14 заповідей від психолога для тих, хто хоч раз стикався з насильством у сім'ї

5 вересня 2019
Kelsey Keff

Масштаби домашнього насильства в країнах пострадянського простору жахають. І це з урахуванням того, що на дворі XXI століття. Це спонукало психолога Анастасію Рубцова написати ряд порад своїй дочці, які непогано було б взяти на замітку кожній матері. Та, утім, і будь-якій жінці.

Коли-небудь моя дочка зробить крок із відносин з нами, батьками, у стосунки з кимось іншим. Може, вирішить вийти заміж і народити п'ятьох дітей. Або взагалі не захоче ніяких дітей. Або заведе подружку. Хто знає. Але головне, що там, в цих відносинах, її безпека вже не буде залежати від мене.

Коли вона ще трохи підросте, я скажу їй наступне.

 • Якщо тебе вдарили —  негайно збирай речі. Поводься так, ніби стався землетрус: хапай документи, дітей, з рештою розберешся пізніше. Не приймай вибачень і покаянь, не веди переговори. Будь-яке «прости мене» завтра обов'язково перетвориться в «ти мене довела». У це болото дуже легко впасти і дуже важко звідти вилізти. Не сумнівайся, біжи.
 • Запам'ятай, що будь-яке «ти сама винна» і «ти мене доводиш» —  брехня. Насправді це означає: «Я знаю, що можу вдарити тебе, образити і мені за це нічого не буде, тому не бачу сенсу себе контролювати».
 • Ти завжди можеш прийти до мене. Завжди. У будь-якому стані і положенні. В сльозах і босоніж. З відчуттям наймоторошнішого провалу в життя. І я не буду звинувачувати тебе. Навіть якщо мені захочеться сказати: «Я ж попереджала», я замкнуся в туалеті і скажу ці слова перед дзеркалом, сама собі, пошепки. Тому що вони не втішають, а тільки встромляють голки в відкриту рану.
 • Якщо мене не буде —  батьки смертні, —  нехай у тебе будуть друзі настільки близькі, щоб у них можна було попросити допомоги. Якщо таких не буде, шукай допомогу будь-яку, і не соромся її приймати. Скаржся, кричи, розповідай усім, хто готовий слухати. Нехай у тебе будуть свідки, тому що зло народжується в мовчанні.
 • Відносини ніколи не починаються з побоїв. Перші ластівки виглядають як «ну ти і дура», «якого біса ти втручаєшся», «та що ти розумієш», «я сказав, значить, ти йдеш». Спочатку прохання перетворюється в наказ. Потім дрібні приниження стають нормою. Хамство видається за близькість. Нікому не дозволяй принижувати тебе і спеціально завдавати болю. Ніколи не думай «я розумна, зі мною такого точно не відбудеться». В цю пастку провалювалися жінки і розумніші за нас із тобою.
 • Твій ворог - відчуття «ну начебто здалося». Сьогодні людина поводиться абсолютно адекватно, а завтра він себе накручує і він перетворюється в роздратованого садиста. А післязавтра визирає сонечко і все настільки в порядку, що ти полегшено видихаєте: «Здалося». Якщо таке відбувається часто, насторожися. Це відчуття —  головний симптом, на який можна опиратися. У відносинах з такою людиною не заходь занадто далеко, не май з ним спільних дітей і загального бізнесу.
 • Нехай у тебе завжди будуть власні гроші. Свої джерела заробітку. Якщо ти сидиш з дітьми, нехай у тебе буде свій рахунок, фінансова подушка про всяк випадок. Обговори це з партнером до того, як опинишся в декреті. Це дуже важливо. Коли діти маленькі, ми максимально залежимо від партнера і є вразливими.
 • Не дозволяй, щоб стосунки стали єдиним, що тебе цікавить у житті. Це небезпечна конструкція. Друзі, робота, спорт, захоплення —  нехай все це обов'язково буде. Заробляй. Вчися. Якщо відносини коли-небудь впадуть —  а це трапляється частіше, ніж хотілося б,  буде боляче. Але краще, коли руйнується одна вежа, а не весь замок.
   
 • Стеж за своїм здоров'ям, дбай про себе, щоб вистачало сил жити.
   
 • Ніколи не попадайся в пастку «всі так живуть». Це не правда. І я зроблю все, щоб ти бачила сім'ї, в яких немає насильства і хамства, в яких люди розмовляють один з одним шанобливо, навіть коли дуже зляться. І сама постараюся бути для тебе не гіршим прикладом.
   
 • Ніколи не попадайся в пастку «таке тільки у мене, яка ж я дурна, як соромно». Це теж неправда. Невелика біда —  опинитися в ситуації насильства. Біда - застрягти в ній надовго, на роки. Тобі не потрібна сім'я за всяку ціну. Чи не потрібна ідеальна сім'я для суперобкладинки. Тобі потрібно місце, де буде добре, де тебе зможуть підтримати і подбати про тебе. Воно може виглядати дуже по-різному (це взагалі може бути необов'язково сім'я).
   
 • Люди можуть змінюватися. Більш того, вони постійно це роблять. Нас змінюють вік і досвід. Те, що в юності здається безневинним дивацтвом, з роками може виявитися психічною хворобою або просто свинством.
 • Іноді люди поводяться дуже негарно, якщо розуміють, що інша людина від них залежить. Якщо з тобою таке відбулося, не лай себе, що «не розгледіла негідника раніше». Є багато речей, які ми не можемо розглядати, поки вони заховані глибоко під землею. Дій, див. Пункт 1.
   
 • Експериментуй, пробуй нове. Нові роботи, нові стрижки, нові види спорту. Нові страви, нові правила в сім'ї. Нові способи займатися сексом. Чим більше нового ти можеш впустити в своє життя, тим впевненіше відчуватимеш себе в стосунках.
   
 • Поділися цими правилами. Перекажи їх подругам. Не залишайся байдужим, якщо когось кривдять і над кимось знущаються на твоїх очах. Пам'ятай: іноді людям немислимо боляче і соромно просити допомоги. І все-таки вона їм потрібна. Може, ти опинишся єдиною, хто помітить чужий біль, і тоді —  Ти не пройдеш повз.

Здійснено переклад

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

КУПАЛЬСЬКЕ СВЯТО: витоки, звичаї, сценарій заходу. Особливість цьогорічного свята
Цією розповіддю прагну сприяти розкриттю української суті народного купальського обряду, показати красу і неповторність найпоетичнішого свята природи, а організаторам купальських дійств – подарувати сценарій ориґінального заходу.
Читати більше