Багатоманітні: іменники як щоденна необхідність (частина перша)

4 лютого 2020
Ліля Колісник

Так вже сталося, люди дбають про прибирання дому, чистку одягу тощо. І надто часто забувають про чистоту мови, яка, до слова, почасти більше скаже про людину, ніж її соціальний статус чи брендове вбрання. 

Тому рубрика, яка покликана збагачувати ваш словниковий запас, must go on:)  

Сьогодні пропоную до прочитання цікаві випадки вживання іменників. 

Ще зі школи пам'ятаю: іменник - частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що?.

Вибагливі і не дуже, іншомовного походження й українського, змінні, збірні, речовинні... Додала б ще: універсальні. 

Уже традиційно п'ять випадків, де треба бути обережним, аби не наламати дров.

1. Моя автобіографія — моя біографія

Адже за визначенням автобіографія — це документ, у якому особа, що скла­дає його, подає опис свого життя та діяльності в хро­нологічній послідовності. Тому не потрібно додавати недоречне повторення у вигляді "моя". 

2. Бестселлер — бестселер

Тут зачепимо орфографію. У загальних назвах іншомовного походження букви, що позначають приголосні звуки, не подвоюються (програма, каса, тераса, траса, маса, шосе, алея, дисидент, коледж, ралі, спагеті, хокей, хобі, сума, група, асиміляція, апарат, дисидент).

3. Границя — кордон

Вирішила вказати цей випадок, тому що слово вельми актуальне. Чимало українців щороку подорожують, їдуть працювати, перетинаючи кордони держави. Границя — калька з російської мови (граница - прим. ред.)

А межа, що розділяє території держав, в українській мові має назву кордон

4. Лар(ь)ки — кіоски

Продуктові, із пресою, квіткові - регулярно люди відвідують різні кіоски з бажанням щось придбати. Втім, чомусь часто при поясненні, куди йдуть, відповідають: "До лар(ь)ка". Це слово теж скальковане з російського "ларёк".

5. Новий утюг ― Нова праска

Для того, аби виглядати охайно, ви прасуєте свій одяг. І використовуєте праску, а не утюг (до речі, теж слово-калька).

Традиційно використала деякі найбільш доречні випадки, які знайшла тут.

Далі буде.

*зображення-обкладинка - pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше
Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше