9 муз Зевса: хто вони?

23 жовтня 2018
Annie

     У стародавній Греції шанували не тільки богів, що склали сонм, але і їхніх дітей, божеств третього покоління олімпійців. Греція була освіченою країною: мудреці, вчені, філософи давнини залишили глибокий слід в історії всього світу. Примітно, що музи в Греції не завжди означали символ натхнення до прекрасного: музиці, любові, поезії.

     Дев'ять доньок батька богів Зевса чітко демонструють тріаду: символ абсолютної гармонії. У них поєдналися три види: наука, ремесло і справжнє мистецтво. Тріада символічна для Греції, де поезія цінувалася так само високо, як уміння читати по зірках.

     Кожна з муз відігравала свою важливу роль.

Калліопа, муза жертовності та патріотизму

     Калліопа була матір'ю Орфея, від неї син успадкував здатність відчувати музику. Мати вчила сина тому, що кожне слово в поезії повинне повертати до життя душу полеглого героя, вселяти віру і виховувати благородство. Сувій і грифель в її руках були не просто символікою. Молоді воїни, що йшли на бій, могли присягнути, що чули, як Калліопа пише новий твір.

     Греки вважали Калліопу королевою всіх муз, недарма в неї на голові корона, схожа на вінок, або лавровий вінок. Сам Аполлон не смів перебити королеву муз, коли вона говорила полум'яні промови про честь, шляхетність, відвагу і чистоту душі істинного воїна. Музу можна вважати символом любові до своєї батьківщини, своєї землі. Тому в один час греки замовляли мініатюрні зображення Калліопи перед далекими мандрами. Кажуть, сама Паллада подарувала таку мініатюрку улюбленцю Одіссею, щоб його серце завжди було наповнене чистотою помислів і прагненням повернутися до рідних берегів.

Кліо, муза історії

     Про неї писав давньогрецький історик і хранитель міфології Діодор: "Найбільша з муз вселяє любов до минулого". Історія безцінна для будь-якого народу, а для жителів Греції — особливо. Кліо, як вважалося, записувала на своїх свитках кожну, навіть незначну подію, щоб ніхто з нащадків не забув своє минуле.

     У міфології описується конфлікт між музою і прекрасною Афродітою. Муза історії володіла суворими звичаями, але ніколи не відала любові. Афродіта ж, будучи дружиною бога Гефеста, живила ніжні почуття до молодого Діониса. Невблаганна муза засудила богиню за любов до смертного. Афродіта веліла маленькому сину Еротові пустити дві стріли: одну, що розпалює любов, у Кліо, а другу, що вбиває почуття, в Піерона. Страждання від нерозділеного кохання нарозумило музу, більше Кліо не сміла нікого судити за почуття.

     Згідно з міфами, Кліо дружила з Калліопою, що зрозуміло: муза патріотизму невіддільна від музи історії. Зображувалися вони практично однаково, часто греки замовляли бюсти цих муз тільки в одного майстра.

Мельпомена, муза трагедій

     Мельпомена — не тільки муза трагедій, про що символізує скорботна маска в правій руці. Муза — мати фатальних сирен, які ледь не погубили аргонавтів. Хоча за іншою версією матір'ю сирен була Терпсихора.

     Цікаво, що походження сирен описано в мізерній кількості, ніби вони з'явилися з повітря. Дві доньки Мельпомени від народження володіли чудовими голосами, але їх погубила гординя: за відсутності матері вони кинули виклик музам і програли. За це були покарані: за однією версією їх перетворив на сирен сам громовержець, за іншою в птахів їх перетворив сам Посейдон.

     Мельпомена присягнулася вічно сумувати про долю дочок і тих, хто сміє йти проти волі небес. Зображується завжди в мантії театралів, з незмінною маскою в руках. А ось у другій руці може бути або меч, як символ кари за непослух і зухвалість, або сувій з пергаменту. Мантія на ній в точності відображає дух Греції тієї епохи: люди — іграшки в руках богів і лише беруть участь в театрі богів.

Талія, муза комедії

     Талія була найближчою до музи трагедій Мельпомени, але ніколи не розуміла її беззастережної віри в неминучість покарання. Згідно Цицерону, через це музи часто сварилися.

     На противагу своїй сестрі Талія зображувалася з комедійною маскою в руках і в вінку з простого плюща. Муза ніколи не претендувала на особливу увагу, але володіла веселою вдачею, відрізнялася оптимізмом. За міфології вважалося, що комедійна маска в її руках — символ сміху, однак за іншою версією маска означала приблизно те ж саме, що і маска в руках Мельпомени: життя людей лише лицедійство для богів.

     Талія була дружиною Аполлона, але, за версією міфу, її викрав громовержець, щоб зробити дружиною. Проте муза знала Геру, дружину Зевса, і розуміла, що на неї чекає. Жах змусив її просити притулку у владики мертвого світу Аїда. Похмурий бог сховав музу глибоко під землею.

Евтерпа, муза поезії та лірики

     Евтерпа вирізнялася з-поміж інших муз особливою витонченістю в сприйнятті поезії. Її вірші міг годинами слухати весь сонм олімпійців, під тихий супровід арфи Орфея. Її атрибут — подвійна флейта і вінок з живих квітів. Могла зображуватися в оточенні лісових мавок, згідно із записами, стала утішницею душі нещасного Орфея після того, як той двічі втратив свою Еврідіку.
Вважалася найпрекраснішою з муз, що володіє особливою чуттєвістю і жіночністю.

 Ерато, муза любовної та весільної поезії

     Ерато зображується завжди з будь-яким веселим і завзятим музичним інструментом: ліра, тамбурин. Її прославляли поети-піснярі, закликаючи вселяти натхнення. Голову музи прикрашають прекрасні троянди як символ вічності любові.

     Ерато стала символом боротьби справжнього кохання за свої права. Муза співала про те, що навіть темне царство Аїда не зможе розлучити люблячі серця, вони назавжди пов'язані міцною ниткою. Муза стала творцем нового напряму в музиці Греції — весільної. Легенда свідчить, що чарівній Ерато стало нудно на одному з весіль. Вона простягла свою ліру сліпому музикантові і щось йому шепнула.

     У величезному залі зазвучала чарівна музика, всі присутні закохані відчули непереборне бажання бути разом до і після смерті. Чудова музика розносилась все далі, і ось уже муза Терпсихора прислухається до музики, а її точені ніжки відбивають новий ритм танцю.

Терпсихора, муза танцю


     Терпсихора не просто муза танців, в тому числі й весільних. Танець має виражати не лише емоції, а особливий зв'язок з природою, показувати єднання з культурою своєї батьківщини. Танець Терпсихори — це абсолютна досконалість рухів душі і тіла. З давніх-давен греки, навчаючись танців, вчилися слухати музику й танцювати під ритм ударів серця. Кожному танцюристові хотілося навчитися досконалим рухам музи, але давалося це не всім.
 

     Терпсихора, згідно з переказами, всюди супроводжувала бога Діоніса. Сам бог відрізнявся простотою зображення, тому його оточення також не виділялося помпезністю і химерністю. Муза постає в простій туніці з лірою в руках, на голові вінок із плюща.

Полігімнія, муза гімнів

     Полігімнія була покровителькою ораторів, саме в її волі було зробити мову полум'яною і життєдайною. Вважалося, що варто вимовити ім'я музи перед важливим виступом, Полігімнія спуститься до прохача і проведе всю ніч, наставляючи і навіюючи дар голосу. Без покровительства музи ораторства неможливо достукатися до сердець, у цьому нітрохи не сумнівався жоден з греків.

     Муза гімнів богам. Її слід розуміти як музу молитов, які люди щодня надсилають вищим силам.


Уранія, муза астрономії


     Дев'ята і наймудріша з усіх дочок громовержця, не враховуючи Афіну. Вважається, що її ім'я було дано їй батьком на честь Урана, бога небес задовго до появи Зевса.
 

     Муза завжди тримає в руках глобус і циркуль. Останній допомагає їй визначати відстані між зірками. Саме вона стояла біля Піацци, навіюючи йому відкриття першого астероїда. Римлянин не відразу почув музу, але дочка Зевса завжди домагалася свого від своїх підопічних вчених. Греки вважали її покровителькою навіть тих наук, які були далекі від небесної. Цю музу шанують і донині, до того ж всюди. 
     Релігія стародавньої Греції дивовижна. Вона разюче відрізняється від інших віросповідань, викликаючи до себе зростаючий інтерес. Подорож в їх світ завжди залишає слід у пам'яті людини і неважливо, грек чи він за походженням.

Джерело: dzadziki.com.
Зображення - pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Закохатися за 4 хвилини: 36 запитань, які змінять вас
20 років тому психолог Артур Арон провів експеримент, завданням якого було виникнення любові в лабораторних умовах між абсолютно незнайомими чоловіком і жінкою. Інгредієнтами формули кохання були 36 запитань. Ви будете здивовані!
Читати більше
Яніна Соколова: «Коли з тобою щось стається – це сигнал, що треба щось віддати»
Телеведуча розповіла про те, що найбільш обурює в реакції суспільства на людей із онкологічною хворобою, що має змінитися в країні у сфері лікування таких пацієнтів та чи важко було викладати на загал історію власної боротьби.
Читати більше