Безводівка - обсерваторія чи кургани? Остаточна відповідь!
 

17 жовтня 2018
Griandr Tarnovski

Обсервато́рія (від лат. observo — спостерігаю, уважно стежу) — наукова установа, в якій за допомогою особливих інструментів виконують астрономічні (астрономічна обсерваторія), магнітні (магнітна обсерваторія), сейсмологічні, метеорологічні та інші спостереження, а також обробляють одержані результати.

На безводівському плато проводили спостереження за небесними світилами, тобто асторономічними об’єктами за допомогою особливих інструментів – земляних насипів: валів та курганів. А потім, отримані результати спостережень втілювали в геометрії самої обсерваторії. А що таке курган?

Курга́н, також Могила — високий земляний, рідше кам'яний насип над стародавнім похованням. Є різновидом поховальних пам'ятників, має форму земляного насипу, ізольоване округле підвищення, розташоване на рівнині з різко вираженою підошовною лінією, має штучне походження. Згідно з етимологічним словником української мови слово курган запозичене з половецької мови kurgan, що означає: твердиня, насипний вал, фортеця, висока могила. Слово є пов'язаним зі словом з перської мови gurxane, яке у свою чергу походить від gur — могила та xane — дім.

Земляні насипи Безводівки, по одинці є могилами і майданами, а в своїй сукупності є пригоризонтною обсерваторією. Тому більш точною назвою для них буде Курганно-майданний астрономічний комплекс. Якщо порівняти основні архітектурні особливості найдавніших обсерваторій європейського континенту, можна побачити спільні риси між ними.  Для порівняння візьмемо Гозек (Німеччина), Стоунхендж (Велика Британія) та Безводівка (Україна).

Гозек, як найдавніша обсерваторія. Не має дальніх візирів, але  у неї є ближні візири у вигляді двох воріт на південному сході та південному заході і через них 22 грудня  видно схід та захід сонця в день зимового сонцестояння. Деякі стовпи частоколу є вищими і виконують роль візирів інших астрономічних подій. На схемі азимутами показано, як з центру обсерваторії можна спостерігати появу та захід сонця в дні зимового та літнього сонцестояння.

Обсерваторія Стоунхендж молодша за Гозек на 2000 років і значно складніша у виконанні, але має ті ж самі основні елементи: кільцевий вал з ровом , коло ближніх визирів уже не дерев’яних а кам’яних і новий елемент -  дальні візири. П’яточний камінь, що стоїть на північно-східній алеї, має азимут 50 градусів і позначає схід сонця на літнє сонцестояння. Цікавий факт, відстань між п’яточним каменем та протилежним краєм кам’яного кола 92,5 м, що становить рівно половину стадію,  давньої міри довжини. Стадій це відстань в 185 метрів, яку проходить людина за час доки сходить сонячний диск із-за горизонту. Стадій лежить в основі структури обсерваторії Безводівка. Якщо сходити до п’яточного каменю і повернутися на вихідну точку, буде рівно стадій.

А діаметр кола із 30 сарсенових каменів становить рівно 1/6 стадія, тобто 30,8 метрів або 100 британських футів. Мало хто знає, що на відстані від 900 до 2000 метрів від каменів є кургани, які розміщені на азимутах сходу і заходу сонця в дні сонцестояння.

На обсерваторії Безводівка повторюються азимути дальніх візирів сонцестояння. Діаметр її кола ближніх візирів 185 метрів – стадій. В статті Космічна геометрія більш детально описано геометрію Безводівки.

Стоунхендж та Безводівка мають всі складові прадавньої обсерваторії: робоче місце спостерігача, коло ближніх візирів та систему дальніх візирів.

Всі три обсерваторії розміщені на 51о північної широти на одній лінії з невеликими відхиленнями в кілька десятків мінут. Це не випадковість і не збіг, а свідчення того, що  і чотири і шість тисяч років тому астрономи були настільки обізнаними в астрономії, що знали  про феномен 51 паралелі. Який полягає в наступному: лише на цій широті в межах поясу шириною менше одного градусу схід та захід Сонця на літнє сонцестояння відбувається від прямим кутом до найпівденнішого сходу і заходу повного Місяця. Це навіть зараз важко зрозуміти, але астрономи без оптичних пристроїв визначили цей феномен і користувалися ним в свої цілях. Чи можуть бути ще якісь сумніви щодо призначення земляних насипів Безводівки після вищевикладеної порівняльної характеристики прадавніх астрономічних обсерваторій.

Джерело http://www.bezvodovka.com/

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com