17 козацьких полковників з одного роду

25 вересня 2015
Ганна Черкаська
Забіл – так називають молоко, сметану, якими забілюють борщ, чай, каву… Польською мовою такі молочні продукти називають "nabial".

В Україні відомий рід Забіл дав 17 сотників. Один із них Петро Михайлович Забіла (1580, м. Борзна – 1691, с. Обтове) – попри свою неписьменність, був королівським урядовцем у Борзні. Він постарів, не бувши на Запорожжі. 68-річним полковник перейшов на бік Богдана Хмельницького, у 1659 році підтримував Івана Виговського, був генеральним обозним Війська Запорізького за Дем’яна Многогрішного. Разом зі своїм патроном у 1665 р. їздив до Москви, де одержав дворянство. Петро Михайлович Забіла володів п’ятьма селами біля Кролевця і ще двома – в Понорницькій сотні Чернігівського полку.

Удівець від першої дружини Параски мав шестеро дітей.

Його син Іван-старший – сотник при Золотаренкові, у 1655 р. Іван їздив у посольство до шведського короля, був послом Виговського до польського короля, загинув під Чигирином 1678 р. Троє середніх – Тарас, Степан і Василь – побували спершу борзенськими сотниками, після чого Степан і Василь стали по черзі генеральними хорунжими, а Степан після цього – ще й ніжинським полковником. Сини Степана: Василь був одружений з дочкою генерального судді Василя Кочубея Марією, а Семен – мазепинець, одружився з дочкою переяславського полковника Ганною Мирович, яка пішла за чоловіком і братами до Туреччини, жила в Бендерах.

Відомо, що онук п’ятого сина Забіли, Тараса Петровича і син Михайла Тарасовича Іван Михайлович, коропівський сотник, був одружений з Уляною Андріївною Полуботок, онукою знаменитого наказного гетьмана. Сестра Івана Михайловича, Євдокія Михайлівна, вийшла заміж за Андрія Яковича Безбородька. Їхній син Олександр став світлішим князем і канцлером Російської імперії

Генеральний суддя Петро Забіла мав міцне козацьке здоров’я, у 85 років він надумав одружитися вдруге. Узяв удовицю Гафію Ґерцик, молодшу на 44 роки, народив ще сина Івана та дочку Феодору. Ними він опікувався до своєї смерті: одружив військового товариша Івана-молодшого з дочкою генерального обозного Василя Дунин-Борковського, прабабунею Наталени Королеви; видав заміж Феодору за сина Ніжинського полковника Василя Жураківського. На весіллі дочки він шпарко утинав гопака, виблискував узорами жупана з турецької парчі. Коли ж дочка народила онука, дід виховував його у козацькому дусі.

Син Івана Петровича Забіли, хорунжий генеральної військової артилерії Іван Іванович, був одружений з племінницею гетьмана Івана Скоропадського Парасковією, а його онук Микола – з дочкою генерального підскарбія й мемуариста Якова Марковича Анастасією.

Натомість дочка Івана Петровича Євдокія Іванівна Забіла вийшла за гадяцького полковника Григорія Івановича Граб’янку, славетного літописця. Більше двадцяти років був одружений з Євдокією Забілою (померла в 1735 р. під час перебування чоловіка у військовому поході), дітей подружжя не мало.
Петро Забіла пережив другу жінку, молодшу за нього на 44 роки.

У 107 років Забіла ще міцно сидів у сідлі коня. За даними в збірнику Забілинських паперів, Петро Забіла помер 10 квітня 1691 року. Він похований в Рихлівському монастирі, поблизу села Обтове.

Онук Петра Забіли, носив ім’я діда – Петро Іванович Забіла (1791-1873) мав таланти художника, поета, але щоб гідно утримати родину, змушений був віддати весь час роботі. Його уславили нащадки:

– син Пармен Забелло (скульптор),
– дочка Анна (Муза, дружина художника М. Ге),
– онука Надія Іванівна Забіла-Врубель (співачка, дружина художника Врубеля),
– правнука Наталя Забіла (поетка).
 
uahistory.com
Портрет пензля зятя П.І. Забіли – М. Ґе, 1856 р.

Далі буде
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше