10 образів старого Львова в унікальних фотографіях Едварда Тшемеського

24 лютого 2017
Андрій К.
Поява фотографії у ХІХ столітті дала змогу зафіксувати старий Львів таким, яким він уже не буде ніколи, у всіх його буденних і святкових проявах. Едвард Тшемеський був одним з тих людей, які зберегли для нас образи міста. Тож пропонуємо вам поглянути на його унікальні світлини, які "затримали" старий Львів у його красі та неповторності.
 
photo-lviv.in.ua​
Реклама ательє Тшемеського

 
Народився Едвард у місті Грац, проте ріс у Львові у родині свого дядька. Після закінчення львівської реальної школи відбув військову службу в Трієсті. Близько 1865 р. він практикував у фотоательє Себастьянетті в Трієсті. У 1868 р. Тшемеський отримав ліцензію на провадження фотоательє у Львові. У 1868-1877 рр. ательє Тшемеського знаходилось у будинку поштового відомства на вул. Широкій, 13/14 (сучасна вулиця Коперника, 9). У 1887-1905 рр. заклад розташовувався в приміщенні на вул. 3 Мая, 7 (тепер вул. Січових Стрільців), деякий час Тшемеський працював у спілці з фотографом Леоном Блаховським.
 
photo-lviv.in.ua​
Тріумфальна арка на честь приїзду до Львова Франца-Йосифа І 11 вересня 1880 року

На фотографії зафіксовано третю подорож Франца Йосифа до Королівства Галичини та Володимирщини. 11 вересня імператор прибув до Львова, де його на вокзалі зустрічали вищі посадові особи на чолі з графом А. Потоцьким. Під час візиту. Франц-Йосиф відвідав нову споруду Політехнічної школи, собор Св. Юра, Народний дім, Кадетську школу та природознавчий музей Дідушицького.​
 
photo-lviv.in.ua
Вілла Людвіка Масловського

 
Близько 1890 року. Вілла початково належала видавцю і журналісту Людвику Масловському, а у 1840-1870-х — графині Марії Фредро. Перебудований у 1872 і у 1889—1890 роках. Останню перебудову здійснено за проектом Тадеуша Мюнніха у неороманському стилі з використанням нетинькованої червоної цегли. Розташована на сучасній вулиці Дорошенка, 73.​
 
photo-lviv.in.ua
Нове приміщення хімічного факультету Львівської політехніки

У другій половині ХІХ століття розпочалося спорудження нових, пристосованих приміщень для Політехніки. Будівництво у 1874-1877 році здійснювалось за проектами Юліана Захаревича. З боку площі Св. Юра знаходились приміщення, які до спорудження спеціального корпусу використовували як хімічні лабораторії.
 
photo-lviv.in.ua
Вулиця Казимирівська (сучасна Городоцька)

 
В об’єктив Тшемескього потрапила найдавніша частина сучасної вулиці Городоцької, яка з 1871 року отримала назву Казимирівської, на честь короля Казимира ІІІ.
 
photo-lviv.in.ua
Площа Марійська

 
Площа Марійська. Одне з перших фотографічних зображень влощі дозволяє розглянути деталізацію архітектурних деталей, будинків, тротуарів.

 
photo-lviv.in.ua
Вулиця Третього травня

 
Назва вулиці пов’язана з першою польською конституцією 1791 року. Сучасна вулиця січових стрільців, до 1885 року носила назву Маєра (у 1871-1885 Маєрівської). Вулиця була відома тим, що на ній було розташовано значну кількість фінансових установ австрійського Львова.
 
photo-lviv.in.ua
Вулиця Карла Людвіга

Вулиця Карла Людвіга з’явилась у 1820 році і згодом стала місцем улюблених прогулянок львів’ян. Тут було розташовано цілу низку готелів.
 
photo-lviv.in.ua
Новий будинок Жандармерії. (сучасна вулиця Коперника)

  photo-lviv.in.ua
Костел Св. Антонія

  photo-lviv.in.ua
Площа Стрілецька
У 1840-1871 роках тут містився ринок, а у 1871 році площа отримала назву Стрілецької. Місце стало осередком продажу дешевого м’яса, яке привозили з сільських районів.

Автор: Віктор ГУМЕННИЙ
Джерела:
  1. Edward Ignacy Trzemeski (Едвард Тшемеський; 1843-1905) (www.facebook.com/media/set/?set=a.830663270308479.1073741826.830651376976335&type=3)
  2. Котлобулатова І. Львів на фотографії-2: 1860-2011. – Львів: Центр Європи, 2011. – 352 с.​
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше
Добірка рецептів смачних літніх страв
​Літо — чудова пора, коли нашвидкоруч можна приготувати максимально корисні страви із сезонних овочів та фруктів за мінімум часу. Тому підготували для вас добірку легких рецептів прохолодних літніх страв від професійних шеф-кухарів.
Читати більше