Чому з віком ми втрачаємо друзів

15 серпня 2017
Annie
У дитинстві та юності дружба означає для нас дуже багато, але з часом втрачає своє значення. Чому, виростаючи, люди втрачають друзів і чи можна уникнути цього?

Дружба - справа добровільна. І в цьому її слабкість

libreshot.com
 
В ієрархії відносин дружба знаходиться на останньому місці. Відносини з коханими, батьками, дітьми - все це знаходиться вище дружби. Це справедливо для життя і відображається в науці: дослідження міжособистісних відносин в основному стосуються закоханих пар та сімей.
 
Дружба - це унікальні відносини, тому що, на відміну від стосунків з родичами, ми вибираємо, з ким нам мати справу. І на відміну від інших добровільних зв'язків, на кшталт романтичних відносин і шлюбу, у дружби немає формальної структури. Ви не можете впродовж місяця не бачитися і не розмовляти зі своєю другою половинкою, а ось з друзями можете.
 
Проте дослідження за дослідженням підтверджують, що друзі дуже важливі для щастя людини. А оскільки дружба з часом змінюється, змінюються і вимоги людини до своїх друзів.
 
"Люди різного віку по-різному міркують про друзів. Є три описи близьких друзів: з ким можна поговорити, від кого ти залежиш і з ким тобі добре. Описи не змінюються впродовж усього життя, але змінюються життєві обставини, в яких проявляються ці якості."

Вільям Равлінс (William Rawlins), професор університету Огайо

 
Добровільний характер дружби робить її беззахисною перед життєвими обставинами. Виростаючи, люди розставляють пріоритети не на користь дружби: сім'я і робота виходять на перше місце. І якщо раніше ви могли просто забігти в сусідній під'їзд, щоби покликати Васю гуляти, зараз ви домовляєтеся з ним "якось, колись знайти годинку", щоби зустрітися і випити пива раз на місяць.
 
У дружбі прекрасно те, що люди залишаються друзями просто тому, що хочуть цього, тому що вони вибрали один одного. Але це і заважає зберегти дружбу надовго, тому що так само добровільно ви можете перестати зустрічатися без жалю і зобов'язань.
 
Впродовж усього життя - з дитсадка до будинку престарілих - дружба покращує здоров'я людини, як фізичне, так і психічне. Але в процесі дорослішання люди змінюють свої пріоритети, і дружба змінюється - на краще чи на гірше. Останнє, на жаль, відбувається набагато частіше.

Як змінюються дружні стосунки

pixabay.com
 
Молодість - найкращий час для створення дружніх відносин. Саме в цей час дружба стає більш повною і важливою.
 
У дитинстві друзі - це інші діти, з якими весело грати. Підлітки вже більше відкривають свої почуття, підтримують один одного. Але в підлітковому віці друзі ще тільки досліджують і перевіряють себе та інших, дізнаються, що означає "близька людина". Дружба допомагає їм у цьому.
 
З часом, переходячи з юності в молодість, люди стають більш впевненими в собі, вони шукають людей, які розділяють їхні погляди на важливі речі.
 
Незважаючи на новий, більш складний підхід до дружби, у молоді все ж достатньо часу, щоби присвячувати його друзям. Молоді люди в основному витрачають на зустрічі з друзями від 10 до 25 годин на тиждень. А недавнє дослідження показало, що в США хлопці та дівчата 20-24 років проводять більшу частину дня в спілкуванні з групами людей будь-якого віку.
 
В університетах все направлене на спілкування між студентами - на лекціях і під час перерв, на святах з однокурсниками, на семінарах і так далі. Звичайно, це стосується не тільки тих, хто відвідує університет. Всі молоді люди прагнуть уникнути речей, що відволікають від спілкування з друзями, наприклад, весілля, народження дітей або розмов з батьками.
 
У молодості дружні зв'язки міцніші: всі ваші друзі ходять в один навчальний заклад або живуть неподалік. З часом, коли ви залишаєте навчальні заклади, змінюєте роботу або місце проживання, зв'язки слабнуть. Переїзд в інше місто заради навчання в університеті може стати першим досвідом розлуки з друзями.
Вчені, що спостерігали за парами друзів впродовж 19 років, з'ясували, що за цей час люди переїжджають в середньому 5,8 разів.
 
Керівник цього дослідження Ендрю Ледбеттер (Andrew Ledbetter) вважає, що переїзди стають частиною життя сучасного суспільства, де технології віддаленого спілкування добре розвинені та доступні. І ми навіть не замислюємося, наскільки негативно це впливає на наші соціальні взаємодії.
 
На відміну від наших партнерів, роботи та сім'ї, перед друзями у нас немає зобов'язань. Нам буде сумно переїжджати, залишаючи їх, але ми це зробимо. Це одна з особливостей дружби.
 
У нас є свобода вибирати, залежати від людини чи ні.

Як дружба відходить на задній план

Коли люди досягають зрілості, у них з'являється багато невідкладних справ, важливіших, ніж зустрічі з друзями. Набагато простіше відкласти або скасувати зустріч з ними, ніж ігри з дитиною чи важливу бізнес-зустріч.
 
Гірка правда полягає в тому, що саме дружба допомагала вам в молодості зрозуміти, хто ви є насправді, а тепер, коли ви виросли, у вас немає часу на тих людей, які допомагали вам приймати важливі рішення в житті.
 
Час іде в основному на роботу і сім'ю. Не всі одружилися і завели дітей, але навіть ті, хто залишився один, швидше за все, усвідомлює, що зустрічі з друзями стали рідкістю.
 
Але найбільш значуща подія, яка відсуває дружбу на задній план, - це, звичайно, весілля. У цьому є частка іронії: на весілля запрошують всіх друзів з обох сторін, це така масштабна зустріч друзів. І драматичне прощання.
 
Цікавою є серія інтерв'ю про дружбу, які брали в американців середнього віку в 1994 році. Судження про "справжню" дружбу були просякнуті іронією. Виявилося, що у більшості опитаних рідко буває час на те, щоби провести його з близькими друзями.
 
Друзі, які жили дуже близько один від одного, відзначали, що важливо запланувати час для зустрічей, знайти місце у своєму графіку. Багато хто згадав також, що вони більше говорять про те, що потрібно б зустрітися, і рідко зустрічаються насправді.

Як змінюється спосіб заводити друзів

pixabay.com
 
Впродовж життя люди заводять і зберігають друзів різними способами. Є незалежні люди - вони заводять друзів скрізь, де б не з'явилися, і у них більше хороших знайомих, ніж по-справжньому близьких друзів.
 
Інші заводять кількох кращих друзів і зближуються з ними впродовж декількох років. Це таїть у собі деяку небезпеку, адже, якщо така людина втрачає одного з кращих друзів, це справжня катастрофа.
 
Більш безпечна манера заводити друзів включає в себе обидва типи: у людини є кілька близьких друзів, але він продовжує заводити нових.
 
У зрілому віці нові друзі, швидше за все, будуть не просто людьми, з якими ви спілкуєтеся. Наприклад, вони можуть бути вашими колегами або батьками друзів вашої дитини. Дорослим, постійно обмеженим у часі, набагато простіше потоваришувати, якщо є не одна причина провести час разом. У результаті здатність заводити друзів просто так може атрофуватись.


 
Але минають роки, у вас вже не так багато справ, і дружба знову набуває важливості. Ви виходите на пенсію, діти виросли і вже не вимагають уваги. У вас залишається багато вільного часу, який нікуди витратити, якщо ви розгубили всіх друзів.
 
Під кінець життя пріоритети знову зміщуються: люди воліють займатися справами, які приносять задоволення, включаючи спілкування з близькими друзями і сім'єю.
 
Деяким людям вдається зберегти дружбу впродовж усього життя, принаймні солідну її частину. Але що впливає на те, чи вдасться разом пройти через всю метушню і турботи середнього віку та відсвяткувати срібне весілля дружби?

Що допомагає зберегти дружбу

pexels.com
 
Чи люди римаються разом в процесі дорослішання, чи віддаляються одне від одного, залежить від того, як багато вони зробили, щоби зберегти відносини. Під час довгого дослідження Ледбеттера з'ясувалося, що чим більше місяців кращі друзі провели разом в 1983 році, тим імовірніше, що вони все ще будуть близькими в 2002-му. Це означає, що чим більше ви вкладаєте в дружбу, тим довше ви збережете відносини.
 
Інше дослідження показало, що людям потрібно відчувати, що вони отримують від дружби стільки ж, скільки вклали в неї, і від того, скільки вони віддають другу, залежить те, скільки триватиме дружба.

Ви коли-небудь помічали, як дратує балаканина двох кращих друзів? Роки "своїх" жартів, історій і випадків роблять таке спілкування незрозумілим для інших. Але ця особлива мова - частина того, що змушує дружбу продовжуватися.
 
У дослідженні кращих друзів майбутнє їхніх стосунків могли передбачити з того, наскільки добре вони грають у вгадування слів, коли один розповідає про слово, не називаючи його, а другий повинен вгадати, що це за слово.
 
Такий навик спілкування і тотальне взаєморозуміння допомагають друзям успішно пройти через зміни життєвих обставин, які можуть зруйнувати відносини. Справжнім друзям не потрібно часто спілкуватися, достатньо робити це хоч іноді.

Соціальні мережі - спосіб підтримувати відносини

pexels.com
 
Засобів для спілкування з друзями зараз більше, ніж коли-небудь. І чим більше засобів ви використовуєте для спілкування з друзями (SMS, email, месенджери, відправка смішних фото або відео в Snapchat і обмін цікавими посиланнями в Facebook), тим сильнішими будуть ваші дружні зв'язки. "Якщо ви тільки переписуєтеся у Facebook, ваша дружба в небезпеці і, швидше за все, не виживе в майбутньому", - стверджує Ледбеттер.
 
Привітати з днем ​​народження в соцмережі, лайкнути твіт друга - це механізми зміцнення дружби. Вони продовжують її існування, але автоматично, як апарат штучного кровообігу.
 
Є кілька способів підтримувати відносини, і для деяких з них цілком достатньо спілкування онлайн. Перший - це просто підтримувати відносини, щоб вони не припинилися зовсім.
 
Другий спосіб - підтримувати певну ступінь близькості. Це теж можливо за допомогою онлайн-спілкування, щоправда, вимагає більше уваги і часу. Іноді таким чином можна навіть налагодити відносини, звичайно, якщо вони не сильно зіпсовані. Знову написати людині, з якою давно не спілкувалися, або надіслати їй зворушливий email з вибаченнями.
 
Але потім, коли ви переходите на наступний рівень і запитуєте себе: "Чи можу я зробити ці відносини нормальними?" - одного спілкування онлайн вже не вистачає. Тому що люди сприймають "нормальне" спілкування, як щось більше, ніж листування в соцмережі або через email.
 
Соціальні мережі та інші засоби спілкування онлайн дозволяють завести багато відносин, але незначних і неглибоких. Крім того, вони підтримують стосунки, які давно могли б (а може, і повинні були) загинути.

У наших довгих списках друзів у соцмережах досі є люди, з якими ми не спілкуємося вже дуже давно і навіть не листуємося. Ваш шкільний знайомий, якийсь хлопець з семінару з продажу, друг з літнього табору, в якому ви побували 15 років тому.
 
Багато людей стали для вас спогадами, ви ніколи не будете з ними спілкуватися, але вони продовжують висіти у вас в друзях. Навіщо вам знати, що син цього шкільного приятеля перший раз побував в Європі? Ну круто, молодець. Він абсолютно чужа вам людина і абсолютно вас не цікавить. Але в наш час онлайн-відносин подібні зв'язки ніколи не припиняються.

Не варто зачіпати спогади

stock.tookapic.com
 
У зрілому віці ми накопичуємо досить багато друзів з різних сфер: з різних робіт, з різних міст, - людей, які ніколи навіть не чули один про одного. У цей час дружбу можна розділити на три категорії: активна, в сплячому режимі та в спогадах.
 
Активна дружба - це коли ви часто зустрічаєтеся, в будь-який момент можете зателефонувати і поговорити з цією людиною, отримати емоційну розрядку і підтримку. Ви багато знаєте про життя людини, і це не здається дивним.
 
Заморожена дружба, або дружба в сплячому режимі, - це коли ви практично не спілкуєтеся з людиною, але думаєте про неї як про друга. Якщо ви випадково зустрінетеся, наприклад, ви приїдете в місто, де живе ця людина, ви обов'язково зустрінетеся і будете довго і щиро говорити.
 
Дружба у спогадах - це коли ви взагалі не спілкуєтеся з людиною, але пам'ятаєте про неї. Свого часу спілкування з нею було дуже тісним і дружба багато чого дала вам. Тому ви періодично згадуєте про неї і досі вважаєте її другом.
 
Соціальні мережі дозволяють постійно тримати "друзів у спогадах" на виду. Це ефект "друга з літнього табору". Якими би близькими ви не були в таборі, вам не вдасться зберегти дружбу, коли ви приїдете додому і підете в школу.
 
Ви в літньому таборі і ви в школі - це дві різні людини, і спроба підтримати відносини в інтернеті тільки зіпсує чарівні спогади про літо і відмінну дружбу.

Обставини та ввічливість - головні вороги дружби

pexels.com
 
Дружба дуже сприйнятлива до обставин. Подумайте про всі речі, які нам доводиться робити: працювати, піклуватися про дітей і старих батьків... Друзі ж можуть подбати про себе самі, тому ми можемо виключити їх з напруженого графіка.
 
Коли молодість змінюється зрілістю, основні причини для припинення дружби - це життєві обставини і ввічливість.
 
Дослідження Емілі Ланган (Emily Langan), професора соціальних взаємодій Вітон-коледжу (Wheaton College), показало, що дорослі люди відчувають, що повинні бути більш ввічливими зі своїми друзями.

Дорослі люди розуміють, що у друзів є свої справи і вони не можуть вимагати від них багато часу або уваги до своєї персони. На жаль, це відбувається з обох сторін, і люди починають віддалятися один від одного, навіть якщо не хочуть цього. Просто через свою ввічливість.
 
Але те, що робить дружбу крихкою, також робить її гнучкою. Учасники одного з опитувань найчастіше думали, що відносини не закінчуються, навіть якщо був довгий період, коли друзі не спілкувалися.
 
Це дуже оптимістичний погляд. Ви не будете думати, що у вас нормальні відносини з батьками, якщо кілька місяців нічого не чули про них. Але з друзями це працює: ви можете вважатися друзями, навіть якщо не спілкувалися півроку.
 
Так, сумно, що ми перестаємо покладатися на друзів, коли стаємо дорослими, але це дає нам можливість пізнати інший вид відносин, заснований на розумінні обмежень дорослого життя. Такі відносини далекі від ідеальних, але вони реальні.
 
Зрештою, дружба - це відносини без будь-яких зобов'язань. Ви самі вирішили зв'язати себе з людиною, просто бути разом.
 
А як щодо вас? У вас ще залишилися справжні друзі?

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як запобігти крадіжкам у магазині
Світ роздрібної торгівлі швидко розвивається, і коли ви керуєте величезною кількістю запасів, безпека стає важливою увагою. Крадіжка, вандалізм та шахрайство — це лише деякі проблеми, з якими стикаються роздрібні магазини щодня.
Читати більше