Чому риторика важлива

13 січня 2020
Кирило Кр.

Риторика вивчає способи та методи мовлення, які найбільш ефективно доносять думку до слухачів і народжують бажання робити та діяти.

Це наука, а значить, за своїм визначенням не може бути некорисною, оскільки будь-яка наука спрямована на вироблення і систематизацію знань про дійсність. Отже, риторика займається тим самим «виробництвом» знань, а значить, є суспільно корисною справою. Інше питання,  кому потрібні ці знання?

Риторика — ораторське мистецтво

Перша відповідь, яка напрошується сама собою — риторика необхідна людям певних професій. Найперше тих, де цінується мовне мистецтво. Тобто педагогам, журналістам, адвокатам, психологам, працівникам торгівлі та багатьом іншим. Продовжувати цей список можна довго, але суть зводиться до одного: людина, що працює з людьми, як би це не було банально, повинна вміти з ними розмовляти — красиво, грамотно, захопливо. 

Звичайно, скептики можуть заперечити, мовляв, навіщо пересічному зварнику або, наприклад, водієві трамвая ораторське мистецтво? У професійній діяльності представники багатьох професій можуть, звичайно, обійтися і без особливого красномовства, а от у повсякденному житті ораторські навички можуть виявитися вельми доречними.

Погодьтеся, практично будь-якій людині доводилося коли-небудь виступати публічно: перед однокурсниками, у великому залі для глядачів, зі шкільної сцени, в центрі офісної «курилки» або просто на задвірках найближчого двору перед однолітками...

Та що там говорити, у будь-якій компанії завжди знаходиться умілець «травити байки», якого по праву вважають душею компанії за вміння красиво, захоплено, грамотно, артистично викладати свої думки. Таких людей поважають, вони свідомо користуються авторитетом у своєму колі. Отже, ті, у кого «підвішений язичок», найчастіше, стають улюбленцями суспільства! Мова йде не про «любителів побазікати», а про тих, хто дійсно робить це з розумом, втілюючи перед слухачами свій талант зі створення та виголошення розважальних промов, ритуальних, інформаційних тощо.

Навчання правильній розмові починається з самого дитинства, коли батьки, вихователі, оточення вчать дитину вимовляти слова, формувати пропозиції з них... Саме це навчання вести бесіду в ранньому віці можна вважати початковим етапом риторики.

В одних ораторський дар — природний, іншим же доводиться подолати непростий шлях, перш ніж вони навчаться красномовству. І саме риторика покликана допомогти їм у цьому. Освоївши риторичні прийоми, людина може навчитися триматися впевнено перед публікою, говорити аргументовано і грамотно. Ці навички не тільки прикрашають імідж людини, але і підвищують її соціальний статус в очах інших людей. Красномовство вважається ознакою освіченості, інтелігентності в якійсь мірі.

Риторика вчить не тільки викладати власні думки, а й вміти чути співрозмовника, вирішувати спори та дискусії, ввічливо відмовляти та переконувати співрозмовника.

Стануть в пригоді ці вміння не тільки для соціального життя, а й для чисто побутового.

Користь риторики незаперечна. Вивчайте риторику — учіться говорити. 

Джерело: "Тут цікаво".

Зображення — pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com