеві, а той і дійсно вирядив кудись свого помічника – мабуть, по чортове залізо. Ввечері четвертого дня помічник повернувся з якимось важким лантухом, і в Кузні закипіла робота.
 
Днів за три Коваль покликав страховидного велета - величезні підкови з чортового заліза були готові. Як майстер і казав, підкувати такого коня було непросто - удвох із помічником вони від світання до смерку гатили молотками, заганяючи довгі блискучі вухналі в копита, а все одно встигли підкувати лише одну кінську ногу. І наступного дня – також лише одну. І третього - теж. Зате на четвертий день вони впоралися скоріше - вранці, щойно почали, стук-стук, і закінчили. Відійшли Коваль із помічником осторонь, вклонилися велетові, а тоді Коваль і промовив із усмішкою:

- А ну, пане Велете, перевір мою роботу.
 
Велет сів верхи, щось спочатку сказав коневі на вухо, тоді прикрикнув, тоді ляснув його по шиї, далі дав йому шпори та хвицнув ногайкою… - Кінь смикається, але з місця не зрушить, наче Коваль не підкував його, а до землі прикув!
 
- Ах ти ж, підлий зраднику, лісовий чародію, смерть тобі! - заволав велет, намагаючись дістати Коваля довжелезним списом.
 
Але тієї ж миті в повітрі заспівали стріли - одна, десять, сотня, тисяча, цілі хмари стріл, аж неба не видно! За якусь хвилину страховидний велет, весь утиканий стрілами, наче їжак власними голками, впав мертвий на землю, а тоді повалився його кінь, в якого теж влучило чимало стріл. А з-за дерев з’явилося княже військо на чолі з самим князем!
 
Тоді на галявину вийшли й селяни: вони весь час стежили з-за тину, що відбувалося довкола Кузні. Коли ж до мертвого велета підійшов сам князь, селяни підбігли до нього й низько вклонилися. А князь сказав їм:

- Ні, це я маю вам вклонитися. Це ж ви прислали до мене посланця зі звісткою про страшну загрозу, я встиг зібрати військо та дістатися сюди.
 
- Так, це ми зробили, господарю, - дещо непевно відповіли селяни, нишком зиркаючи один на одного.
 
- Це ж ви придумали підкувати ворожого коня такими підковами, аби він з місця не рушив, а ми змогли вбити небаченого ворога, - вів далі князь.
 
- Так, ми це ми зробили, господарю, - промурмотіли селяни, втупивши очі в землю.
 
- А де ваш чудовий коваль? Я хочу його бачити! - рішуче наказав князь.
 
Побігли шукати Коваля, та й знайшли. Лежав він край галявини поруч зі своїм помічником – обидва мертві, бо кожен отримав по стрілі прямісінько в серце.
 
Засмутився князь над Ковалем, засумували й селяни. Смуток був глибоким, але недовгим, адже вони спільно перемогли страшного ворога та забезпечили своїй землі тривалий чи нетривалий – а мир! Святкувати треба, радіти, а не сумувати!
 
Тіла страховидного велета та його коня спалили на величезному багатті, розкладеному на галявині поблизу Кузні, і горіли вони аж три дні. Потому князь із військом рушили додому, а селяни повернулися до свого звичного життя на межі Лісу і Степу, де будь-якої миті могли з’явитися некликані гості та забрати людей і худобу полоном. Про Чорного Коваля вони не згадували, а про його помічника - і поготів, хоча про перемогу над велетом дещо таки подейкували.
 
Йшли часи, світ змінювався, змінювалися Ліс і Степ, і маленьке село на межі Лісу та Степу в тих змінах загубилося і, врешті-решт, зникло. А Чорна Кузня, кажуть, і досі стоїть десь там, серед дубового гаю, та одну ніч на рік, що слідує за днем загибелі Чорного Коваля, в Кузні світиться. Пішому її взагалі не знайти; та якщо тієї ночі завітати до Кузні верхи, Чорний Коваль підкує коня такими підковами, що той кінь миттю доставить вершника будь-куди – взагалі будь-куди, куди заманеться. Але коли саме трапляється така ніч, і де той дубовий гай, цього нині напевно вже не знає ніхто.

2016, 2017

Більше моїх казок: українською та російською та на фейсбуці

Обкладинка: картина невідомого мені майстра, знайдена в мережі, але без будь-якої інформації щодо авторства, на жаль, як хто що знає - напишіть мені на msfedorchenko@ukr.net або тут у коментарі, дякую!

Світлина в тексті: гравюра Шарпа з картини Тьорнера
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше