10 найбезглуздіших наукових досліджень

28 лютого 2019
Kelsey Keff

Зазвичай наукові дослідження присвячені тому, щоб краще пізнати навколишній світ і дати нам більш досконалі інструменти для вирішення наших повсякденних проблем. Однак іноді наука виходить за рамки необхідного і входить в сферу безглуздості тільки тому, що в один з днів вченим було нічим зайнятися.

Ви коли-небудь чули, як дитина ставить всілякі дурні запитання на кшталт: «А що, якщо птахи випорожнятимуться лежачи?». Хоча більшість з нас тільки сміються над ними та ігнорують їх. Втім, деякі вчені роблять серйозне обличчя і кажуть: «Ну давайте з'ясуємо це».

Щоб зрозуміти, про що ми говоримо, ось деякі з найкумедніших і непотрібних наукових досліджень, які коли-небудь проводилися.

1. Наскільки різні насправді яблука і апельсини?

Іноді ми використовуємо передбачувані відмінності між яблуками і апельсинами в суперечках: «Ну це те ж саме, що порівнювати яблука з апельсинами». Нам здається, що це має сенс, оскільки вони по-різному виглядають, у них абсолютно різний смак, і нам здається, що це хороша ілюстрація для порівняння незрівнянного. Очевидно, хірургові Джеймсу І. Барону було цього мало, тому він вирішив глибше вивчити це питання.

Згідно ретельно продуманій доповіді, яка була зроблена для Коннектикутського суспільства американських хірургів, виявляється, яблука і апельсини насправді дуже схожі. Після проведення експериментів вчені прийшли до висновку, що єдина різниця між фруктами полягала в їхньому кольорі і типі насіння. Інакше їх слід було б вважати одним і тим же фруктом.

Завдяки цьому дослідженню відтепер ми позбавлені дуже образного і яскравого образу для порівняння двох, здавалося б, несумісних речей.

2. Як поведуть себе креветки на біговій доріжці?

А про що ви думаєте, коли дивитеся на креветок?

Гурмани думають про їхній розмір або про те, з чим вони можуть поєднуватися. Для випадкового спостерігача вони будуть просто одним з незліченних видів морських мешканців, які не роблять істотного впливу на наше життя. Однак для вчених, які проводять дослідження, питанням першорядної важливості виявилося: «А що буде, якщо ми помістимо креветок на бігову доріжку?»

Під виглядом вивчення впливу стресу на морську флору і фауну (а насправді просто намагаючись дати однозначну відповідь на безглузде запитання одного зі своїх дітей), пара вчених ввела в креветок бактеріальні інфекції і поклала їх на крихітну підводну бігову доріжку, щоб подивитися, що може трапитися.

У результаті, який нікого не здивує і навіть не зацікавить, вчені прийшли до висновку, що незаражені креветки показують кращі результати, ніж заражені. Найбільш примітним є те, що на це дослідження було офіційно виділено 682570 доларів від Національного наукового фонду.

3. Яку пивну пляшку краще розбити об голову: порожню чи повну?

Той, хто коли-небудь бився в барі, може згадати окремі думки: «що відбувається?», «я стікаю кров'ю?», «як я доберуся додому?».

Ймовірно, це найбільш популярні думки. При цьому ми можемо з упевненістю сказати, що питання про те, що думає наука щодо того, які пляшки краще розбити об чиюсь голову, не було одним з них. Однак для вчених, які вирішили просунутися вперед і провели дуже докладне дослідження, це питання здалося найважливішим.

Вони взяли як повні, так і порожні півлітрові пивні пляшки і провели стрес-тест за допомогою спецобладнання, вони дійсно серйозно підготувалися до вивчення цього питання. Як з'ясувалося, порожні пивні пляшки билися при прикладанні до них 40 Дж енергії, а повні  при 30 Дж.

Якщо вам здається, що це суттєва різниця, то насправді це не так. І того, й іншого досить, щоб проломити людський череп, і це було відомо барменам ще з тих часів, як було винайдено пивні пляшки.

4. Як слід мочитися, щоб не було бризків?

Для всіх чоловіків сечовипускання в незнайомих туалетах є чимось на зразок азартної гри. Одна з причин  різні форми пісуарів і унітазів. Ніхто не може сказати, скільки бризків потрапить під час процесу на ваші черевики або штани, і ми всі давно змирилися з цим фактом.

Чи варто витрачати ресурси і проводити повноцінні наукові дослідження на цю тематику? Більшість чоловіків сказали б «ні», але тільки не ті троє вчених, які вважають, що проблему варто досліджувати.

У дослідженні, проведеному в Університеті Бриґама Янґа в лабораторії, названій «Splash Lab», вони надрукували сечовипускальний канал у форматі 3D і провели всілякі складні експерименти, щоб точно визначити, що викликає найбільші бризки. І під «складними експериментами» ми маємо на увазі саме «складні експерименти»  з командою вчених і повноцінною лабораторною установкою.

Вчені визначили, що розмір крапель сечі або швидкість, з якою ви мочитеся, не мають ніякого значення. Скоріше, справа в ракурсі, про що більшість з нас давно здогадувалася в одну з п'яних ночей без жодного лабораторного обладнання.

5. Яка математична формула для ідеального сиру на тості?

Викладання сиру на тост здається абсолютно простою справою. Ви просто берете сир і тост і ... кладете сир на верхню сторону тосту.

Безсумнівно, деякі люди можуть хотіти, щоб все було ідеально, і піти на багато чого, щоб включити просунуті методи сиронакладання в свій щоденний сніданок. Але в цілому, скажімо прямо, людям не потрібна математична формула викладання сиру.

Однак Королівське хімічне товариство разом з Британською радою з сиру з цим категорично не згодні. У них дійсно є математична формула ідеального укладання сиру  в комплекті зі складними одиницями виміру, які не мають ніякого відношення до формули сиру.

Щоб перевірити істинність формули, вчені випробували свої змінні  такі, як-от температура або текстура сиру  в строгих лабораторних умовах, але ми, як і раніше, стверджуємо, що не було взагалі ніякої необхідності цим займатися.

6. Як слід ходити, щоб не пролити каву?

Тому, кому доводилося вставати з-за свого столу, щоб сходити кудись за горнятком кави, знає, з якими проблемами це пов'язано. Якщо ви не надлюдина в мистецтві балансування або, принаймі, не витратили багато часу на те, щоб попрактикуватися саме в цьому, найімовірніше, свою каву ви частково проллєте.

Тим не менше, більшість з нас все ж йде на це, якщо має хвилину вільного часу. Але ось чи настільки ця проблема глобальна, щоб присвятити їй ціле наукове дослідження? Ми так не думаємо.

Однак цю думку не розділяють ті вчені, які витратили чимало часу на те, щоб зрозуміти фізику, що лежить в основі проливання кави під час ходьби. Використовуючи розумні фрази, такі, як-от «взаємодія структури рідини в кавовій чашці», «резонансна область» і «максимальний витік», у дослідженні було детально розглянуто питання про те, як ми можемо оптимізувати наші прогулянки з чашкою кави в руці.

Дослідники прийшли до висновку, абсолютно без іронії і, мабуть, зі строгими обличчями, що один з кращих способів ходьби з кавою в руці  це йти спиною вперед. Навіть якщо ви при цьому будете виглядати нерозумно, це нітрохи не гірше, ніж пролити каву на самого себе. Щоб результат був ще кращим, вони також пропонують тримати чашку, обхопивши її пальцями зверху.

7. Як зробити фото, щоб ніхто не кліпнув?

Якщо вас коли-небудь призначали головним фотографом будь-якого сімейного дійства, ви, напевно, знайомі з цією проблемою: хто-небудь з натовпу обов'язково кліпне!

Це не завжди одна і та же людина. Це може бути хто завгодно і, мабуть, ніхто не робить цього свідомо.

Проте ніхто з фотографів-аматорів ніколи не вважав це реальною проблемою. Однак фізик з Державного об'єднання наукових і прикладних досліджень (Австралія), доктор Пірс Барнс вирішив, що ця тема гідна вивчення. Використовуючи теорію ймовірності, він зробив розрахунки і вивів рівняння, яке точно визначає, скільки вам потрібно зробити спроб, щоб гарантовано (з ймовірністю 99%) отримати знімок, на якому ніхто не моргне.

Він визначив, чим більше людей на фотографії, тим вища ймовірність ненавмисного кліпання. Наприклад, якщо число людей знаходиться на середньому рівні, скажімо, десь близько 20, вам потрібно буде зробити 6 знімків при хорошому світлі або 10 при поганому.

8. Як тривале лежання впливає на здатність корови вставати?

Всі ми знаємо, що корів важко зрозуміти. За виразами їхніх морд неможливо зрозуміти, чого вони хочуть, оскільки ці вирази позбавлені всяких емоцій. Однак ми не повинні скаржитися на корів, тому що вони забезпечують нас і м'ясом, і молоком. Вони також можуть байдикувати, в залежності від того, наскільки безтурботні вони в цей день, але давайте подивимося правді в очі: вони корови, і це саме те, чим їм і слід займатися.

Однак вченим, які проводили дослідження, результати було опубліковані в «Прикладній науці про поведінку тварин», здалося необхідним докладніше дізнатися: чи впливає тривалість перебування корови в положенні лежачи на тривалість її перебування в положенні стоячи?

Після реєстрації і вивчення десятків тисяч випадків, коли корови лежали зі спеціально встановленими датчиками, вчені прийшли до висновку, чим довше корова лежить, тим більша ймовірність, що вона встане назад.

9. Наскільки насправді незручна волога білизна?

Якщо ви коли-небудь опинялися під дощем або падали в воду в одязі, не маючи змінного в запасі, ви знаєте про цю проблему  про мокру нижню білизну. Незважаючи на всі наші старання щодо поліпшення якості нижньої білизни, рішення, як мінімізувати цей дискомфорт, так і не було знайдено. Це погано, але все ж жити з цим ми навчилися.

Проте, очевидно, не всі. Деякі вчені ставили собі запитання: чи дійсно мокра білизна така незручна?

Щоб докопатися до суті, вони організували власне дослідження  взяли вісім осіб, надягли на них мокру білизну і протягом 60 хвилин спостерігали за температурою шкіри і прямої кишки, а також за втратою ваги. При цьому аналізувалися навіть такі деталі, як-от швидкість тремтіння і видимий дискомфорт.

У результаті, який навряд чи когось здивує, вчені прийшли до висновку, що мокра білизна дійсно змушує вас мерзнути і приносить дискомфорт, при цьому багато що залежить від товщини тканини.

10. Що там  у пупку?

Пупок не здійснює будь-якої видимої функції, крім, як бути частиною загального вигляду тіла: без нього ми б виглядали трохи дивно. Єдині моменти, коли ми звертаємо на нього увагу  коли вирішуємо, що потрібно його почистити.

Якби ми запитали вас про точний характер пуху, який там накопичується, більшість з нас відповіли б: «Напевно, просто бруд, кого це хвилює?» Однак вченому з Віденського технологічного університету цього було б мало, він провів більше чотирьох років, вивчаючи точний зміст скупчень в пупку.

З 2005 по 2009 рік Георг Штайнгаузер зібрав 503 зразки, які накопичились в його пупку і ретельно їх вивчив, щоб зрозуміти, що це може бути. Можна навіть сказати, що в якийсь момент це стало для нього нав'язливою ідеєю, він почав розпитувати і інших людей про вміст їхнього пупка.

Сподіваємося, що він якось пояснював свою цікавість (а може, й ні). Вчений дійшов висновку, що тип скупчень в пупку насправді залежить від того, яку сорочку або футболку людина носила в цей день.

Усі зображення: pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

15 афірмацій, які допоможуть вам жити так, як бажаєте саме ви
Бути собою, відкритися іншим людям, зважитися змінити своє життя — звучить заманливо, але одночасно й лякає. Багато з нас вважають за краще жити обережно й обачно. Але без ризику не буває перемог.
Читати більше