Чому двадцять, тридцять, п'ятдесят, шістдесят... але сорок?

12 лютого 2018
Olena Khavliuk
Про походження назв десятків здогадатись досить просто. Числівники 20, 30, 50, 60, 70 і 80 у давнину означали числа, кратні 10 (дъва десяти – тобто два по десять, три десяте – тобто три по десять тощо).

Однак цілком логічно, що з цього ряду випадає зовсім не схоже на інші, загадкове число сорок. Чому не чотиридцять або чотирдесять? Звідки воно взялося і чому в нашому розумінні дорівнює саме чотирьом десяткам?

У давні часи числових назв було набагато більше, ніж тепер. І всі вони означали певні величини, міри.

Сорок – давньоруська одиниця лічби, яку використовували для вимірювання кількості хутра соболя, бобра або ж куниці (яке, до речі, вважалось дуже дорогим). Первісно слово сорок означало в'язку хутра з чотирьох десятків однорідних шкурок.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше
Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше