Батяр-аристократ

"Вітчизною живу і славлю непокору" – мотто Юрія Миколайовича Косача, племінника Лесі Українки, онука Олени Пчілки.

Юрій Косач — єдиний митець із роду Драгоманових-Косачів, який народився у славетному Колодяжному. Цю інформацію підтверджують документи Волинського державного архіву.
 
wikipedia.org
 
Дитинство малого Юрія було багато в чому схожим на дитячі роки всіх Косачів: неповторна поліська природа, своєрідність волинського села. Десятирічним хлопчиною він поїхав на навчання до Львівської академічної гімназії. У місцевому юнацькому часописі "Молоде життя" під іменем розвідника Першого пластунського куреня Орлине Перо Юрко Косач і дебютував у літературі. А далі молодий батяр здобуває освіту на юридичному факультеті Варшавського університету. Першокурсником він вперше надрукував поезії у луцькому часописі "Українська громада" та розпочав співпрацю з "Літературно-науковим вісником" Д. Донцова. З'явилася перша збірка оповідань "Чорна пані".

На початку лютого 1931 року його і ще семеро юнаків за антидержавну націоналістичну діяльність арештувала польська поліція. Один із "друзів" доніс, що Юрій Косач – постачальник української літератури. Головному звинуваченому винесено вирок – 1 рік ув'язнення. Юрко і його друзі на волі, але… "справедливий" люблінський суд, повторно розглянув всі обставини та збільшив строк ув'язнення Юрію Косачу до 4-х років і позбавлення громадянських прав на 5 років. Отримавши таку звістку, мати Косача (Наталія Дробош) домагається звільнення сина з-під варти під заставу 500 золотих. 1 травня 1933 року Юрій нелегально залишив країну. От Вам дата початку емігрантської одісеї письменника, яка триватиме до кінця його життя. Спочатку до Косачів у Прагу, там він працював в історичному архіві, вивчав архітектуру в Карловому університеті. У 1934 році вийшла історична повість "Сонце в Чигирині", в наступному – збірка поезій "Черлень".

З Праги перебрався до Парижа, де відвідував лекції в Сорбонні і паралельно працював простим робітником. У 1936 році паризьке видавництво "Лесин дім" випустило другу поетичну збірку Косача "Мить з Майстром". Невдовзі вийшла повість "Дивимось в очі смерті". Врожайним для письменника видався 1937 рік: окремою книгою вийшла повість "Чад", збірки оповідань "Клубок Аріадни", "Тринадцята чота", "Чарівна Україна". З Парижа – до Берліна, де затримався найдовше.
  У 1943 р. гетьманець Юрій Косач повернувся на Батьківщину, працював у редакції часопису "Львівські вісті". Львівська інтелігенція, артистичний світ Львова любили веселого, безжурного Косача. Саме тут у нього почався роман з Мар'яною Федорівною Кричевською (* 1920). Письменник і скульптор: йому – 34, їй – 23; обоє симпатичні, веселі, обоє любили танці бали, були не проти погудіти і "під білочкою" щось утнути. Нерозлучні Юрій і Мар'яна незабаром одружилися. І почалися кумедні предибенції: то Косач добре під чаркою вночі відкрив крамничку з дитячою білизною і поцупив непотріб; то на Новорічну ніч Мар'яна знайшла собі чудове хутро (зі спогадів Гр. Костюка).

Та пригоди не завадили Ю. Косачу у 1943 році видати роман про події напередодні війни 1648 року "Рубікон Хмельницького".



Далі Польща, Краків і наш Юрцьо пожартував у дусі Е. Ремарка: Юрій Косач примудрився виготовити посвідку німецькою мовою на бланках поважного німецького видавництва "Лемберґер цайтунґ" і почав щодня вчащати до найкращого ресторану "Гавелки" і там, пред'являючи цю посвідку, смачно їсти й солодко пити коштом видавництва. Ця афера кінчилася сумно для Юрія Миколайовича: з травня до жовтня 1944 р. ним опікувалася кримінальна поліція.

І от уже Волинь, знайомство з Тамарою Сиротенко, дочкою члена уряду Скоропадського, вдень вінчання, а ввечері – перехід через німецький кордон.

Письменник з дружиною кілька місяців жив в Австрії, у січні 45-го – у Саксонії. З 1949 р. Юрій Косач обживав США. Україна, Польща, Чехословаччина, Австрія, Німеччина, Франція, Америка – не повний список країн, у яких Косач жив, навчався і працював довгий час. А скільки ще таких країв, де він побував, подорожуючи, чи у пошуках роботи! Ще більшим є список професій, які перепробував Юрій Косач. Був він вантажником і будівельником, лісорубом і маляром, чистив вікна висотних будинків і був прибиральником у готелі, працював робітником на суднобудівних верфях і сам водив баржі в Каліфорнії, шукав золото в лісах Аляски і служив конторським клерком та друкарем у великих містах. Сам письменник зізнався, що інколи доводилося працювати по 14-16 годин на добу, щоби потім мати змогу займатися тим, до чого справді прагнув і мав талант.
  З 1960-х років Ю. Косача почали активно друкувати в Україні, а 1964 року "дозволили" навіть відвідати Батьківщину. Але його щільно оточували "люди у цивільному", тому ніяких щирих розмов і задоволення від поїздок не могло бути. Велика мрія Косача – "щоб його єдиний син побачив Батьківщину своєї сім'ї, вклонився могилам рідніх" не збулася, Юрій Юрійович Косач в Україну ніколи не приїздив. Він 20-літнім помер від раку язика у місті Торонто.

За часів перебудови радянська влада втратила інтерес до Косача і він жив у Нью-Йорку самотній, усіма забутий. Як зазначав Богдан Рубчак: "При кінці життя він жив з росіянкою, яка була до нього дуже ласкава і видала йому книжку "Реґіна Понтіка", що вийшла другим виданням під іншою назвою в Україні "Володарка Понтиди". Страшенно бідував. Почалися проблеми зі здоров'ям унаслідок горілчаного передозування. В останні роки Косача підтримував відомий український меценат Мар'ян Коць, якому письменник заповів авторські права.

11 січня 1990 року майже забутий Юрій Миколайович Косач помер. Похований у місті Пассеїк (штат Нью Джерсі, США).
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше