Читати більше
Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 3
Антиутопія
Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 3
Антиутопія
* * *
Вже котрий десяток кілометрів ми не обзивалися одне до одного жодним словом. Ото повезло з напарницею, щоб тебе дощ намочив!
У кабіні грало радіо. Таня диміла цигарками, зосереджено розглядала нігті на довгих, як у піаністки, пальцях, порпалася у своїй сумці, байдуже споглядала на одноманітні степові краєвиди, що пропливали за вікном кабіни.
Ну, і що з того, що вона скінчила диверсійний курс? Вона не тільки ще не диверсант - навіть не солдат. Хоча для того, щоб стати солдатом, треба не так уже й багато: тиждень боїв, окопної смерті та бруду. А от щоб стати диверсантом, треба вижити після трьох-чотирьох активних диверсійних акцій. Оце вже дійсно не моя сентенція: так казав Сергій Діжник, мій вчитель і наставник. Це він зробив з мене фахмана. Добре стріляти я вмів ще до війни, але справжнім снайпером став завдяки Сергієві.
Діжник був фахманом з величезним стажем. Починав у Афганістані, у спецназі 40-ї Армії, пізніше - Закавказзя, потім - стрільцем УНСО у Придністров'ї, найманцем в Абхазії, снайпером-інструктором у боснійських мусульманів в обложеному Сараєві, далі добровольцем у Шаміля Басаєва в Чечні...
Ми познайомилися з ним на третій тиждень війни, коли записувалися до ополчення Народного Руху [15]. А зблизилися вже в Чернігові. Він сам попросив командира, щоб мене поставили до нього напарником, бо від початку помітив мій заздрісний потяг до його снайперки. Там, на виїзді з Чернігова, почалася моя снайперська школа і наша дружба.
...Ми супроводжували евакуаційну колону з біженцями. Нас уже витискали з міста (то був якраз початок того злощасного січня), і напхані людьми «ікаруси» напружували всі свої кінські сили, щоби скоріше вирватися на південь. Колона вже спустилася за Вал, і внизу, на відкритому просторі, щось сталося (я не знаю, бо їхав посередині колони і не бачив, чи то вдарив гранатомет, чи рвонуло щось інше) - запалав бронетранспортер на чолі колони, і його конаючий водій потягнув кермо вбік, машину розвернуло на тоненькому льодку впоперек дороги; водночас від Катерининської церкви почали бити важкі кулемети. Неповоротким «ікарусам» ніде було діватися, вузького узбіччя для них було замало, щоб об'їхати палаючий «броник». А кулемети давали жару... Великокаліберні кулі рвали жерсть автобусів, шматували людей у салонах, збивали з ніг тих, хто вискакував і намагався заховатися; ми були перед кулеметами наче голі, як на долоні. То був не бій, а розстріл...
У всьому цьому пеклі, галасі, крові та ревищі нас із Сергієм знайшов захеканий комбат - інститутський викладач із божевільними очима - і закричав: «Діжник, роби щось!..» А Сергій відгавкнувся: «Сам щось роби - із «броником» [16], автобуси виводь з-під вогню, а кулемети я вже беру на себе! Давай, командуй швидше, стратег, прости Господи!..»
Ми поповзли удвох придорожнім рівчаком, перед моїм носом ритмічно-швидко шурхали снігом Сергієві спецназівські підошви, час від часу вони завмирали і наче напружувалися - це він піднімав голову і роздивлявся. Залягли, зрештою, між двома осиками біля замерзлого в калабані очерету (позицію не було коли особливо вибирати, куди там!..). Сергій встиг зробити тільки один постріл, і одразу після цього сліпа куля гризнула йому плече (це ж треба - саме сліпа!). «Хапай гвинтівку, я сам себе!..» - кинув він і, кривлячись, потягнувся лівою рукою до кишені за індивідуальним пакетом, а я мокрими від поту очима почав шукати ціль. «Дивися, звідки траса йде!» - Сергій притискав жмут бинтів до рани, що парувала на морозі, а його очі вишукували кулеметні спалахи в чорних засніжених кущах за Катеринкою; ще й за мною встигав дивитися - що я роблю. «Лікті ширше, не метушися, правіше й вище, ну, уважніше! Збільшення на максимум!..» А я вже й сам дивувався, як добре (зовсім близько!) видно через приціл темні фігурки серед чорних кущів за кучугурами, і мої руки автоматично націлювали перехрестя в голову (як батько вчив): постріл! - один кулемет замовк, а у прицілі стало видно, що вони заметушилися. Це ви даремно, хлопці, треба ховатися, а не бігати: постріл! - ще один упав у сніг...
Після того, вже в теплому автобусі, Сергій сказав: «До шпиталю не піду - не люблю шпиталів - буду лікуватися в батальйоні. Часу вільного буде багато, тож почнемо робити з тебе снайпера. Справжнього. Ти, хлопче, народився, щоб стати справжнім снайпером, я це помітив одразу, а сьогодні переконався остаточно...»
За місяць він навчив мене всього, що надбав за кільканадцять років. Моїми «практичними заняттями» стали полювання на ворожих командних пунктах і радарних станціях, польових аеродромах і вузлах зв'язку... Я навчився виводити з ладу величезні комплекси С-300 [17] - з однісінького тільки «макмілла- на», кількома пострілами запросто робив із грізного танка Т- 84 безпорадний трактор; тепер я вмів, знищивши авіанавідника, залишати великі бронегрупи без прикриття з повітря; вбивши командира підрозділу, я вже послідовно і холоднокровно добивав його підлеглих... А зарубок на прикладі ніколи не робив - місця б не вистачило!
Сергій Діжник був Великим фахманом. Рік тому його схопили сволоцюги з «охоронних батальйонів» Лева - безглуздо: попався випадково (хоча сам Сергій завжди стверджував, що випадковість - це неврахована і неконтрольована закономірність). «Охоронці» розіп'яли його на телевізійній вежі, високо над землею. Він провисів там ніч, а на ранок вони добили його знизу, із землі, вправляючись у влучності з його власної снайперської гвинтівки. Тіло висіло на вежі кілька днів...
Ось уже рік, як я особливо старанно вишукую через приціл емблему «охоронних батальйонів» - чорне коло, перекреслене блискавкою. Кожен, хто має таку емблему, стає моєю найпершою мішенню. І це не лише помста за Сергія. «Охоронці» давно заслужили на лаву підсудних майбутнього Міжнародного Трибуналу - як есесівці, як «червоні кхмери» чи сербські четники. Цим садистам нема рівних у жорстокості. А «народив» їх Лев.
* * *
Наш «ваген» далі затягував під бампер розпечений асфальт. У спекоті кабіни дзижчала і билася об лобове скло мала степова мушка, і в мене вже майнула думка, чи те скло не відкинути - не задля спасіння мухи, а щоб не зваритися живцем. До того ж від розігрітого двигуна почало смердіти дизельними спадинами і гарячим металом, дихати стало зовсім важко.
Сонце вижарювало степ, і здавалося, що повітря густе, аж біле. У трепетному мареві горизонту завиднівся якийсь більший населений пункт, я загальмував і дістав карту, звичайну туристичну спрощену «двадцятикілометрівку» для автотуристів.
Містечко виявилося досить великим райцентром. Я повернув карту на другий бік - на звороті вона вся була розмальована кольоровими олівцями так, як зазвичай квацяють маленькі діти - незграбними смішними малюнками і кривулями. Подивився карту «на просвіт»: якраз на кружечку райцентра з цього боку було намусолене синім олівцем сонечко з кількома короткими нерівними промінчиками - так «дітлахи» зі спецвідділу позначили «гарнізон кількістю до 300, з легкою протитанковою зброєю». Вся інформація на карті була недавньою, бо її нанесли двома днями раніше за даними космічної розвідки (їх постачали «державникам» неофіційні союзники - стривожені радянською загрозою поляки). Отже, містечко ліпше було об'їхати. Ми відшукали на карті об'їзну дорогу і рушили нею.
То забрало нам майже годину - з додатковим кружлянням рідколіссям, аби об'їхати пост, котрий ми зауважили досить завчасно і вирішили не ризикувати (занадто вже близько він був до міста).
Перевалило за другу пополудні - пора на обід. Вибрали місце для зупинки: поїхали вбік від шосе по старій стерні вздовж невеличкої річки до мальовничого ліска при березі, то була справжня оаза серед розжареного степу. Я закотив «вагена» в затінок дерев при воді.
Вийшли з машини, не терпілося розім'ятися після тривалої їзди в розпеченій коробці кабіни. Таня зняла босоніжки і зайшла по кісточки до води.
- Така тепла, аж гаряча!
- То купайся.
- На жаль, не маю купальника, - вона ніяково посміхнулась.
- Можеш викупатись он там, за деревами, я підглядати не буду.
- Ні, треба обідати, бо їсти хочеться.
Справді, їсти хотілося, але обід пішов мляво, бо спека, мов вата, аж у легенях давила. Скінчивши, я потягнувся і почав роздягатись.
- Ти - віруючий?! - вона побачила хрестик у мене на шиї.
- А ти?
- Оце б не подумала... І завжди носиш пістолет, навіть коли довкола немає жодної душі? - це вже про «хай пауер» за ременем.
- Звичка, - коротко відповів я, поклав пістолет на куртку і накрив його зверху джинсами.
Розжарений пісок почав пекти спітнілі ноги.
- Ну, я купаюся, а ти - як хочеш!
Вона не відповіла, тільки швидко відвела погляд, але я встиг піймати його: застиглими очима вона розглядала моє «героїчне погруддя». Знаю, є від чого жахнутися - спина переорана кількома уламками ручної гранати, три години хірурги латали, а на лівому плечі шкіра стягнута опіком від напалму; то все пам'ять про Вінницю...
Зайшов у воду, з насолодою пірнув кілька разів і крикнув Тані (вона все ще сиділа в затінку):
- Вода - люкс, рекомендую!..
Вона піднялася і пішла до кунгу, а я ліг на поверхню води, сонце засліпило крізь повіки. Було легко, по-ледачому не хотілося ні про що думати. Суцільний мікрорай... Бозна скільки часу раював, поки мене не повернув до дійсності сторонній звук. Піднявши голову, я спочатку не міг вшелепати, звідки він доноситься, до того ж зі здивуванням виявив, що опинився не навпроти «вагена», а добряче збоку - течією знесло, чи що?
А чужий звук примусив підняти погляд вище, бо тиснув тепер на вуха прямо згори - це був гелікоптер. Звичайний прогулянковий двомісний гелікоптер, крихітний і легковажний - такими обзаводилися перед війною дуже заможні люди. Ці гелікоптери, простенькі в керуванні й невибагливі, були тоді модним атрибутом правдивого багатства та снобізму. Але зараз ця «стрекоза» викликала у мене однозначно-шокову реакцію, бо на її білому «пузі» було криво намальоване невмілою рукою чорне коло, перекреслене блискавкою - емблема «охоронних батальйонів». Оце влипли!..
Гелікоптер, погойдуючись у повітрі, вже приземлявся біля кунга, здіймав гвинтом бризкотню з води, і з лівих дверцят висовувався хтось із карабіном у руках. А мені до них було не далі, як з півсотні метрів. Що робити - гребти, як олімпійський чемпіон? Який сенс - аби показати, що я з якогось приводу нервую? Хай тобі холера! Таня - де вона?! Пізно - вона вже виходила з протилежного боку, з кущів, з мокрим волоссям, боса, в короткій спортивній «футболці» і з рушником у руках. Божечки, як усе по-дурному!..
Свист двигуна поволі осідав, і гвинт сповільнив оберти. Назустріч Тані з гелікоптера вибрався другий - пілот - і щось із посмішкою говорив їй, а перший, із карабіном, стояв при березі, широко розставив ноги у мілкій воді і чекав, поки я допливу до берега. Був узутий у високі обтислі шнуровані чоботи з жовтої шкіри, ну точнісінько шериф із вестерну!
Я відчув під ногами піщане дно і перестав гребти - неспішно почав виходити з води, намагаючись тримати себе в руках, аби «прорахувати» ситуацію. Якщо накажуть показати документи - цілком природно піду до свого одягу, що он лежить, до пістолета накритого штаньми, а тоді вже - хто швидший...
- Стой! Вот там і стой! - владно наказав той, що чекав на мене. Він тримав у руках не карабін, як мені спочатку здалося, а поліцейський «ремінгтон» - помповий дробовик на вісім патронів. Втім, що б то не було - я був поки що беззбройний. І майже голий. Та ще й стою по пупа у воді. «Думай, хлопче, тільки спокійно. Якщо той другий, пілот, зараз почне обшукувати автомобіль, то...»
- ...Можна, я все-таки вдягну хоч штани? - долинув голос Тані., Що сказав їй пілот, я не чув, вона ж відповіла сердито, як відрізала:
- Все, я одягаюся!
- Откуда, куда, зачєм?.. - це було питання до мене.
- А що, власне, ми порушили? - почав я навмання, намагаючись тягнути час, а Таня тимчасом нахилялась... до моїх штанів!
Мій «співрозмовник» щось почав говорити, але я вже не чув його, хоча з усіх сил намагався дивитись йому в очі, щоб він тільки не повернув голови в її бік. А вона вже розгинала спину, тримаючи обома руками мій пістолет - пілот мимоволі подався назад - і неспішно прицілювалась у «мого»: ба-бах!.. Куля штовхнула його вперед, він різко прогнув спину, упав спочатку на коліно, потім бухнув усім тілом у воду, а Таня, не опускаючи рук, розвернулась до пілота, так само неспішно прицілилась; пілот ошелешено позадкував, ударився спиною об скло кабіни гелікоптера і присів - саме у цей момент вона вистрілила і влучила йому в голову...
Я вибрьохався на берег. Таня з пістолетом у руці йшла до «вагена». Я зупинився і огледівся: з пілотом було все ясно, рештки його мозку, як брудно-вишневий кисіль, повільно спливали з вигнутого скла гелікоптера, а «шериф», що лежав на мілині - спиною у воді - харчав, силувався підняти голову і видував зі слиною спінену кров. Піднявши його «ремінгтон», я витрусив з дула воду і вистрілив...
Таня сиділа по той бік «вагену» на підніжці кабіни і тупо дивилася в землю перед собою. Зелена «футболка» прилипла подекуди темними плямами до мокрого досі тіла; вся вона, знічена, час від часу здригалася, дрібно тремтіли пальці рук, складених на голих колінах, укритих «гусячою шкірою». Пістолет лежав поруч. Я кинув його в кабіну, на сидіння, і торкнув Таню за плече:
- Таню, послухай... Таню! - вона ніби не чула мене.
Радіо! А щоб тобі - забути про таке!.. Я рвонув до гелікоптера, засунув голову в нагріту сонцем кабіну і поглядом відшукав панель радіостанції. Перевірив тумблери - вони були увімкнені в режимі «внутрішні переговори»; схопив навушники - тихе шипіння, ніяких голосів. Від серця трохи відлягло: може, таки не встигли повідомити своїм про білий «ваген» на березі річки.
Полегшено повернувся до Тані.
- Послухай, це важливо!
- Що?.. - вона підняла голову, її очі були червоними й порожніми, вона не плакала, просто її погляд був мертвотно спустошеним.
- Зараз ти зайдеш досередини і збереш зі столу. Все, що не закріплене, розклади на свої місця, зафіксуй, тільки швидко, ми зараз їдемо. Ну, давай! - я обережно підняв її за мокрі плечі і майже силоміць запхав до кабіни. Я не хотів, щоб вона йшла до кунга задніми дверима, адже тоді їй довелося б іти повз два трупи.
З бічного ящика для інструментів дістав довгий засмальцьований канат для самовитягування, розмотав і прив'язав його одним кінцем за буксирний гак гелікоптера, з другим кінцем зайшов до води і поплив до другого берега. Річка була неширока, за кілька хвилин я залишив канат на піску і вже гріб назад, хекаючи на всі груди.
