“Слава Україні!” - шана героям чи “фашистське гасло”?

23 липня 2015
Редакція
Сьогодні вже не дивина почути на вулиці фразу “Слава Україні!” Однак реакція на неї буває різною. Хтось бадьоро підхопить і відповість “Героям слава!”, а хтось пройде повз, щось невдоволено бурмочучи собі під ніс. Дехто навіть вважає її фашистською, яка використовується тільки у “бЕндерівській”, “націоналістичній” Західній Україні.

У зв'язку зі зростаючою популярністю цього вислову, UaModna вирішила пошукати його справжнє коріння.
 
Почнемо з того, що обидві частини привітання з'явились неодночасно. Згідно з істориком Володимиром В'ятровичем, “Слава Україні” ввійшло до українського лексикону у 1920-х роках, що, до речі, було задовго до появи ОУН і УПА (і до приходу Гітлера до влади теж). Інформаційними просторами блукає уривок з книги Юрія Горліса-Горського, де він пише, що почув цю фразу від кількох повстанців “Холодного Яру”. У них тоді було заведено, вітатись “Слава Україні!” А відповідати потрібно було “Україні слава!”
 
У 30-х рр. ОУНівці почали використовувати вже відоме всім нам привітання. Частинка “Героям слава!” стала свідченням глибокої шани до людей, які віддали своє життя у боротьбі за батьківщину. Повстанці таким чином передавали пам'ять про цих бравих бійців майбутнім поколінням.
 
Активне розповсюдження “Слава Україні!” здобула в 40-50 роки, коли повстанський рух був на піку активності.

Наступні згадки про гасло датуються вже 90-ми, коли ми отримали відносну свободу слова і можливість організовувати хоч якісь мітинги (до цього про нього дещо забули); у 2004 його можна було почути під час Помаранчевої революції.
 


Пан Володимир вважає, що популяризація цього терміну сьогодні – явище достатньо очевидне і зрозуміле: сучасні українці відчувають себе потомками славних героїв, які колись боролись за українську державу.
 
Якщо все ж повернутись до питання походження гасла, розповідають, що воно виникло у кінному полку Чорних Запорожців – формації армії УНР, яка діяла впродовж 1918-1920 років. Єдина різниця із сучасністю, дослівно вони вітались “Слава Україні!” - “Козакам слава!” Також можна знайти інформацію, що за часів ІІ Гетьманату Павла Скоропадського використовували аналогічну фразу “Слава Україні! - Гетьману слава!”
 
Останнім часом взагалі поповзли чутки, що це дослівний переклад з гітлерівського “Heil Hitler”. Ми вже згадували на початку цієї публікації про невідповідність у датах. Однак, більшість забувають про популярне привітання серед християн, яке дослівно звучить “Слава Ісусу Христу! - Слава навіки Богу” Цілком можливо, що коріння сучасного “фашистського” вислову має насправді світле релігійне походження. А що поганого в шануванні власної землі, яку нам подарував Творець, щоби ми про неї піклувались?
 
Давайте також не будемо забувати, що в Радянському Союзі дуже багато речей удостоювалися “cлави”, на приклад: “Слава труду”, “Слава науке”, “Слава совецкому строю” - їх теж вважати фашистськими?! І чому ні в кого не виникає невдоволення щодо лозунгу “Слава великому Сталину”. Якщо так подивитись, то її теж важко сприймати позитивно з огляду на минуле.
 
Ще одним цікавим фактом є той, що по дорозі до Новоросійська висить транспарант, на якому написано “Слава Кубани! - Героям слава!” Виходить не тільки “фашисти-бЕндерівці” використовують цей “аморальний” лозунг. І чому російська влада спокійно реагує на такий варіант, жорстоко засуджуючи інший?!
 
Дане привітання і відповідь – з давніх-давен загальноприйняті для кубанських козаків, які є чи ненайбільшими патріотами Росії. Вони й досі звертаються один до одного словами «Слава России! Слава Кубани! Слава Кубанскому казачьему войску!» І є факти, котрі підтверджують тісний зв'язок між привітанням кубанських козаків та українських повстанців. Розповідають також, що в 1944 році на Кубані діяли дві сотні КоПА - “Козача повстанська армія”, бойовим привітанням яких було саме “Слава Кубані! - Слава героям!”
 
Відкритим залишається тільки одне питання - хто в кого запозичив лозунг :)
 
Однак, варто також зазначити, що зараз частенько можна почути фрази типу “Слава нації” чи “Смерть ворогам”. Саме такі вислови, які належать більш радикальним групам, можуть дещо спантеличити та насторожити людей. Зрештою з ними потрібно бути обережним, адже був випадок, коли на одному канадському телеканалі “Слава нації” переплутали зі “Слава наці” (слава нацистам). Можете собі уявити, як відреагували на це люди!
 
Хотілося б також зазначити, що колись “Слава Україні! - Героям слава!” було чимось більшим, ніж просто лозунгом. Це була своєрідна надія на краще майбутнє. Хотілося би, щоб сьогодні її сприймали саме так і не вважали туристичною забавкою чи підставою до суперечок.

Матеріал підготовано для Редколегії Ua Modna
Автор - Женя Гунчевська

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше