Ченстохова - духовна столиця Польщі

16 лютого 2016
Liubov Kovalchuk

Покинувши Краків, вирушаємо до Ченстохови (Częstochowa).

Ченстохова - духовна столиця Польщі. У місті є костел та монастир на Ясній Горі з іконою Матері Божої Ченстоховської (або Белзька ікона Божої Матері). За переказами, ікона була написана євангелістом Лукою в Єрусалимі, у Сіонській світлиці. Це одна з найвідоміших та найбільш шанобливих святинь Польщі та Центральної Європи. Через темний відтінок обличчя, також відома як "Чорна Мадонна".


Їхати до міста (з Кракова) декілька годин. Прибуваємо під вечір та поселяємось у готелі, а точніше у Dom Rekoleksyjny zgr. siostr sw. Wincentego a Paulo. Так солодко я не спала навіть вдома. Ліжко нагадувало хмаринку. Звісно, зранку вилазити з-під ковдри не хотілось, але пора йти на екскурсію. Після сніданку виходимо на вулицю. І тут я зрозуміла, що "зима близько"... Дощ, вітер, сирість... І все це в липні місяці... Тому я заскакую в перший-ліпший магазин і купую собі теплі смугасті шкарпетки і сведрик зеленого кольору. Вигляд у мне просто неймовірний... Андре Тан був би в шоці. Але мені байдуже, головне, що тепло!

Оновивши, таким чином, свій гардероб, вирушаємо до Ясногірського монастиря (Ясна Ґура), де і знаходиться ікона Божої Матері. 

Ясна Ґура (Jasna Góra) належить монашому ордену паулінів. Повна назва - Санктуарій Пресвятої Діви Марії Ясногорської (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskie). 
 

Якщо простежити шлях ікони до монастиря, то він буде таким:
 

  • 66-67 рр. - під час втечі християн в містечко Пеллу, від нашестя римських військ, ікону забрали з печери, в якій вона зберігалася з іншими святинями;
  • 326 р. - цариця Олена отримала цю ікону в дар під час паломництва до Єрусалиму, привезла її до Константинополя, де святиня і знаходилась впродовж п'яти століть;
  • У добу Володимира Великого ікона була привезена до Києва, ймовірно якоюсь високою делегацією;
  • Ікону перевозять з Києва до білоруського Полоцька, але белзький князь Юрій забирає її до Белза;
  • 1377 р. - польський воєвода Володислав Опільський силоміць забирає ікону, а у 1382 р. дарує монастиреві на Ясній Горі.

Існує дві версії походження шрамів на щоці образу Марії. Перша - від удару шаблею гусита-іконоборця під час гуситських воєн XV ст. За легендою, монастир пограбували гусити. Зібравши всі скарби, вони хотіли вкрасти і чудотворний образ. Але невидима сила утримувала коней і віз зі святинею не міг зрушити з місця. У люті один з грабіжників скинув образ на землю, а інший ударив шаблею по обличчю. І в цей же момент кара спіткала їх обох. Першого розірвало на частини, а в другого відсохла рука.

Друга версія -  шрами від удару "священної" шаблі мусульман "Зульфакар", яка має роздвоєний клинок, під час нападу на Белз монголо-татар.

Ікона зберігається у каплиці Діви Марії. Сюди ми і йдемо в першу чергу.

Помолившись біля ікони, отець Олександр проводить екскурсію монастирем. Монастир розташований на пагорбі висотою 293 м. Його територія займає 5 га. З трьох сторін він оточений парком, а з четвертої сторони до нього веде великий сквер. Це ворота монастиря...

А це дзвіниця.  Її висота - 106 м. і її видно приблизно з 10-кілометрової відстані від монастиря. Побудована у 1714 році. 

А ось тут відбувають масові урочисті заходи, як от приїзд Папи Бенедикта XVI у 2006 році.

Ми побували у музеї, скарбниці та на хресній дорозі.

А ще у Лицарській залі. Вона була побудована в 1647 році. Її стіни розписані роботами польських майстрів, які зображають найвизначніші події історії монастиря. Тут проводять зустрічі, засідання єпископату, теологічні та філософські конференції.

 Потім отець Олександр нас покидає і ми вирушаємо на огляд монастиря вже самостійно.

На декілька хвилин з'явилося сонечко!

Але знову зникає....

Ось така алея виводить нас у місто...

Ми потрапляємо у паркову зону. У нас є купа часу, щоб оглянути місто. Але боячись заблукати, ми далеко не відходимо.

 Блукаємо парком...

 

Викумарили продавщицю в магазині, нічого не купили і почимчикували помаленько в готель.

І я буду не я, якщо не знайду ніде фігурку левика. 

Попереду нас чекає нічний переїзд до Люксембурга...

А на сам кінець... Я  в зеленому сведрі )))

    

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше