Святий вечір: 12 пісних страв в селі на Прикарпатті (ВІДЕО)

12 грудня 2020
Innusia

Як готуються до Святої вечері в селі Воскресінці, що на Прикарпатті. Повна підготовка від самого ранку і до вечері. 

Святий вечір  це день, який у мене асоціюється з сім'єю, традиціями та особливою їжею. Колись всі близькі з'їжджалися з усіх куточків України і навіть світу. Збиралися за великим столом, смакувати смачні бабусині страви та з появою першої зірки на небі починали колядувати. 

Принаймні так було, коли жила  бабуся, берегиня нашого роду. На столі обов'язково стояло 12 пісних страв. Під столом лежав сніп сіна, висів павук з соломи та  стояв на почесному місці дідух. Це був особливий час, якого чекали весь рік. 

Я розуміла, що бабусі може не стати в будь-який момент, і дуже хотіла записати всі рецепти цих пісних страв. Але так цього й не встигла зробити. 

Та на велике щастя, моя мама завжди допомагала бабусі все готувати. І тепер цю надзвичайно важливу місію перейняла на себе  готувати 12 традиційних страв на Святвечір у нашій сім'ї. За це я їй дуже вдячна, адже тільки тепер розумію, як важливо пам'ятати наші традиції та дотримуватися їх. 

Нам з чоловіком вдалося зберегти рецепти не тільки на папері, а ще й зняти відео про приготування кожної страви. Показати всю підготовку до цього важливого вечора, ритуальні процеси, святкову атмосферу в хаті, традиційні атрибути, які зберігаються в сім'ї дуже багато років. 

Відео про підготовку до Святої вечері  

У відео узагальнений процес готування всіх страв, а також  різдвяні українські традиційні прикраси, що прикрашають оселю.

  


12 Страв на Святий вечір у селі

І так це 12 пісних  страв на Святу вечерю, які готуються саме у нашій сім'ї. 

1. Кутя  це найголовніша страва на Святвечір. З неї починається споживання їжі. Ми готуємо традиційну, без додавання будь-яких сухофруктів. Пшениця, мак, горіхи та мед. 

2. Узвар  напій, для якого заготовлюється сушениця з яблук, грушок та слив, ще з літа. Наварюємо його дуже багато, адже це не тільки смачно, але й дуже корисно. 

Наступні дві страви готуються в печі. Це  старовинний процес приготування, який дає дуже смачний результат, завдяки процесу довгого томління страв. Приблизно 10 годин баняки стоять в печі і все в них готується. Це  просто магія української печі. 

3. Голубці. Цю страву готують з листків квашеної капусти, в нас її називають крижівки. До начинки з рису та моркви додають грибочки. З самого ранку голубці ставляться в піч і витягуються перед вечерею. Смак важко передати, це щось неймовірне. 

4. Запечена риба з грибами  це особлива для нас страва. Таку ніде більше не куштувала. Можливо тому, що готується вона з риби, яка водиться в річці Прут, що протікає біля села. А також запікається в печі з грибами та томатною підливою, до такого стану, що кістки не відчутні. 

Для наступних трьох страв замішується кілограм борошна і робиться заварне тісто. 

5. Креплики з маком  це такі собі варенички з солодким маком. Готуємо лише на Святвечір. Також завжди робили сюрпризи, з маком заліплювали горішок, хто такий з'їсть буде в цьому році щасливий. 

6. Вареники з капустою  для цієї страви також потрібна підготовка за декілька місяців. Адже начинка для вареників робиться з квасної(кислої) капусти. В цих варениках також залишали сюрприз, декілька знайдених горошин чорного перцю означало багатство.

7. Борщ з вушками  пісний борщик, який готується на грибній юшці. А з грибів які варилися в ній, робиться начинка для вушок, невеличких виробів з тіста. Також додається буряковий квас, що дає свою кислинку. 

Особлива страва села

8. Підпалка  ця страва традиційна не лише у нашій сім'ї, але й для села Воскресінці. Якщо коротко пояснити, то це дуже смачна підлива з борошна. Тут, в селі,  без цієї страви необходилось жодне весілля. Щоправда на Святий вечір вона робиться пісною, з грибочками. А чому така назва, бо готується з підпаленого борошна, ще кажуть праженого. 

9. Бураченка  це страва ще моєї прапрабабусі. Щоб її приготувати, потрібно було заквасити перед тим буряки. Готується з варених свіжих та квашених буряків, також додається пражене борошно. Подають цю страву, поливаючи підпалкою та смаженими грибочками.

10. Запечений Пструг  страви з риби на столі обов'язкові на Святвечір. Окрім запеченої річкової риби в печі, запікаємо річкову форель. Готується вона дуже просто та швидко. Також замість неї, на стіл колись подавали оселедець з цибулькою.

11. Мариновані гриби. Ця страва займає найменше часу та енергії. Хоча знайти їх та замаринувати, це не так просто. Дістається баночку грибочків, додаємо цибульки та поливає олійкою. Смакота.

12. Пампухи. У нас ще кажуть на них пампушки. Означають достаток в сім'ї. Порцію пампухів готують пісними, без молока, яєць та масла. Але крім цих напікали  величезну миску не пісних вже на  Різдвяні свята 7,8 числа. Могли бути з начинкою і без. 

Під відео про 12 страв на Різдво https://www.youtube.com/watch?v=VUuaI6aZeh , в описі, є лінки на повні рецепти з інгредієнтами цих страв. Кому цікаво, можете досліджувати.  І обов'язково  пишіть в коментарях, які страви готують у вашому регіоні. Не забувайте вказувати населений пункт!  

 Бажаю всім міцного здоров'я та веселих свят. Щоб у кожній хаті був мир та спокій. Гарної всім коляди!!!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com