Автор терміну “Розстріляне відродження”

5 листопада 2018
Ганна Черкаська

3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох було розстріляно 1111 із 1116 в’язнів Соловецького табору. Цвіт нації, найталановитіші сини й доньки України віддали власні життя за переконання й просто за те, що були українцями. Пам'ятаємо.

Термін "Розстріляне відродження" вперше прозвучав у листі Єжи Ґедройця до Юрія Лавріненка від 13 серпня 1958 року.


Єжи Ґедройць – нащадок старовинного литовського княжого роду, польський публіцист і громадський діяч, засновник і головний редактор культового часопису Kultura (Париж). Він народився 1906 р. у Мінську, де його батько був лікарем. Цікаво, що 100-відсоткові аристократи – батько і син Ґедройці – зреклися титулу князя.

Здобував освіту Єжи у Варшавському університеті – на юридичному та історичному факультетах (він слухав і лекції українського історика Мирона Кордуби). Єжи Ґедройць був явно не кабінетним аристократом: воював у складі Окремої Бригади Карпатських Стрільців, був учасником лівійської кампанії, керував відділом військових часописів і видавництв Бюро пропаганди 11 Польського корпусу, працював у Центрі підготовки танкістів у Ґалліполі.
 

artukraine.com.ua

Був він директором Європейського департаменту Міністерства інформації Польської Республіки в Лондоні, засновником Літературного інституту в Римі, але найбільшу славу Єжи Ґедройцю принесла робота видавця та головного редактора часопису Kultura. Він замовив і видав за власний кошт антологію української літератури 1917–1933 рр.

На замовлення Єжи Ґедройця Юрій Лавриненко готував видання до друку. Про назву "Розстріляне відродження" видавець писав Ю. Лавриненкові: "Щодо назви. Чи не було би, може, добре дати як загальну назву: "Розстріляне відродження. Антологія 1917–1933 etc." Назва тоді звучала би ефектно. З другого боку, скромна назва "Антологія" може тільки полегшити проникнення за залізну завісу. Що Ви думаєте?" Після виходу книжки Єжи Ґедройць коштом редакції надіслав рецензійні примірники антології до Спілки Письменників у Києві та до українських радянських журналів.

У 1969 році у Бібліотеці "Культури" з’явилася друга українська антологія — "дисидентська" — яку на замовлення Ґедройця впорядкував Іван Кошелівець: "Україна 1956–1968".

Шкода, що влада в Україні (рука не навертається писати "українська"!) ще не усвідомила заслуг Ґедройця і не назвала площі або вулиці в Києві його іменем; що у День пам’яті Великого аристократа духовності – ЗМІ в Україні ні словечком не віддали шани Єжи Ґедройцю, який упокоївся 14 вересня 2000 р. у Мезон-Лаффітт.Вам також варто почитати:
Український буржуазний націоналіст з роду Ґабсбургів
Лауреат премії Нобеля з України
Кістяківські - видатна українська родина!

Обкладинка - Ukrinform.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше