ХТО ЖИВ В УКРАЇНІ 9000 РОКІВ?

25 жовтня 2019
Griandr Tarnovski

Коли я подорожував Україною, мене завжди цікавило питання: чому у Львові розмовляють майже так само, як і на Київщині? Чому весільний обряд в селі Миколаївської області такий же, як на Чернігівщині? Мене дивувало, що два українці з протилежних куточків України, яких розділяє 1000 кілометрів, розмовляють однією мовою! І так було навіть 100 років тому без системи освіти, транспорту та інтернету.

Цю частину планети Земля українці називають Батьківщиною. А чому вона має саме такі межі? Щоб з’ясувати це, подивимося хто жив на цій території із сивої давнини впродовж 9000 років. Такого ще ніхто не робив. Я не претендую на абсолютну точність щодо меж поширення тієї чи іншої археологічної культури в просторі і часі, але графіка дасть змогу побачити хто, де і коли жив, яка культура існувала раніше, яка пізніше і які культури були сусідами.

Наша подорож починається в 7-му тисячолітті до н. е. Закінчувалася кам’яна доба, у ті далекі часи на території сучасної України існувало кілька археологічних культур: буго-дністровська, дніпро-донецька, які розділяв Дніпро та культура лінійно-стрічкової кераміки.

Через тисячу років із суміші кількох культур виникає трипільська культура. Проіснувавши 2000 років дніпро-донецька культура поступається середньостогівській, яку вважають праматір’ю всіх індоєвропейських народів, оскільки, 5500 років тому з неї розвинулася ямна культура, яка згодом понесла по світу свою мову, міфи та курганний тип поховання.

 Ямна кульутра дала поштовх розвитку середньо-дніпровської культури і була змінена катакомбною. 3500 років тому була зрубна археологічна культура на півдні та тшинецька культура на півночі.

 

Межа між степом та лісостепом була кордоном між сарматами та зарубинецькою культурою. З початком нашої ери виникла черняхівська культура, потім пеньківська (вони ж анти). Кожна наступна культура вбирала в себе залишки попередньої і розвивалася з притаманними їй особливостями побуту, світогляду та технологій обробки каменю, металу та гончарної справи.
Тисячу років тому вже була Україна-Русь з Тмутороканським князівством на Кубані. Вперше, як князівство, згадується в літописі під 988 роком, коли Володимир Великий передав його своєму синові Мстиславові. Після переможної війни з братом Ярославом Мудрим у 1024 Мстислав одержав разом з Чернігівським і Тмутороканське князівство. Це об'єднання тривало формально аж до кінця існування князівства. Приналежність до київської держави спричинила зміцнення руського елементу. Для Київської Русі Тмутороканське князівство було не лише міцним стратегічним пунктом, а й важливою торговою колонією та вікном на Близький Схід.  

500 років тому була Україна гетьманська, але це політичне утворення, яке не охоплює всю територію населену етнічними українцями. Насправді вже тоді українці жили на території, яка позначена на карті проживання українців 1918 року.

Ось чому Україна сьогодні саме така! У процесі етногенезу, який тривав багато тисячоліть, українці сформувалися в єдину етнокультурну спільноту. 
Звичайно, що на великій території є певні відмінні риси між поліщуками, гуцулами та степовиками, зумовлені природними умовами проживання (ліс, гори або степ). Відмінності помітні на карті навіть 4000 років тому. В деякій мірі ці відмінності були знівельовані в  скіфський та княжий періоди.

Всі вищепераховані культури зробили свій внесок в культурний та генетичний фонд української нації і є її пращурами. Докази такому твердженню знаходимо в генетичній карті українців: галогрупа R1a (індоєвропейська) присутня у 40% сучасних українців, галогрупа І (трипільська) у 24%. По 5% галогрупи J, G, N. Український генофонд неоднорідний. Представники прадавніх культур: трипільської, ямної, скіфської та ніших не були українцями, як і українці не є сучасними скіфами або трипільцями, насправді перші є предками других.

Ще 5000 років тому Ямна культура заселила Кубань. Південноукраїнські культури там були присутні наступні 4000 років до утворення Тмутараканського князівства і до утворення Української Кубанської Республіки. Україна у нас від Сяну до Дону, тому що від Карпат до Кавказу жили наші пращури трипільці, ямники, лужичани, скіфи, зарубинці, сармати,  анти, сіверяни... одним словом праукраїнці.
 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше
Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше