Аграрії знищили курган з комплексу прадавньої обсерваторії "Безводівка"

19 березня 2019
Griandr Tarnovski

Так господарюють аграрії в Ічнянському районі Чернігівської області – розорюють пам’ятки археології в гонитві за додатковою «соткою» під кукурудзу чи сонях.

У період між 2010 та 2013 роками історична пам'ятка зникла із супутникових знімків ґуґлу і із земної поверхні. Орендар земельної ділянки, на якій знаходиться курган, пам'ятка археології під охоронним номером 2231-8, зруйнував його.   

Ще в 2010 році курган 2231-8 тримався завдяки геодезичній вишці та маленькому дереву на ньому. Вже тоді аграрії розорали половину кургану, діаметр якого 30 м і висота 2,5 м, і незаконно отримували прибуток завдяки самозахвату території археологічної пам'ятки. Бідолашним так важко було об'їжджати деревце  останню надію кургану, що його зрубали і остаточно зруйнували історичну пам'ятку та геодезичну точку.

У 2013 році охоронна експедиція Інституту архелогії НАН України описала зазначений курган, зробила геодезичний план і визначила охоронні межі. Охоронна зона становить 15 м навколо кургану.

Незважаючи на те, що орендар земельної ділянки, на якій є історична пам'ятка, підписував договір про її охорону з місцевим віддлом кульутри, він порушив договір, кадастровий план, закон України "Про охорону культурної спадщини" та закон України "Про земельний кадастр". Таке правопорушення підпадає під дію статті 298 Кримінального кодексу України.

І це тільки один курган астрономічного комплексу "Обсерваторія "Безводівка"", а скільки таких «по-тихому» розораних і зруйнованих курганів по всій Україні?!

Я особисто в 2017 році на кургані 2231-8 знайшов шматок бетону. Це все, що залишилося від геодезичної точки, яка колись захищала курган від свавілля фермерів.

У травні 2018 року сусідній курган було пошкоджено плугами. Трактор відрізав великий шмат історичної пам’ятки. Місцевий відділ культури та правоохоронні органи проігнорував цей випадок. Якщо не бити на сполох, цей курган спіткала б така ж доля, як і його сусіда  через кілька років поступового підорювання, зрубали б дерева і загнали плуги в насип кургану, якому щонайменше 4000 років.

Але тепер захистом курнагу займуться правоохоронні органи. Курган і охоронна зона навколо нього має бути відновлено коштами правопорушника!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше