Багатоманітні: іменники як щоденна необхідність (частина перша)

4 лютого 2020
Ліля Колісник

Так вже сталося, люди дбають про прибирання дому, чистку одягу тощо. І надто часто забувають про чистоту мови, яка, до слова, почасти більше скаже про людину, ніж її соціальний статус чи брендове вбрання. 

Тому рубрика, яка покликана збагачувати ваш словниковий запас, must go on:)  

Сьогодні пропоную до прочитання цікаві випадки вживання іменників. 

Ще зі школи пам'ятаю: іменник - частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що?.

Вибагливі і не дуже, іншомовного походження й українського, змінні, збірні, речовинні... Додала б ще: універсальні. 

Уже традиційно п'ять випадків, де треба бути обережним, аби не наламати дров.

1. Моя автобіографія — моя біографія

Адже за визначенням автобіографія — це документ, у якому особа, що скла­дає його, подає опис свого життя та діяльності в хро­нологічній послідовності. Тому не потрібно додавати недоречне повторення у вигляді "моя". 

2. Бестселлер — бестселер

Тут зачепимо орфографію. У загальних назвах іншомовного походження букви, що позначають приголосні звуки, не подвоюються (програма, каса, тераса, траса, маса, шосе, алея, дисидент, коледж, ралі, спагеті, хокей, хобі, сума, група, асиміляція, апарат, дисидент).

3. Границя — кордон

Вирішила вказати цей випадок, тому що слово вельми актуальне. Чимало українців щороку подорожують, їдуть працювати, перетинаючи кордони держави. Границя — калька з російської мови (граница - прим. ред.)

А межа, що розділяє території держав, в українській мові має назву кордон

4. Лар(ь)ки — кіоски

Продуктові, із пресою, квіткові - регулярно люди відвідують різні кіоски з бажанням щось придбати. Втім, чомусь часто при поясненні, куди йдуть, відповідають: "До лар(ь)ка". Це слово теж скальковане з російського "ларёк".

5. Новий утюг ― Нова праска

Для того, аби виглядати охайно, ви прасуєте свій одяг. І використовуєте праску, а не утюг (до речі, теж слово-калька).

Традиційно використала деякі найбільш доречні випадки, які знайшла тут.

Далі буде.

*зображення-обкладинка - pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Види тростин для ходьби
Хронічні патології опорно-рухового апарату, реабілітація після травми або операції, вікова фізична ослабленість тіла - все це перелік показань до того, щоб купити тростину для ходьби, спеціальний реабілітаційний пристрій, який надає підтримку під час руху.
Читати більше
Роботи художниці Дар’ї Хрісанфової
Творчість художника і письменника в дечому подібна, але і відрізняється за певними ознаками. І перших, і других можна іменувати художниками: живописці з пензлем в руках чи мастихіном і художники слова. У будь-якій творчій праці цінується відданість своїй справі, вміння знайти власний стиль письма, багато іншого.
Читати більше
На що звернути увагу при пошуку роботи: крок за кроком
Кожну людину так чи інакше з часом починає хвилювати питання власної реалізації, бажання відбутися як спеціаліст та досягти успіху. А для комфортного життя бажано отримувати ще й непогані гроші за те, що робиш.
Читати більше