Акценти: наголошуємо слова правильно

11 червня 2018
Ліля Колісник

У рубриці про мову продовжуємо очищувати її від неправильного слововживання.
Сьогодні мова піде про наголоси.

Як відомо, акцентологія —  розділ мовознавства, що вивчає систему словесних наголосів та історичні зміни їх в окремій мові або в групі споріднених мов.

Утім, якщо в інших мовах наголос закріплений на конкретному складі, з українською цього не сталося. Не всі слова мають мотивоване пояснення, чому варто наголошувати так, а не інакше. Наразі це сумно. Та все ж перейдімо до теми ближче.

Як правило, приклади помилок беру із життя. Ця підбірка створювалася так само:)

1. Оди́надцять — одинáдцять

За такою логікою говорили б "двáнадцять", "тринáдцять" тощо. Числівники тримають наголос на з'єднувальній літері. Припускаємо, що хибний наголос це слово отримало через вплив російської мови. Адже там — "оди́ннадцать".

2. Нóвий — нови́й

Прикметники здебільшого мають наголос на останньому складі. Насправді це слово колись мало подвійний наголос. Але вже впродовж тривалого часу за ним закріпився акцент на другому складі.

«Нове життя нового прагне слова» (М. Рильський).

3. Вíдомості й відóмості

Тут слід пояснити.

"Вíдомості" вживаємо, коли говоримо про документи.

Інше значення — коли мова про інформацію. Наприклад, відóмості про Тараса Шевченка.

4. Чарíвна — чарівнá

Тепер, коли захочеш зробити комплімент, будеш знати, як він має звучати:)

5. Фейсбýк — Фéйсбук

Хоч такого наголошування досі немає у словниках, проте варто опиратися на думку мовознавців, які є авторитетом. Професор Олександр Пономарів зазначив, що саме так наголошують англійці, тому доречно, що й українці так робитимуть. 

І хай буде грамотність з нами:)
 

Зображення - pinterest.com

[adSlot9]

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Настільні ігри на двох від Kubix: як вибрати розвагу
Замість того, аби переглядати серіали та фільми на повторі, гортати соціальні мережі або вигадувати дещо інше, можна звернутись до перевіреного та завжди актуального рішення – настільних ігор, розрахованих на двох осіб.
Читати більше
Інтернет-магазин парфумерії: переваги онлайн-шопінгу для любителів ароматів
Більшість людей доповнюють свої щоденні образи парфумом, який бере на себе важливі функції. Саме унікальний аромат додає недостатніх ноток всьому аутфіту, що робить його ще більш привабливим для оточення.
Читати більше