Обидва «охоронці» були достобіса важкі, я ледь упхав трупи до кабіни гелікоптера, туди ж кинув і «ремінгтона», потім змив із себе масну чужу кров. А хай вам грець, де ви взялися на мою голову, сучі діти!
Швиденько натягнув одежу на мокре тіло - витиратися не було часу, кожна секунда принаглювала.
- Таню, тримайся, ми вже їдемо! - вона не відповіла, і я швидко озирнувся з-за керма у напівтемряву кунга: вона сиділа на лавці-скрині і стягувала із себе «футболку», на столі купою лежало якесь вбрання. «Перевдягається... Може, приходить до тями?» Авто захиталося, перевалюючись по нерівній стерні, треба було якнайшвидше об'їхати містком на інший берег. Я поглядав навбоки - нікого не було видно - і думав про те, що мені жаль її, цю дивну жінку з худенькою спиною і мокрим волоссям...
На протилежному березі я вискочив, оббіг машину, підняв з піску мокрий канат і похапцем прив'язав його «на буксир», потім сів за кермо і плавно почав рухати «ваген» від берега: у дзеркало було видно, як натягується над водою канат, струшуючи краплі води; я дотиснув акселератор, і гелікоптер поволі посунувся з берега, нагрібаючи перед собою лижвами пісок. По кільканадцяти метрах він захитався на поверхні води, потім м'яко і швидко пірнув під вир, тільки булькнули над ним два потужні повітряні пухирі (неначе дві душі до пекла відлетіли, тьху, прости Господи!).
Щось зачепило мені лікоть, я озирнувся - між сидіннями на своє місце пробиралася Таня. Я загальмував, вийшов з машини, відрізав канат при воді і вкинув мокрі рештки до ящика з інструментами.
- Їдемо!
Вона по-дитячому кивнула підборіддям. Коли «ваген» піднявся на місток, я подивився згори вліво на темну поверхню води: нічого не було видно. По кількох кілометрах Таня раптово запитала:
- Що ти з ними зробив?...
- Вони всередині. Там, під водою.
- Ти можеш їхати швидше?
Я глянув на неї: на обличчі роздратування, очі гарячково нишпорять по дорозі:
- Будь-ласка, їдь швидше, ну!
Я додав газу. «Ваген» почало трохи кидати, по якомусь часі, злий на самого себе (я ж не знаю, що їй сказати!), вже навмисно спрямовував машину на вибоїни. Але зауваживши, що така їзда їй дошкуляє, зменшив швидкість.
Сонце вже було за спиною, коли сухий степ довкола змінився буйним ромашковим килимом аж до горизонту. Пахощі увірвалися до кабіни і наче прочистили легені; здавалося, суміш прохолоди і квіткових ароматів принесла фізичне полегшення.
- Стасе, зупини. Будь-ласка.
Я з'їхав на узбіччя і вимкнув двигуна. Вуха різонули цвіркуни, голосно і звідусіль.
- Не йди за мною, - вона вибралася з кабіни і повільно притулила дверцята. Я перебрався до кунгу. На підлозі був розкиданий наш обідній посуд. Прибрав його, посидів усередині ще кілька хвилин і вийшов назовні, замружився від променів призахідного сонця, потім розгледівся і відшукав очима Таню. Охопивши руками коліна, вона сиділа серед буяння ромашок далеко в полі - я не узрів би її, якби не контрастуюча до білоквіття темна блузка.
Довкола не виднілося нічого, за що могло б зачепитися око, хіба що далекі електричні стовпи на горизонті.
Всівся на теплий асфальт у затінку, сперся спиною до нагрітої твердої гуми колеса і заплющив очі. Це був стан, що характеризується словом «ніякий», і то найточніше визначення. Наче хтось вимкнув у мені якийсь важливий рубильник.
«Що з тобою, хлопче? Ти ж стільки разів бував у бувальцях, тобі ж не вперше!..» Не знаю, може, її переживання передалися певною мірою мені?..
«Що за емоції! У тебе робота ще попереду, обтрушуй пилюку із сідниці і - за кермо!» «зараз, нехай вона трохи отямиться...
«Хлопче, та ти на карту глянь, перед вами - шмат дороги, останній, найважливіший відтинок!» Карта... Я піднявся, обтрусив таки пилюку із сідниці, забрав з кабіни карту і розстелив її на асфальті.
Збоку тихо зашурхотіли кроки:
- Стасе... Я би випила чого-небудь. Трішки.., - вона винувато, через силу посміхнулась; руки тримала за спиною, обличчя було трохи бліде, - Пішли, вип'ємо, Стасе?
«Дитино, я не зловживаю алкоголем і п'ю взагалі дуже рідко, але зараз ми з тобою нап'ємося, наберемося по вінця, аби ти тільки не думала про все, що трапилось; потім, з часом, матимеш можливість обміркувати все це, але не думай про це сьогодні, не зациклюйся!» Вголос я сказав лише:
- Пішли, - я допоміг їй піднятися до кунга.
Налив «коньяку» до половини горняти, подав їй, тримаючи в лівій руці шматок шоколаду з «недоторканого запасу». Сам випив теж і не відчув при тому ніякого смаку - лише обпалило всередині, потім зробилося просто тепло. Таня випила якось похапцем і одразу ж заговорила:
- Міцне, правда? Я не люблю, коли міцне і - багато. Взагалі краще запивати. У нас є чим запити? Може, просто - водою? Подай мені води!
До шоколаду вона не доторкнулась. Я знав - вона нічого зараз не буде їсти. А вона все говорила й говорила, скоромовкою, всяку всячину - аби не мовчати. Потім стихла і підвела на мене очі. Напружені очі, вони аж кричали: «що?!!»
- Таню, поплач.
Вона слухняно кліпнула:
- Зараз. Я зараз, - опустила очі долі, потім підняла знов:
- Не можу. Не виходить.
Я взявся знов за пляшку:
- Тоді вип'ємо за те, щоб ти ніколи не плакала.
Вона охопила тонкими пальцями емальоване синє горня, потримала хвильку і поставила. По щоках текли сльози. Обличчя залишилося таким же незворушно-сумним, а сльози текли неначе самі собою. Тривало це недовго - вона витерла заплакані очі хустинкою (чистісінька випрасувана біла хустинка!) і знову взялася за горня. Набрала на повні груди повітря, хукнула і випила без відриву, як воду. «Майже триста», - автоматично зафіксував я, - «як на її балетну статуру, то солідно; цікаво, як ведуть себе п'яні психологи?»
- Я - в порядку? - запитала вона, і було видно, що алкоголь вже бере своє; не чекаючи відповіді, ствердила:
- Я - в порядку. Дай цигарку. Припали дамі.
Взяв до рук її запальничку, клацнув і простягнув вогник (ніколи не симпатизував дівчатам, які смалять тютюн).
Вона неглибоко затягнулася і швидко випустила дим:
- Я тримаю себе в руках, ти не думай... Чого посміхаєшся?
- Радію, що ти в порядку.
- Ні, ти думаєш про щось інше.
- Посміхнись.
- Навіщо?
- Я ж казав, що маєш чудову посмішку. В тебе можна закохатися вже тільки за одну посмішку.
Вона подивилася кудись убік:
- Це якась нова тема.
- Добре, не буду.
- Слухай, у нас багато води? В тій душовій можна викупатись?
- Звичайно. Зараз я вийду.
Зачинивши за собою двері, я відгвинтив злив для води, потім всівся на траві, на узбіччі і вдихнув свіжого ромашкового повітря. Пригода пригодою, а їхати треба...
Трохи згодом полилася на землю вода, але недовго - по кількох секундах Таня відчинила двері і ступила зі сходинки на землю. Вдягнена й суха.
- Так швидко?
- Не можу, - було видно, що вона сильно сп'яніла.
- Посиди на повітрі.
