Чому визначення цілей не зробить вас успішним

13 лютого 2017
Vitaliy DeFranko
Підприємець та автор Стефані Возза написала для видання Inc. колонку про те, чому бажання досягати мети не приведе людину до успіху. Пропонуємо вам адаптований переклад матеріалу.

Нам здається, що визначення цілей на день, місяць або рік - це перший крок до досягнення успіху. Але чи може більш безсистемний підхід бути кращм?

За все своє життя я ставила і досягала цілей тільки щодо грошей. У кар'єрі же мої уподобання були пов'язані з посадою копірайтера в рекламному агентстві або керівника цього агентства. Але потім мене привабила видавнича справа і я не покидаю цю сферу вже кілька десятиліть. Я звикла не будувати плани на майбутнє і діяти за ситуацією.

"Дослідження на цю тему показали, що ставити цілі - одночасно корисне і шкідливе заняття, - стверджує Адам Галінськи, професор Бізнес-школи Колумбійського університету. - Цілі можуть мотивувати людей, які хочуть віддаватися якійсь справі й не відволікатися від неї".

Мінус в тому, що бажання досягти мети може привести до небажаних наслідків.

Погіршується спосіб мислення

Завдяки цілям людина зможе сфокусуватися на чомусь, але також вона ризикує обмежити свою увагу і пропустити важливі моменти певного завдання, каже Галінськи.

"Цілеспрямовані люди можуть проігнорувати важливі аспекти, тому що вважатимуть, що вони не вплинуть на досягнення мети (як у випадку зі співробітниками автовиробника Ford, які проігнорували тести безпеки, щоб швидше випустити модель Pinto на ринок)", - пише Галінськи в книзі Goals Gone Wild.

Білл Сандерс, директор консалтингової фірми Roebling Strauss, також стверджує, що цілі іноді обмежують можливі перспективи: "Люди, зосереджені на досягненні конкретної мети, часто не беруть до уваги альтернативні варіанти. Вони ігнорують попереджувальні знаки і недоотримують додаткові знання, тому що думають тільки про пункт призначення".

Жертвувати однією метою заради іншої

Ще одна проблема полягає в тому, що, коли люди ставлять багато цілей, то можуть зробити неправильний вибір. Такі люди схильні концентруватися на одній меті й забувати про інші, говорить Галінськи. "Людина може звернути більше уваги на легші та зрозуміліші цілі й випустити з уваги інші", - пише професор.

Цілі обмежують

Цілі також можуть перетворитися в самоцілі, замість того, щоби стати фундаментом подальшого розвитку, зазначає Галінськи. Коли мета досягнута, люди заспокоюються і відпочивають. Національне бюро економічних досліджень (американська некомерційна організація - прим. ред.) з'ясувало, чому в Нью-Йорку так складно зловити таксі в дощову погоду. Виявилося, що водії ставлять собі за мету певну суму заробітку і коли її досягають, то їдуть додому. Під час дощу вони заробляють потрібну суму швидше, тому їдуть раніше.

Через цілі люди готові обманювати

Деякі цілі можуть спровокувати людину йти на ризик або привести до неетичної поведінки з її боку, зазначає Галінськи. "В кінці 1980-х співробітники компанії MiniScribe (виробник дисководів - прим. ред.) відправляли замість дисководів цеглини, щоб виконати норму. У 1993 році компанія Bausch & Lomb сфальсифікувала фінансові показники, щоб досягти мети по заробітку", - наводить приклади професор.

Цілі можуть породжувати страх до невдач

Коли людина не виконує мету, вона розцінює це як невдачу, що може обмежувати її потенціал, стверджує Білл Сандерс: "Навіть якщо ви кращі, ніж всі інші, отримали заробіток, про який ніхто не міг подумати, і поліпшили навички команди, ви все рівно можете відчувати себе переможеним".

Також через цілі може з'явитися страх невдачі, впевнена Аніша Віньямурі, генеральний директор консалтингової фірми InnovationsIQ: "Наш мозок влаштований так, що ми хочемо отримувати винагороди і уникати болю та дискомфорту, включаючи страх. Коли страх до невдачі з'являється в мозку цілеспрямованої людини, вона відчуває занепад мотивації і постійно хоче повернутися до звичного, комфортного стану та способу мислення".

Цілі вбивають силу випадковостей

Інновації з'являються в умовах з певним рівнем хаосу і випадковості, каже Віньямурі: "Надмірна гонитва за цілями вбиває креативність".

Також поставлена мета може впливати на зміни в людині. "Щоби бути професіоналом, важливо розуміти що мотивує нас. Необхідно змінювати кар'єрний шлях, щоби постійно займатися тим, що любиш найбільше, - зазначає Віньямурі. - У той час як чіткі цілі дають нам відчуття безпеки, ми по-справжньому розвиваємося, коли вміємо впоратися з випадковостями".

Я не могла уявити, що напишу книгу і почну свій бізнес, а потім продам його. Я навіть не знала як це зробити, якби в потрібний момент не виникла така можливість.

Краща заміна

Замість того, щоби постійно замислюватися над досягненням цілей, краще прислухатися до своїх вподобань, вважає Галінськи. "Уподобання навіть краще записати, щоб не забувати про те, що вам важливо. Але такі речі можуть змінюватися протягом життя", - підкреслює професор.

Також людині потрібно бути відкритою до навколишніх подій і звертати увагу на свої рішення. "Кажуть, ти знайдеш те, що шукаєш, коли не будеш це шукати - як, наприклад, любов, - розповідає Галінськи. - Це нормально - ставити цілі та приймати послідовні рішення. Але також важливо знати про свої уподобання. Весь сенс втрачається, коли ви говорите, що через три роки будете асистентом віце-президента. Люди стають надто послідовними, і це вбиває спонтанність".

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Сучасні українські фільми: добірка 2023 року
Український кінематограф попри всі труднощі продовжує розвиватися. Розважає, смішить і змушує задуматися. Про такі картини сьогодні піде мова. Зібрали для вас 5 фільмів 2023 року, котрі радимо до перегляду.
Читати більше