10 цінних порад від тих, кому за 40

7 листопада 2014
Vitaliy DeFranko
Через кілька тижнів після свого тридцятиріччя письменник і підприємець Марк Менсон звернувся до підписників свого блогу віком від 37 років з проханням поділитися своїм життєвим досвідом, здобутим в період з 30 до 40 років. Поєднавши всі отримані відповіді, Марк отримав вражаючий зразок колективної мудрості.
 
На його прохання відгукнулося понад 600 осіб, багато з яких надсилали розгорнуті відповіді. Розбираючи їх, Марк виявив, що 5-6 порад раз за разом зустрічаються у різних людей в тій чи іншій формі. Мабуть, саме ці кілька думок максимально точно описують те, що відбувається з людиною, яка "розміняла четвертий десяток".
 
Нижче наведені 10 порад, які найчастіше зустрічалися в листах, надісланих Марку - в основному, у вигляді цитат. Деякі вказали свій вік та ім'я, інші побажали залишитися анонімними.

1. Починайте заощаджувати зараз, не зволікайте

Я прожив до 30 років, ні про що не думаючи, але після тридцяти ви повинні зробити великий фінансовий ривок. Не варто зволікати з пенсійними накопиченнями. Необхідно навчитися розуміти такі речі, як страховка, пенсійна програма чи іпотека, адже тепер цей вантаж ляже на ваші плечі. - Кеш, 41 рік

Найголовніша порада, присутня буквально в кожному листі - негайно починайте думати про своє фінансове благополуччя, щоб мати заощадження в старості.

Для цього читачі запропонували наступні дії:
 
  • Зробіть своїм головним завданням покрити всі борги і кредити якнайшвидше.
  • Створіть особистий фінансовий фонд - тисячі людей опиняються без засобів для існування через проблеми зі здоров'ям, судові позови, розлучення, проблеми в бізнесі і т.д.
  • Витрачайте частину кожної зарплати на прискорене погашення кредиту або відкладайте її на ощадний рахунок.
  • Відмовтеся від легковажних покупок. Не купуйте житло, поки не зможете забезпечити собі найбільш доступні умови кредиту або іпотеку.
  • Не вкладайте в те, чого не розумієте. Не довіряйте біржовим брокерам.
     
Один з читачів написав: "Якщо ваші борги перевищують 10% вашої зарплати, це повинно стати для вас серйозним застереженням. Зупиніть зайві витрати, розберіться з боргами, починайте заощаджувати." Інший сказав таке: "Я б хотів відкласти більше грошей на чорний день, бо непередбачені витрати буквально вбили мій бюджет. Я б хотів приділити більше уваги своїм пенсійним заощадженням, бо на сьогодні вони у мене дуже малі."

У декого траплялися великі проблеми в житті через невміння заощаджувати. Читачка Джоді, наприклад, шкодувала, що не почала відкладати 10% від кожної зарплати, коли їй було 30. Її кар'єра в кінцевому підсумку пішла на спад і в свої 57 вона все ще живе від зарплати до зарплати. Ще одна 62-річна жінка також не мала особистих заощаджень, оскільки чоловік заробляв більше, ніж вона. Згодом вони розлучилися, всі гроші, отримані після розлучення, вона була змушена витратити на вирішення раптових проблеми зі здоров'ям. Вона теж все ще живе від зарплати до зарплати з перспективою закінчити дні в будинку престарілих. Ще один читач розповів, що змушений жити на гроші сина, оскільки несподівано втратив роботу під час кризи 2008 року, не маючи на рахунку ніяких заощаджень.

Всі вони погоджуються: починайте відкладати гроші якомога раніше і більше. Була серед листів історія жінки, яка в свої тридцять, маючи двох синів, працювала на не найкращій роботі та все одно примудрялася відкладати кошти на пенсійний рахунок. Оскільки вона почала це робити досить рано і вдало інвестувала накопичення, в п'ятдесят вона вперше в житті досягла фінансової стабільності. Її слова: "Можна досягти чого завгодно. Треба просто робити це."

2. Починайте піклуватися про своє здоров'я вже зараз

Ваш розум вважає себе на 10-15 років молодшим реального віку вашого тіла. Ваше здоров'я погіршиться швидше, ніж ви думаєте, ви навіть не встигнете помітити. - Том, 55 років

Ми всі знаємо, як треба дбати про власне здоров'я. Знаємо, як правильно харчуватися, спати, займатися спортом і так далі. Але, як і у випадку з пенсійними накопиченнями, думка старших людей завжди однозначна: станьте здоровим і залишайтеся таким в старості. Про це сказав практично кожен з тих, хто взяв участь в опитуванні - те, що ви робите зі своїм тілом, має кумулятивний ефект. Ваш організм не ламається раптово в один прекрасний день, він поступово непомітно руйнується протягом багатьох років. За наступні 10 років вам слід сповільнити це руйнування.

Ми не говоримо про банальне "їжте більше овочів". Хворі на рак чи ті, що пережили інфаркт та інсульт, діабетики і гіпертоніки, люди з хворими суглобами і хронічними болями, всі говорять одне і те ж:

Якби я міг повернутися назад і почати все спочатку, я би харчувався здоровою їжею і займався спортом без зупинки. Тоді я знаходив собі виправдання, але не уявляв наслідки.

3. Не спілкуйтеся з людьми, які погано до вас ставляться

Навчіться казати "ні" людям, діям і зобов'язанням, які не мають ніякої цінності для вашого життя. - Хейлі, 37 років


Після закликів дбати про фізичне і фінансове здоров’я, найчастіша порада від тих, хто вже прожив четвертий десяток, була досить цікавою: вони б із задоволенням повернулися в минуле і проводили більше часу з хорошими людьми. Що конкретно вони мали на увазі?

Не терпіть людей, які ставляться до вас погано. Не терпіть їх заради фінансових вигод чи з емоційних причин. Не терпіть їх заради блага своїх дітей чи вашого власного блага. - Джейн, 52 роки

Не пускайте посередніх людей в коло ваших друзів, роботу, кохання, відносини і життя. - Шон, 43 роки

Зазвичай, люди долають власні обмеження, бо їм важко образити чужі почуття чи вони потрапляють у пастку, бажаючи змінити іншу людину, сподобатися їй. Це ніколи не працює. Насправді, це навіть погіршує ситуацію. Мудро зауважив один з читачів: "Егоїзм і особисті інтереси - дві різні речі. Іноді доводиться бути жорстоким, щоби бути добрим."

Двадцятирічним світ здається відкритим, наповненим можливостями, а відсутність досвіду змушує їх чіплятися за людей, навіть якщо ті не заслуговують цього. Але тридцятирічні вже знають, що хороші відносини будуються з великими труднощами. В світі завжди вистачить людей, з якими варто дружити, тому немає жодної причини витрачати свій час на людей, які не підтримають нас на життєвому шляху.

4. Ставтеся добре до тих, хто вам небайдужий

Трагедії трапляються в житті кожного. Будьте людиною, на яку можна покластися в такі моменти. Я думаю, проміжок між 30 і 40 - десятиріччя, коли з вами і вашими близькими відбувається багато різного лайна, про яке ви й подумати не могли. Помирають батьки, кохані, ваша друга половинка зраджує, діти продовжують з'являтися на світ, друзі розлучаються... Список безкінечний. Ви не уявляєте, напевно, як сильно можна допомогти людині в такий час, просто побувши з нею, вислухавши її без засудження. - Ребекка, 40 років

Відповідно, закликаючи зміцнити особисті кордони перед тими, кого ми не хочемо впускати в наше життя, багато читачів радять проводити більше часу з друзями і членами сім'ї, які дійсно близькі вам.

5. Всього на світі ви не досягнете - сфокусуйтеся на тому, що у вас добре виходить

У житті все будується на компромісах. Ви жертвуєте чимось одним, щоб отримати інше, і не можете отримати все разом. Прийміть це. - Елдрі, 60 років

Двадцятирічні сповнені мрій. Вони впевнені, що у них є весь час світу. Я в свої двадцять жив ілюзіями щодо свого сайту - що він стане лише одним заняттям з багатьох. Хіба я міг знати, що більшу частину наступних десяти років мені доведеться витратити на те, щоб стати досить компетентним у цій галузі? А тепер, коли я отримав потрібні навики, у мене є величезні переваги, я люблю те, чим займаюся, то навіщо мені кидати все це заради чогось іншого?

Одним словом: сфокусуйтеся. Ви можете досягти більшого в житті, якщо зосередитесь на тому, щоб робити щось одне дуже-дуже добре. - Еріксон, 49 років

Інший читач: "Я би порадив самому собі з минулого сфокусуватися на 1-2 цілях/бажаннях/мріях і наполегливо працювати заради них. Не відволікайтеся." І ще один: "Ви повинні прийняти, що не можете встигнути все. Щоб досягти чогось у житті, доведеться багато чим пожертвувати."

Деякі читачі відзначали, що більшість людей обирають професію на рубежі двадцятиліття, і, як і безліч інших рішень, це часто виявляється помилковим. Потрібні роки, щоб знайти те, що у нас дійсно добре виходить і приносить задоволення. Але краще сфокусуватися на своїх перевагах і довести їх до максимуму, ніж досягти успіху наполовину в чомусь іншому.

Я б сказала собі тридцятирічній відкинути те, що думають інші, і визначити свої природні переваги, свою пристрасть, а потім побудувати своє життя навколо цього. - Сара, 58 років

Деяким людям це буде коштувати великих ризиків навіть в тридцятирічному віці. Це може означати знищення кар'єри, на створення якої витрачено 10 років життя, втрату доходів, заради яких вони працювали і до яких вже звикли. Це приводить нас до пункту...

6. Не бійтеся ризикувати, ви все ще можете змінитися

Хоча до 30 років більшість вважає, що повинні дотримуватися обраного шляху, ніколи не пізно почати все з початку. За минулі 10 років я бачив людей, які найбільше шкодують про своє рішення залишити все як є, хоч і вважали це неправильним. А в 40 років вони опинялись посеред кризи середнього віку, не зробивши зовсім нічого для вирішення проблеми, про яку знали ще 10 років тому. - Річард, 41 рік

Найбільше я шкодую про те, чого не зробив. - Сем, 47 років

Багато хто помітив, що суспільство вимагає від нас "визначитися" до 30 років - з кар'єрою, сімейним станом, фінансовим становищем і т.д. Але це неправда. Десятки надісланих повідомлень буквально благали не дозволяти суспільним очікуванням заважати вам ризикувати і починати все з початку.

Мені незабаром буде  41, і я б сказала собі тридцятирічній: ти не повинна слідувати ідеалам, в які не віриш. Живи своїм власним життям, не дозволяй керувати ним нікому. Не бійся поставити все на карту, у тебе є сили створити все заново. - Ліза, 41

Багатьох читачів об'єднало рішення змінити кар'єру після тридцяти і наступне поліпшення їхнього життя. Один з них кинув високооплачувану роботу військового інженера і став учителем. Двадцять років по тому він називає це найкращим рішенням у житті. Поставивши запитання своїй матері, я отримав відповідь: "Я б хотіла, думати більш нестандартно. Ми з твоїм батьком склали щось на зразок плану: зробити одне, потім інше, потім третє, але озираючись назад, я розумію, що нам взагалі не варто було цього робити. Ми занадто обмежено думали про наше життя і я трохи жалкую про це."

Менше страху. Менше страху. Менше страху. Наступного року мені буде 50 і я тільки зараз вивчила цей урок. У 30 років страх був рушійною силою, що отруювала моє життя. Він неймовірно негативно впливав на мій шлюб, кар'єру, самооцінку. Я визнаю себе винною в тому, що хвилювалась через те, що люди говорять про мене. Думала про те, що щось може не вдатись. Хвилювалася про наслідки. Якби я могла прожити цей час заново, я б ризикувала частіше. - Аїда, 49 років

7. Ви повинні продовжувати рости і розвиватися

У вас є два активи, втрату яких вам не компенсувати: ваше тіло і ваш розум. Більшість перестає розвиватися і працювати над собою після 20. Багато тридцятирічних дуже зайняті, щоб думати про саморозвиток. Але якщо ви один з тих небагатьох, хто продовжує вчитися, розвивати своє мислення і піклуватися про своє розумове і фізичне здоров'я, до 40 ви будете на світлові роки випереджати своїх ровесників. - Стен, 48 років

Якщо хтось може змінитися в тридцять - і повинен продовжувати це робити - значить, він має працювати над собою, щоб стати краще. Багато читачів відзначали, що рішення знову сісти за парту в тридцять років - одне з найбільш корисних, які вони приймали. Хтось записувався на курси і семінари. Хтось вперше починав свій бізнес або переїжджав в іншу країну. Хтось починав відвідувати психолога або практикувати медитацію.

Вашою метою номер 1 має бути прагнення стати кращою людиною, партнером, батьком, другом, колегою і т.д. Іншими словами, рости як особистість. - Емілія, 39 років

8. Ніхто не розуміє, що він робить. Звикайте до цього

Якщо ви ще не померли - розумово, емоційно або соціально - ви не можете передбачити своє життя на 5 років вперед. Воно буде йти не так, як ви очікуєте. Тому припиніть вважати, що ви можете планувати, припиніть мучитися тим, що відбувається зараз, тому що все одно все зміниться, і подолайте бажання контролювати ваше життя. На щастя, ви можете скористатися купою шансів і нічого не втратити - ви не можете втратити те, чого у вас ніколи не було. Крім того, почуття втрати - результат ваших роздумів, який буде слабшати з часом. - Томас, 56 років

Один з висновків, які я зробив, підбиваючи підсумки свого 20-річчя, - це те, що ніхто не розуміє, що робить. Судячи з листів сорокарічних, це правило працює вічно.

Більшість того, що ви вважаєте важливим зараз, буде виглядати абсолютно неважливим через 10 чи 20 років, і в цьому немає нічого поганого. Це називається "розвитком". Просто намагайтеся не сприймати себе надто серйозно. - Саймон, 57 років

Всупереч відчуттю власної невразливості, яке супроводжує вас впродовж цього десятиліття, ви не знаєте, що трапиться - і ніхто не знає. Хоч це турбує тих, хто чіпляється за стабільність і безпеку, але також дає свободу, як тільки ви усвідомите просту істину: все постійно змінюється. Зрештою, можуть прийти істинно скорботні часи. Не глушіть біль, не уникайте його. Смуток буває в житті кожного, він є наслідком відкритої і пристрасної душі. Цінуйте це. Перш за все, будьте добрі до себе та інших, адже життя - це прекрасна подорож, яка стає все кращою. - Прю, 38 років

Мені 44 і я хотіла б сказати собі тридцятирічній, що до сорока моє життя буде сповнене дурними речами, різноманітними, але - дурними... Тому, тридцятирічна я, ти все ще нічого не знаєш насправді. І це добре. - Ширлі, 44 роки

9. Вкладайте в свою сім'ю - воно того варте

Проводьте більше часу з близькими. Коли ви дорослішаєте, ваші відносини змінюються, і те, як саме вони зміняться, залежить від вас. Ваші батьки завжди будуть вважати вас дитиною, поки ви не покажете їм, що стали самостійною дорослою людиною. Всі старіють. Всі вмирають. Користуйтеся відведеним вам часом, щоби побудувати правильні відносини і насолоджуватися сімейним життям. - Кеш, 41 рік

Я був завалений листами про сім'ю і приголомшений їх силою. Сім'я - нова велика тема нашого наступного десятиліття, адже вона починає стосуватися нас з обох сторін. Ваші батьки старіють і вам треба думати, як ви будете спілкуватися з ними, будучи дорослою людиною. А ще вам необхідно замислитись про власну родину.

Більшість погоджується, що необхідно залишити в минулому всі образи і проблеми з батьками, навчитися взаємодіяти з ними. Один читач написав: "Ви занадто старі, щоб звинувачувати батьків у будь-якому власному недоліку. В 20 років ви могли просто втекти з дому. В тридцять - ви доросла людина. Серйозно. Будьте вище цього."

Згодом перед кожним із нас постає наступне питання: заводити дитину чи ні?

У вас немає часу. У вас немає грошей. Вам треба спочатку зробити кар'єру. Це закінчить ваше звичне життя. Перестаньте... Діти - це класно. Вони роблять вас кращими у всьому. Вони змушують вас виходити за межі ваших можливостей. Вони роблять вас щасливими. Не відкладайте народження дітей. Якщо ви не зробили цього до 30, зараз саме час. Ви жодного разу не пошкодуєте. - Кевін, 38 років

"Правильний" час для дітей ніколи не настане, тому що ви не зможете уявити, що це таке, поки не спробуєте. Якщо у вас хороший шлюб і середовище для виховання, прагніть завести їх якомога раніше, це принесе вам багато щастя. - Сінді, 45 років

Злагода між подружжям, мабуть, головне, на чому тримається шлюб, за умови, що у вас здорові відносини з відповідною людиною. Якщо ні - див. пункт 3.

Але що цікаво, є безліч і таких листів:

Все, що я дізнався за останні 10-13 років, це наступне... бари, жінки, пляжі, випивка, клуби, поїздки в інші міста, адже у мене немає ніяких обов'язків, крім роботи... Я би віддав кожен спогад про все це за хорошу жінку, яка би по-справжньому любила мене... і можливо, сім'ю. Я би додав, що краще подорослішати по-справжньому і завести сім'ю, ніж досягти успіху в роботі. Я все ще трохи отримую задоволення від життя, але іноді на черговій вечірці я почуваюся хлопцем, який продовжує приходити в школу після того, як закінчив її. Навколо мене люди закохуються і будують відносини. "Всі" мої ровесники зараз вже одружені, і багато хто - не перший раз! Бути постійно холостяком звучить круто для всіх моїх одружених друзів, але ніхто не повинен обирати цей шлях у своєму житті. - Анонім, 43 роки

Я б сказала собі перестати шукати принца на білому коні і бути вдячною за відносини з хорошим, розумним хлопцем, який по-справжньому піклується про мене. Тепер я самотня і, схоже, вже надто пізно це виправити. - Фара, 38 років

З іншого боку, кілька листів висловлювали протилежну точку зору:

Не відчувайте себе зобов'язаним заводити сім'ю і дітей, якщо не хочете цього. Те, що робить щасливим одного, не робить щасливим кожного. Я вирішив залишитися холостяком без дітей і все ще живу насиченим щасливим життям. Робіть те, що краще для вас. - Анонім, 40 років

Висновок: хоча сім'я - це не щось абсолютно необхідне для щастя, більшість розуміє, що вона завжди варта тих зусиль, які в неї вкладають, звичайно, за умови здорових і гармонійних відносин у ній.

10. Будьте добрі до себе, поважайте себе

Будьте трохи егоїстом і робіть щось хороше для себе кожного дня, ще щось - кожного місяця, і щось чудове - щороку. - Ненсі, 60 років

Цей пункт рідко виділявся в листах читачів, але так чи інакше був присутній майже в кожному з них: ставтеся до себе краще. Немає нікого, хто піклується або думає про вас настільки ж багато, як ви самі. Життя важке, тому навчіться любити себе зараз, бо потім зробити це буде важче.

Багато хто використав старе кліше: "Не витрачайте сили на дрібниці життя". Шістдесятилітня Елдрі мудро зауважила: "Зіткнулись з черговою проблемою, запитайте себе, чи буде результат мати значення через 5 або 10 років? Якщо ні, витратьте на неї кілька хвилин і живіть далі." Більшість читачів погоджується з простим правилом: приймати життя як воно є, з усією його недосконалістю.

Що приводить нас до останньої цитаті від Мартіна (58 років):

Коли мені виповнилося сорок, мій батько сказав, що мені сподобається бути сорокарічним, бо в двадцять ти думаєш, що все знаєш, в тридцять розумієш, що це не так, а в сорок можеш нарешті розслабитися і просто приймати речі такими, які вони є. У свої 58 я хочу сказати, що він був правий. 

(via)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше