Агнон значить кинутий

"Вона працює!" – ці облудні бігборди в’їлися українцям у печінки. А уявіть собі таке: "Дотримуйтеся тиші! Агнон працює" – такий спеціальний знак мер міста наказав установити біля будинку письменника, коли в районі, де він жив, почались будівельні роботи.
 

wikipedia.org

Єврейський письменник Агнон (Шмуель Йосип Халеві Чачкес), автор романів, повістей і оповідань, народився 17 липня 1888 р. в м. Бучачі на Тернопіллі у багатій родині ремісника. Маленькому мати прищепила любов до книги, науки. Юний Агнон відвідував хедер (початкову школу), а також вивчав Талмуд під керівництвом свого батька. Підлітком став активним сіоністом. Свої перші поетичні твори, опубліковані в місцевій газеті, написав на івриті та ідіш. Слави зазнав син торгівця хутрами у 18 років, коли видрукував понад 70 оповідань, есе, віршів. Юний геній переселився до Львова, де працював у редакції єврейської газети. У 1908 р. разом із бучацькими євреями емігрував до Палестини. Наступного року опублікував коротку повість "Кинуті дружини", назву якої використав для свого літературного псевдоніма ("Агнон" у перекладі з івриту означає "кинутий"). З 1924 р. "Агнон" стало офіційним прізвищем письменника.

У 1913 — 1924 рр. жив і працював у Німеччині. Під час Першої світової війни Шмуель вирішив "ухилитися" від армії. За кілька тижнів до призивної комісії він багато палив, з’їв купу пігулок і майже не спав. "Хворий", – визначили лікарі. Це була правда: нирки не витримали перевантаження. А письменник радів: він отримав п’ятирічну стипендію на заняття мистецтвом. Тут було не до війни, адже треба було писати, редагувати антологію єврейської літератури. Потім знову переїхав до Єрусалима (Палестина), де знайшов вічний спокій.

У 1929 р. написав двотомний роман "Видання заміж", зобразив життя галицької єврейської бідноти, де гумор та іронія переплелися зі співчуттям до героїв.

Коли у 1931 році у Берліні вийшло в світ повне зібрання оповідань письменника, Шмуель Агнон здійснив подорож Європою; заїхав до Західної України, відвідав Бучач. 1935 року з’явився роман про бучацьких переселенців до Палестини "На морській глибині", популярним є оповідання "Бартка Довбуша". Після подорожі Агнон написав про долі галицьких євреїв-переселенців повість "Гість на одну ніч" та роман "Весільний балдахін" (українська назва "В серцевині морів").

За "глибоко оригінальне мистецтво оповіді, навіяне єврейськими народними мотивами" член Академії мови Ізраїль Шмуель Агнон у 1966 р. був удостоєний Нобелівської премії. За традицією протягом 6 місяців після вручення премії Нобелівський лауреат має прочитати популярну лекцію на тему своєї роботи у Стокгольмі чи Осло. Найбільш незвичайною промовою за всю історію вважається нобелівська промова Шмуеля Агнона – першого з івритомовних та ідішемовних письменників володаря цієї високої відзнаки.
"Поети чужої слави, актори сусідньої сцени", – так Борис Харчук відгукнувся про лауреатів – уродженців України.

Промова Агнона: www.ji-magazine.lviv.ua
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як біоритми впливають на продуктивність впродовж дня
Якщо правильно вибудувати графік активності та відпочинку, можна значно підвищити свою продуктивність впродовж дня. Для цього достатньо прислухатися до власних потреб і ритмів сну.
Читати більше
7 порад, як вибратися з депресії
Мабуть, у кожного з нас були часи, коли робота не йшла, самопочуття було погане, а настрій тільки нагнітав. Коли справа доходить до депресії, потрібно оговтатись! Адже життя прекрасне. А весь час, коли жалієте себе, витрачаєте сили на смуток, можна провести, як мінімум, із користю. Давайте розбиремо 7 пунктів, як можна вибратися з депресії, якщо вона таки прийшла.
Читати більше