Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 2

Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 2

Антиутопія 

* * *

- Стасе, доброго ранку, вже дев'ята, вставай, - голос Тані був м'яким і теплим. Ще не розплющивши очей, я посміх­нувся: чомусь було дуже приємно, що серед солодкої враніш­ньої дрімоти так затишно і лагідно прозвучав нерізкий жіно­чий голос.

Вона стояла спиною до мене і складала ковдру. Я всівся з ногами на лавці, продер очі, розгледівся і зауважив на скрині, в її зголовах, револьвер. Це був велетенський «кольт-пітон» - досить екзотична для нашої війни штука.

Рука сама потягнулася до нього (оце вага!), я заглянув у барабан: він був заладований розривними патронами «квік-шок» сорок п'ятого калібру [11].. Такі кулі розносять у друзки двері завтовшки в три пальці; влучивши в плече, ця штука відриває людині руку разом із шматком спини. Леле, чи ця гармата хоч вміщується у неї в руках?!

- Слухай, а як ти утримуєш це одоробало, коли з нього стріляєш?

- Впираю його в землю, - вираз її обличчя був абсолютно незворушним, і сміх проглядав десь аж з глибини очей.

- Солідний апарат, - зауважив я, оцінюючи весь масивний антураж зброї.

- Який дали...

Встав і відчув перші наслідки вчорашньої випивки - при­пікало очі під контактними лінзами. Витягнув з аптечки шмат бинта і розстелив на столі - Таня здивовано спостерігала за процедурою - потім, акуратно відтягуючи повіки, зняв лінзи; світ одразу помутнішав на п'ять діоптрій. Розпливчаста пос­тать напарниці здивовано запитала:

- У тебе слабкі очі?

- Мінус п'ять, а що?

- Та нічого... Просто не підозрювала, що снайпер може бу­ти підсліпуватим.

- Льотчик Марєсьєв літав без ніг, абсолютно сліпий кон­структор Марголін запроектував непоганий пістолет. А от де­які психологи, замість лікувати лютих психів - прагнуть їх убивати...

- Ти що - образився?

- А ти?

- Добре, проїхали. Швидше ремонтуй свої дорогоцінні очі, вмивайся і будемо снідати., Снідали свининою - »тушонкою» з консерви, нашвидкуруч, бо треба було рушати.

Ранок був затягнутий сірими хмарами, у вологому важко­му повітрі вчувався близький дощ. Ніч залишила після себе вогку прохолоду, і Таня накинула на плечі теплу кофтину.

По якихось тридцяти кілометрах проїхали повз пам'ятник при дорозі - старий меморіал загиблим у минулій війні - гар­мата на постаменті. Як це її досі ніхто не зняв та не пристосу­вав до стрілянини? Понаставили їх свого часу, Чехова забули: «Якщо в першому акті на сцені висить рушниця, то в остан­ньому...»

Від меморіалу вдалині на пагорбі стало видно хати під ви­сокими тополями. Вчора нам уже доводилося проїжджати кількома невеличкими селами, всі вони були мовчазними, а може, порожніли тільки вулиці, що прилягали до головної траси; я минав ті села спокійно, не зменшуючи швидкості і не привертаючи нічиєї уваги. Цього разу щось підказувало мені зорганізуватися, бути насторожі. Таким передчуттям я завжди вірю - змалку. На в'їзді висіла брудно-біла таблиця на стовпі: «Возсіятське».

Будь уважнішою в селі.

Таня мовчки хитнула головою, розглядаючи хати право­руч.

З пагорба село спускалося в долину, до річки, останні го­роди лежали при березі. Вуличка з височенними тополями при шосе була безлюдною, вікна будинків подекуди позату­лювані дерев'яними або металевими щитами, особливо ж ті, котрі дивилися в бік траси (озброєна босота полюбляє, про­їжджаючи селом, пальнути з п'яних очей просто так, «для понту»).

Почав накрапати ріденький дощик, я увімкнув «двірни­ки». Проїхали будиночок автостанції, спалений дощенту (ко­му він заважав?), і вже минали околицю; попереду дорогу пе­ретинала річка з невеликим мостом.

Дивися, справа, - очі Тані сторожко фіксували три пос­таті біля перил мосту. Одна постать, нижча, махала рукою: «Стій». Я почав гальмувати, роздивляючись усіх трьох, щоб оцінити можливу небезпеку.

До кабіни підтюпцем підійшов старий дядько, низенький, з пропитою неголеною фізіономією, одягнений по-сільському, в солдатському картузі, з антикварним автоматом ППШ [12] на грудях; позаду нього важняцько йшли двоє молодих, мабуть, сімнадцятирічних хлопців у заяложених на сідницях спортив­них костюмах «псевдо-адідас». В обох позаду визирали здвоє­ні стволи мисливських рушниць. Певно, пост якогось місцево­го загону самооборони.

Таню, увага.

Молоді хлопці мають звичку стріляти без попередження - здуру або з переляку - сам таким був. З такими треба делікат­ніше, не вистачало ще провалити завдання через якихось сопливих самооборонців.

Вилазь, мужик! - категорично скомандував дядько.

Я відчинив дверцята, але з кабіни не виліз.

Вилазь, кому кажу! - розізлився «командир», його очі були червоними й непрохмеленими. - Провєрка по всій стро­гості !

Разом із жінкою вилазити чи мо' й з горілкою? - насміш­кувато запитав я.

Старий швидко, нервово ковтнув слину і поклав руку на автомат, що висів на пузі. «Машинка», очевидячки, довго про­лежала в землі, бо вся була вкрита слідами ретельно відчище­ної корозії. Поморщена дядькова пика набрала виразу стурбо­ваної діловитості, він збуджено затупцював:

Так, зара' перевіримо, що ви за туристи, мля! Дімка, ану стережи їх! Валєрка - за мною, в халабуду! - і вже на ходу хрипко зашепотів хлопцеві:

... я ж казав, що без пляшки ніхто зара' в дорогу не їздить, мля, шмонай уважно, ще й закусь буде!..

Ну, оце вже нам зовсім ні до чого. Дурень я - даремно ляп­нув про горілку, їм тільки того й треба було! Тепер обниш­порять усі закутки, але чи відпустять одразу, як знайдуть?.. А якщо почнуть дудлити, «не відходячи від каси», то тоді можна чекати від них усього. Що ж, пора показати, хто в хаті хазяїн, поки не пізно.

Білявий веснянкуватий Дімка біля моїх дверцят намагався бути грізним аж до страшного. Не повертаючи голови і не спускаючи нас з ока, він прислухався, як його товариші нама­галися відчинити ззаду двері кунга («...от курва, понапридумували ручок!..» - двері були зачинені зісередини).

А в кабіні серед тиші мирно шорхали гумою по склі «двір­ники».

- Хлопче, курити будеш?

Дімка шморгнув носом і з готовністю мотнув головою.

Я повернувся до Тані, спокійно засунув праву руку за спинку її сидіння, неспішно витяг автомат, наставив на хлоп'я і мовчки простягнув ліву руку по його «ружжо». Парубійко повільно, не зводячи очей з воронованого дула «узі», потягнув за ремінь. Перехопивши його дробовик, я тихо зсунувся з кабіни на землю, краєм ока зауваживши, як Таня скрадливо й швидко перебирається між сидіннями до кунга («розумничка!»). Під­пер хлопцеву спину стволом і обійшов з ним машину.

Кидайте стволи, швидко!

Обидва завмерли, тільки руки старого повільно почали опускатися від дверей кунга. Раптом двері відчинилися із си­лою, на яку тільки спромоглася жіноча нога тридцять восьмо­го розміру: в одвірку стояла Таня, тримаючи обома руками свого величезного сталево-чорного «пітона». В її тонких до­лонях він взагалі набував колосального вигляду. Хлопець, той, що стояв біля старого, швидко жбурнув свою рушницю на землю. Дядькові ж, вочевидь, не хотілося втрачати командир­ський авторитет:

 Шо - круті, мля? Городські, да?..

Не зводячи з нього очей, я сказав Тані:

Жінко, прострели йому, мабуть, коліно...

Товстелезне жерло «пітона» трохи опустилося вниз, і ста­рий рвучко підняв догори обидві руки з випростуваними до­лонями, наче «одностайно» проголосував за життєдайне рі­шення зборів колгоспної парторганізації.

 Відійдіть назад, отак... стійте спокійно.

Я зібрав усю зброю, кинув її до кунга і примирливо по­яснив дядькові:

 Пояснюю: їдемо своєю дорогою, тещу розшукуємо, а ви нас за якихось бандитів маєте. Думали, тільки у вас стрілячки є? Ниньки всі стріляти вміють. Давайте розійдемося спокійно, га? Вже вибачайте, якщо було щось не так. Буду їхати назад з тещею - з мене могорич. Жінко, заводь, поїхали!

Всі напружено мовчали. Якби старий міг убити поглядом, то я був би вже тричі мертвий.

Поки Таня всідалася за кермо, я. не відводячи дула автомата від завмерлої трійці, задки вмостився у дверях на підлозі кунга і звісив ноги долі. Задирчав двигун, Таня навіщось тро­хи погазувала, і «ваген» поволеньки, без смикання, рушив. Метрів за сто я викинув по черзі всі три стволи на мокру пи­люку і помахав рукою трьом постатям під рідким дощем. По­тім перебрався до кабіни, всівся на пасажирському місці й по­вернувся до Тані:

 Але ж ти молодець!

 Похвала професіонала - то більше, ніж медаль, - нас­мішкувато продекламувала вона.

 Ти направду добре діяла, не розгубилась!

Таня показала поглядом на стрілки приладів:

 Стасе, глянь краще на температуру води - щось не так із двигуном?

 З температурою все в нормі. Це означає, що ти ще не знаєшся на двигунах і не знаєш, що нас везе дизель.

 Я буду старанною ученицею. Зовсім мало керувала авто­мобілем, та й то тільки на газогенераторному двигуні, знаєш - на дровах? Коли мене вчили, бензину вже не вистачало.

«Знаю. Машини з такими двигунами майже не тягнуть у горах - там, де низький тиск і круті стрімкі підйоми. Отак заглохла вантажівка, на котрій ми їхали; кинувши її, вирішили йти навпростець через перевал, і саме тоді Ерік зірвався зі стежини, а ми не мали часу витягнути його тіло з провалля, навіть задля радіостанції, бо вона теж розбилася об скелю...»

Вже вкотре, за останній час, так дивно - бо навіть не уві сні - приходить неймовірна згадка про те, чого зі мною ніколи не було насправді... Я що - потихеньку божеволію? Який Ерік, хто така Рита? Мені ще не доводилося воювати в горах! Господи, що це діється зі мною. 

 ... Стасе, де ти витаєш?

 Пробач, прослухав. Ти про що?

 Кажу, сховай автомат.

 Що - муляє очі?

 -  Я ніколи не любила зброї, це правда.

А я люблю. Це найдосконаліша річ, яку із самовбивчою впертістю продовжує виробляти людство. Мені абсолютно не цікаво дискутувати на тему «Людство і зброя». Просто я фахман, який сприймає плавний хід затвора як пестливий порух жінки, а процес прицілювання як оргазм.

 А ти без зброї не можеш жити, - Таня знову вламалася в мої думки («як п'яний жлоб до церкви» - сказав би тато).

Знаєш, є люди, які не розлучаються з улюбленими іграш­ками і в дорослому житті, - і, майже не думаючи, видав: - Зброя не раз рятувала мені життя.

Але ж ти сам шукаєш ситуацій, в яких тільки зброя може врятувати життя!

Мені не подобається бути об'єктом психоаналізу, шанов­на пані психолог.

Добре, командире, я не буду психологом, відтепер я буду тільки твоєю слухняною підлеглою, - вона була в доброму гу­морі; це тому, що я похвалив?

Краще сказати «підлеглим», бо в жіночому роді і в цій ситуації те слово набуває подвійного змісту, - зауважив не без іронії.

Вона на секунду розгубилася, потім її обличчя набуло зно­ву звичайного, сумного виразу, і кутики вуст опустилися. Я за­питав:

Ти знаєш, що тобі дуже личить посмішка? Маєш дуже гарну посмішку.

 Мені казали. Багато разів і багато людей.

 То чому ж ти завжди така сумна?

 То вже так, само собою.

 Даремно.

Хмари лишилися далеко позаду, ми їхали гарною соняч­ною дниною; у правий лікоть, висунутий з кабіни, вже доб­ряче припікало, не рятував навіть зустрічний вітерець. За всю вранішню дорогу зустрівся лише один автомобіль - обідраний «зіл», вщент набитий цивільним людом. І знову - нікого. А довкола було на подив мирно. Дорога то плавно прямувала вгору, то знов котилася вниз поміж невеличких гаїв. І асфальт гладесенький. Покататися б оцим довгим схилом на скейті, з вітерцем - це так недавно було...

Біля залізничного переїзду посеред відкритого степу дове­лося зупинитися: прямо перед нами стояв «бронепоїзд» - кілька вагонів звичайної приміської електрички, обвішаних сталевими листами. З вікон-бійниць стирчали АГСи [13]; крізь дірки, прорубані в дахах, дивилися в небо здвоєні стволи «ЗУ-шок» [14], закутані поліетиленом.

Перед тепловозом вздовж насипу повільно просувався солдат у камуфльованому бронежилеті з міношукачем у руках (от дурень - мацає індукційним міношукачем попід сталеви­ми рейками, адже там усюди суцільний метал!).

На даху вагона навпроти сиділа групка солдатів, вони ди­вилися згори на нас і про щось балакали між собою. Я вийшов з кабіни, постукав ногою по передніх колесах і пішов до зад­ніх. Клацнули дверцята - Таня теж вийшла. Якась солдатська морда з даху коротко підсвиснула.

Не треба було виходити, - муркнув я, пильнуючи краєм ока за солдатами.

 Що це? - вона підняла з трави на узбіччі тонку вузеньку стрічку алюмінієвої фольги.

 Це з літаків розсипали.

 Навіщо?

 Щоб збити з пантелику чужі радари. Фольга, поки спа­дає з висоти, розмазує на екрані радара всю картинку, і тоді неможливо навести на літак ракету.

Солдат з міношукачем розвернувся і важко почвалав на­зад. На ходу махнув машиністові: «Рушай!», і вчепився за по­руччя першого вагона. Трохи згодом дизель пронизливо зави­щав, і військово-пасажирське диво рушило. Таня знову сіла за кермо і завела двигуна.

Таню, може, тебе змінити за кермом?

Ні, мені подобається, нехай, трохи попрактикуюся.

Якийсь час я спостерігав, як вона керує машиною: сумлін­но, аж занадто акуратно, старанно вибираючи швидкість і оперуючи важелями, не відриваючи погляду від дороги, єї стрункі ноги напрочуд впевнено натискали на педалі, я знову звернув на них увагу: «Маєш, хлопче, перед собою дівицю - твій улюблений розмір!» Мабуть, за інших обставин нава­жився би на спробу невеличкого роману.

Мені чомусь жаль їх, немов покривджених, - у голосі Тані забринів докір, незрозуміло - на чию адресу.

Ти про кого?

Про тих трьох, на мості. Вони не хотіли зробити нам щось погане.

А ми - зробили їм щось зле?

Вона не відповіла, з тієї «невідповіді» відчувалося, що ми говоримо різними мовами. Ну, «державники», от уже вояки - вербують собі в диверсанти пацифістів!..

Таню, мобілізуй свою уяву і намалюй собі картину: всі троє напиваються з наших припасів, мене зв'язують, а з тобою роблять усе, що хочуть.

Знову мовчанка. Чи малює уява? Я поспішно завершив:

 По-моєму, ми навіть дуже гуманно з ними обійшлися.

 Мене шокує оце «ми». Просто не віриться, що це була я. Ще зовсім недавно я би зовсім не змогла взяти до рук зброю, не те що - цілити в людину...

... в коліно, - в тон їй закінчив речення я.

Вона посміхнулася самими очима:

То були звичайні сільські люди. Хоча, мабуть, ти правий: війна зробила людей такими жорстокими...

Її увага за кермом послабилася.

-  Стасе, а все ж... як то буває вперше - вбити людину?

«Це вже, мабуть, трохи зайве. Спробуй сама - дізнаєшся.

Якщо в тебе це взагалі вийде». Але цього разу її голос був невпевненим і наче просив пробачення:

- Поясни, будь ласка, мені це дуже потрібно. Я не хочу, щоб то було для мене шоком, травмою, розумієш? Принаймні, хочу себе підготувати.

«Ой, дівчино, ліпше би тобі того не знати, я це вже бачу!»

Боюсь, Таню, що в нормальних людей то суто індивіду­альні відчуття.

 А в ненормальних?

«То вона ще й збирається досліджувати?..»

Бачиш, найліпші виконавці вбивств на замовлення - це якраз дебіли, люди з найнижчим емоційним рівнем сприй­няття. А для нормальної людини вбивство собі подібного зав­жди є травмою.

- А для фахмана?

 Ти, може, мала на увазі - для екзорциста? Бо «фахман» - то тільки визначення рівня технічної майстерності. Екзорцист має сам для себе усвідомити, переконати себе в тому, що він робить це «ло задля великого Добра. Щоб тобі стало зрозумі- ліше, уяви ситуацію: на твоїх очах зараз будуть убивати рідну тобі людину, а у тебе в руках зброя - ти вистрілиш, мабуть, не роздумуючи?

 Певно, так.

 Я не знаю, тобі легше дати визначення цьому фактору - як він називається чи щось там... Але екзорцист робить для себе дію цього фактора перманентною, може, навіть, трохи штучно. І керується цим завжди.

 Схоже на самовиправдання - вся схема дуже спрощена.

 Ага. Готова тобі тема для монографії ЗПрагматична хиб­ність мотивацій у поведінці найманих убивць».

 Пробач, екзорцисте.

 Не називай мене так.

Між нами знову назрівала якась напруга, і я злостиво по­вернувся до початку розмови:

 Можу поділитися своїм особистим секретом: я завжди намагаюся працювати виключно як снайпер, тому що в тако­му разі бачу мішень тільки через скельця оптики, в полі зору прицілу. Немає запаху крові, рваного м'яса... Таке бачення, за допомогою електронної оптики, зменшує почуття реальності. Все, як на тренажері: мішень, гвинтівка, приціл і ти. Як у чу­довому професійному тирі із застосуванням віртуальної ре­альності. Окрім того, коли зосереджуєшся на всіх деталях влучного пострілу, то вже не думаєш, що там, за прицілом, за чотириста чи шістсот метрів - жива людина, яка зараз перес­тане жити. І взагалі - до неї так далеко, що ти наче й не дуже причетний до тої дірки в черепі, ти тільки натиснув на гачок, всього-навсього.

Я не відчував її реакції (Таня далі зосереджено дивилася з- над керма на дорогу), а тому повів далі в тому самому паскуд­ному стилі:

 А втім, тобі це все не згодиться: ти ж збираєшся «замо­чити» Лева впритул? До речі, як ти це зробиш: розвалиш його зі свого «пітона», пронісши його через охорону в.., - я ледь не ляпнув: «у бюстгальтері», але вчасно схаменувся, - ...в косме­тичці? Чи штрикнеш його отруєною шпилькою в персні епохи Катерини Медічі?

Таня спокійно і плавно зупинила «ваген» на бур'янистому узбіччі:

 Сідай за кермо, я трохи втомилася, ще не керувала ма­шиною так довго, «робити каву?

Було б чудово.

Поки я перебирався за кермо, вона вже повернулася з тер­мосом у руках. Коли вона встигла заварити каву? Певно, як готувала сніданок. Гаряча міцна кава була справді чудовою на смак.

 Дякую, Таню. І... пробач мені дурну балаканину, добре?

Вона старанно загвинчувала кришку термоса, вираз обличчя висловлював дистанцію між нами, аж підкреслював її:

 Пусте, не варто. То все зрозуміло, все пояснюється, я це усвідомлюю. Різне виховання, відповідний рівень відповідно­го соціуму...

Останні слова вона промовила, як академік двірникові, на­че ото: «нічого страшного в тому, що ви заригали мені смо­кінг, це ж всього лише наслідки забагато випитої горілки». Отак тобі!.. Відшмагав би я її, переклавши через коліно, як дитину, ремінякою! А втім, чого ви, дядьку, пирхаєте - заро­били!

- І, окрім того, знаєш, Стасе, у тебе на обличчі написано - як тобі подобається те, що ти робиш, - вона дивилася на мене, механічно намотувала і розмотувала на пальцях блискучу алюмінієву стрічку фольги: - Так подобається, що ти просто пишаєшся, немов ти якась Надлюдина.

Здуру я почав аж наче виправдовуватися:

 Мені подобається не вбивство, повторюю, а процес влучного пострілу - до будь-якої мішені; а пишаюся я тим, що я - фахман, і можу з чотирьохсот метрів всадити кулю в пош­товий конверт. Спробуй сама повторити цей фокус, і, може, тоді зрозумієш. А з іншого боку, як ти вважаєш: людина, яка відчуває своєрідний екстаз від того попадання в конверт чи взагалі в мішень і страшенно полюбляє це заняття - це ексцентрична людина?

 Ну, певною мірою - так.., - було видно, що вона не може второпати, до чого я веду.

 Як психолог ти повинна знати ліпше за мене, що ексцен­тричні люди, можливо, є нормальнішими, ніж решта людства. Як по-твоєму?

 Досить своєрідна аргументація...

Таня без особливого ентузіазму, знічев'я запалила наступ­ну цигарку, потім глянула на мене так, ніби щось їй стрелило до голови:

 А знаєш, ти дуже цікавий тип!

 Що - якийсь особливий психоз? - саркастично запитав я: мені вже перехотілося з нею «спілкуватись».

 Я про інше. Тобі ще тільки двадцять, а ти вже сповідуєш такі філософські категорії... Це твоє чи від когось набрався? Як я зрозуміла, ти ніде не вчився, нічим таким особливим не займався, можна сказати, виріс в окопах - звідки в тебе все це: екзорцизм, рука справедливості, мале Зло задля великого Доб­ра?.. Трохи схоже на дзен-буддизм, і все ж - не воно. Це щось інше, оригінальне... Звідки?..

 Вичитав у одній гарній книжці.

 А-а, ну я так і подумала... І в якій же?

 «Настанова зі снайперської справи».

Мені не було чого їй пояснювати. Я просто не знаю, звід­ки все це береться. Інколи мене самого дивують власні слова й думки; здається, я думав так завжди, дуже давно, і сто років тому.

* * *

(далі буде)

PS

Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 1. Антиутопія

https://uamodna.com/articles/andriy-kulish-safari-dlya-dvoh/

Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 3. Антиутопія

https://uamodna.com/articles/andriy-kulish-safari-dlya-dvoh-rozdil-3-antyutopiya/

Андрій Куліш. Сафарі для двох. Розділ 4. Антиутопія

https://uamodna.com/articles/andriy-kulish-safari-dlya-dvoh-rozdil-4-antyutopiya/

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше
Чи можна займатися спортом під час місячних і як це впливає на організм
Останнім часом ставлення до особливостей жіночого організму змінилося на більш помірковане. Водночас оновились рекомендації щодо занять спортом під час місячних. Сьогодні ми розповімо про них.
Читати більше