- Не хочу. Буду спати.
Я піднявся до кунга і заходився розкладати лавки на скринях повністю, утворюючи суцільне ліжко на всю ширину приміщення. Таня увійшла, стала за спиною і запитала:
- Для чого ти так робиш? Так широко? - в її голосі знову була дитяча категоричність, цього разу трохи п'яненька.
Я закінчив розкладання і повернувся до неї:
- А ти як думаєш?
- Скажеш.
- Не хочу, щоб ти звалилася, коли спатимеш, а машину хитатиме. Зараз я буду їхати: ми ж стоїмо серед поля, залишатися тут на ніч не можна, - і заходився прибирати зі столу випивку.
Вже коли всівся за кермо, озирнувся у прохід - вона лежала, відвернувшись обличчям до стінки, не рухалася. Я завів двигуна, м'яко відтиснув зчеплення і плавнесенько зрушив «ваген» з місця.
Небо вже поблякло, жевріюче сонце залило горизонт рожево-червоною смугою. У присмерку дорогу перетнув колісний тракторець з причепом, віз копичку сіна, підстрибували і тремтіли слабенькі світла фар. Задивившись, куди це він покотив, я ледь не врізав «вагеном» у якусь перепону; загальмував так, що мало не протаранив чолом передню шибу. Роздивився: колись цей рудий шмат металу гордо називався «запорожцем». На рештках корпусу виразно було видно сліди танкової гусениці. Ох, і довго ж колись збиратимуть металобрухт по цих дорогах які-небудь піонери!
Еге, а напарниця з ліжка не скотилася? - я оглянувся назад у кунг: на місці, слава Богу. «А куди ти подінешся з підводного човна»...
Як і минулої ночі, знайшов підхоже місце, цього разу - молодий соснячок. Роздивляючись довкола, думав про те, що завтра будемо вже в Місті і почнемо акцію.
У темряві кунга добряче відчувався перегар, я відчинив навстіж двері і, не вмикаючи світла, трохи провітрив. Таня нечутно спала. Я скинув куртку, намацав вільне місце і обережно, аби не розбудити сплячу, влігся біля стінки.
«...Скільки ночей ти провів отак поруч з Ритою? Місяців п'ять? У наметі, в покинутій стодолі, просто - в кузові «джипа»... Група зазвичай рідко ставала табором, хіба що на час підготовки якоїсь складнішої акції. Вночі всі спали сторожко; хтось один завжди стояв на варті. Рита не була винятком і теж вартувала, а поверталася зі своєї зміни завжди з тим самим жартом - шепотіла голосно: «Як там холодно, прямо мороз!» - і пирскала зі сміху, коли всі інстинктивно починали закутуватися. Вона вкладалася посередині, де тепліше, їй завжди приділяли краще місце. Вислів «вона була всім сестрою» не пасував: скоріше, вона була наймолодшеньким солдатиком. Хоча... кожен з чотирьох диверсантів був потай закоханий у неї. А шалене, відчайдушне наше життя не давало змоги проявитися почуттям, єдиною ознакою яких стала ніжна турбота чотирьох молодих чоловіків про одну дівчину. А вона дозволяла собі легенько кокетувати, з усіма і з кожним потрохи, аби не викликати зайвих ревнощів. От тільки чи думала вона коли-небудь про це серйозно? Адже вся її поведінка, по-дитячому безпосередня, була надзвичайно природною.
... Це завдяки Риті я опинився в групі, майже одразу після того, як зустрів її. Нічого собі - «зустріч»!
...Привітні алеї в Лазєнках, особливе весняне повітря, квітневе тепле сонечко; бруківкою поміж газонами з молодесенькою яскраво-зеленою травою прогулювалися люди - цивільні та військові, переважно елегантні офіцери з місцевими дівчатами.
Я стояв ось уже другий тиждень на розі з акордеоном і цілком природно зображав вуличного музиканта. Інколи до картуза на асфальті переді мною падали дрібні гроші, дехто зупинявся на хвилю, особливо, коли мені вдавалося досить чисто заграти якусь популярну мелодію. І от переді мною зупинилася висока струнка молода дівчина з розкішним каштановим волоссям. Гарно вдягнена, зі смаком підфарбована, вона час від часу поглядала вліво, як від мене - то вправо. Видно було, що трохи нервувала - чекала на свого кавалера? І я нервував: було пів на другу, за кілька хвилин вулицею мав проїхати чорний лімузин з трьома четвірками в номері; пасажир у лімузині був призначений на мішень для мене і Славка. Я кинув погляд - Славко сидів на лавці по той бік дороги і підставляв назустріч теплому сонячному промінню своє веснянкувате обличчя, високий, тонкий, затягнутий у скрипляче реміняччя ладної офіцерської уніформи.
Лімузин висунувся на вулицю несподіванкою, хоча внутрішньо я був давно готовий до цієї миті. Я рвучко нахилився, дістав з футляра автомат (акордеон під власною вагою сповз мені з пліч) і, випростовуючись, зауважив прямо перед собою ще один автомат - короткий «стен» [18] у дівочих руках: вона теж спрямувала його до чорного авта. Злитими чергами удвох із несподіваною помічницею ми вибили всі шибки в лімузині, з пробитого радіатора засичала пара; я розвернувся, аби підстрахувати Славка, а він уже підбігав до машини - поставити останню крапку в акції. Дівчина також рвонулася туди, але я грубо стримав її лівою рукою: «не заважай!», і саме в цей момент офіцери довкола опам'ятались, почали розстібати свої чорні кобури. Куля вдарила Славка в спину вже тоді, коли він щосили мчав своїм шляхом відходу - до кутньої паркової брами; темну дірку на Славковій спині вирвало прямо там, де серце...
Зволікання були зайвими, я потягнув каштанову красуню через двори, своїм маршрутом. Дивно, але за нами ніхто не біг - наскільки зухвалою була акція; все ж ми мчали, мов навіжені, побиваючи інстинктом самозбереження всі рекорди бігу з перешкодами, не помічали, як обдирали парканами руки й коліна. Часом, скеровуючи в потрібному напрямку, я хапав її за руку, але тягнути дівчину не було потреби; вона обганяла мене з легкістю і граціозністю сарни. Ми зупинилися аж у бузкових кущах старого цвинтаря, з розгону попадали на перекинутий надгробок і довго не могли відсапатися. Відхекувалися, знеможено дивились одне на одного.
- Добре бігаєш!.. - не скоро я віддихався.
- Добре стріляєш!.. - відпарирувала вона і додала, - А музикант нікудишній! - і облизала губи, все ще важко дихаючи:
- Ти - хто?
- А ти?..
- Я перша запитала, - і тут же відрекомендувалася: - Я Рита, з батальйону «Зоська»!
- А я Старий, з «Парасоля» [19], - і теж, відхекуючись, - Ви що, не знали?.. Що в нас сьогодні - акція?
- Мабуть. А взагалі це - окрема розмова...
... А через три дні після того Князь - командир підпільного батальйону «Парасоль» - викликав мене на зустріч, і я знову побачив Риту. Замість поздороватися, вона смачно поцілувала мене у щоку, залишивши на ній яскраво-вишневий відбиток, і, усміхнена, повернула голову до Князя:
- То я його забираю?
Поважний Князь невдоволено глипнув на неї поверх окулярів:
- Забирай. Грабіжниця.., - і до мене: - Старий, переходиш до «Зоськи», здаю тебе в оренду. Ця вертихвістка тобі все розповість. Ти не ображайся, я за тебе чотири гранатомети виторгував...
Так я став членом окремої диверсійної групи батальйону «Зоська».
* * *
PS
Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 1. Антиутопія
https://uamodna.com/articles/andriy-kulish-safari-dlya-dvoh/
Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 2. Антиутопія
https://uamodna.com/articles/andriy-kulish-safari-dlya-dvoh-rozdil-2/
Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 4. Антиутопія
https://uamodna.com/articles/andriy-kulish-safari-dlya-dvoh-rozdil-4-antyutopiya/
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше