Українська вишивка — оберіг чи прикраса?

11 липня 2019
Редакція

З першого погляду може здатися, що вишивка призначалася суто для прикрашання одягу – яскраві візерунки, троянди, маки та інші квіти – створювали святковий вигляд навіть повсякденному одягу.

Але якщо ми зануримося трохи в історію, то побачимо, вишивка – то оберіг. Наші пращури вірили, що вишиванка рятує від хвороб, безпліддя, поранень та зубожіння. Кожен візерунок – це символ. Наприклад, ромби застосовували, коли хотіли народити дитину, бо це символ  родючості землі та людини.

Ще два символи продовження роду, а також сили і краси – дуб та калина. Дуб вишивали на парубочих сорочках, а калину – на дівочих. А ще калина символізує кров нескореного народу.

Найпоширеніші зображення — це символи сонця та води, що разом дають життєдайну силу та довголіття. Символ води виглядає як хвилі – буквою S, а сонця – восьмикутна зірка.

Взагалі-то геометричні фігури мали кілька значень. Наприклад, хрести асоціювалися з Христом, перемогою добра над злом, а також означали гармонію чотирьох стихій. Вони вживаються найчастіше і служать оберегом від злих духів.

Квадрат вважався символом землі,  а також чотирьох пір року, частин доби, чотирьох вікових проміжків. Коло, крім вічності, означало сонце у наших найдавніших пращурів. Трикутник — символ вогню, язику полум’я, а також символ Трійці.

Вивчення орнаментів — це дуже захоплююче заняття. Різноманіття і краса української традиційної вишивки спонукало компанію Глаздов глибше та детальніше вивчити українську історію, традиції, прикмети, обряди та відтворити їх  у вбранні. Відкривши в собі  дизайнерський хист та опанувавши майстерність машинної вишивки, колектив дизайнерів створив свою першу вишивку ще десять років тому. Спочатку це був нескладний орнамент на рушнику, а згодом з’явились вишиті сорочки – традиційний український одяг. Зараз в асортименті майстерні вишиті сукні, футболки, крижми, хрестильне вбрання, весільна фата, та й, звичайно, рушники. Високу якість виробів цінують не тільки в Україні. Наша діаспора по всьому світу  прагне дотримуватися своїх традицій. Рік тому бренд зареєструвався на платформі Etsy, зараз там майже двісті виробів, їх кількість постійно зростає. Українські рушники і вишиванки тепер «живуть» у США, Канаді, Польщі, навіть в Австралії.

Зображення — pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати ідеальний металошукач: чому варто звернути увагу на Термінатор 3
Дізнайтеся все про металошукач Термінатор 3: від унікальних характеристик до порад при купівлі. Ця стаття розкриває переваги Термінатора 3 та його аксесуари, що робить його ідеальним вибором для шукачів скарбів усіх рівнів.
Читати більше